HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Slow design, aneb bydlete pomalu, ale kvalitně. Jak na to?

Zatímco běžně stavitelé tlačí na dokončení stavebních projektů v co nejkratším možném termínu a každý ušetřený týden ve výstavbě se cení zlatem, v otázce zařizování interiéru se relativně nedávno objevil nový přístup, který se vydal opačnou cestou. A dává si na čas. Že vám pojem slow design nic neříká? Pojďte se s ním seznámit a představit si hlavní principy, které vám pomůžou zařídit si trvale kvalitní bydlení.VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: StoskSnap

Slow design je termín v oblasti interiérového designu dnes již zažitý. V době jeho vzniku na počátku 21. století navázal na myšlenky Slow movement. Toto hnutí původně odstartovalo konceptem Slow food, které mělo být opakem fast foodu. Hlavním principem všech konceptů Slow movement je hledání rovnováhy v přínosech pro jednotlivce, společnost i životní prostředí. Slow design se tohoto principu drží. Jeho hlavním cílem je celostní přístup k designu, který zohledňuje co největší množství faktorů včetně jejich dlouhodobých důsledků. 

V praxi obvykle platí, že slow design preferuje kvalitu jako hlavní kritérium. Kvalitní a nadčasový nábytek, který vydrží déle než pár sezón, se stává trendem. Standardní masová výroba, kde jsou požadavky na co nejnižší cenu výrobků, s sebou často nese také produkci obrovského množství nekvalitního zboží, a tedy budoucího odpadu či nespravedlivé ocenění řemeslníků. Slow design se proto snaží jít svou vlastní trvale udržitelnou cestou. Když se budete držet několika základních pravidel, můžete se tudy vydat také. Ušetříte tak nejen svůj čas, ale ve finále i peněženku.

Nakupujte pomalu

Nemusíte nutně strávit v obchodě celý den. Stačí si jen u každého kousku dobře rozmyslet, zda jej skutečně potřebujete, a zda vám bude sloužit dlouho. Online nakupování a impulsivní plnění košíku drobnostmi v obchodech s nábytkem vede často k tomu, že se vám doma objeví spousta neplánovaných výrobků, které za pár měsíců skončí v koši. Proto je dobré si předem rozmyslet, co vlastně potřebujete, a také se svého plánu držet. Ušetříte tak planetu, vlastní finance i místo ve skříni. Díky tomu také budete každý kousek skutečně využívat a bude vám dělat denně radost.

Vybírejte dobře

S otázkou odpadů souvisí také správný výběr výrobků z hlediska trvalé udržitelnosti. Jedním z hlavních principů slow design je důraz na udržitelné materiály a výrobní procesy. Vodítkem mohou být různé certifikáty a známky kvality. U dřevěných výrobků se jedná nejčastěji o certifikát FSC, neboli Forest Stewarship Council, který zaručuje kvalitu dřevní suroviny i jejího zpracování.

Čtěte dále: 10 tipů pro nákup dřevěných hraček a výrobků ze dřeva

Sami můžete přispět životnímu prostředí tím, že si budete při nákupu vybírat takový nábytek a dekorace, které budete využívat po dlouhé roky či desetiletí. Díky tomu zpomalíte stále se zrychlující cyklus výroby, spotřeby a tvorby odpadu. Dbejte také na to, aby bylo možné výrobek poté, co vám doslouží, recyklovat.

Kvalita vs. Vzhled

Kvalita hraje v pomalém designu hlavní roli. Pokud vám výrobek vydrží a nezničí se po pár letech či měsících používání, poslouží vám po dlouhou dobu a ušetří peníze, které do něj zřejmě zpočátku budete muset vložit.

Ve chvíli, kdy zařizujete interiér, pokuste se vždy minimálně u těch největších a nejnákladnějších zařizovacích předmětů nepodléhat aktuálním trendům. Sice byste se nějakou dobu radovali z vysoce moderního potisku pohovky, ale s novým trendem by vaše nadšení přešlo a možná by jej vystřídalo zklamání, že zrovna vaše pohovka už vyšla z módy.

TIP: Vsaďte raději na nadčasové kousky z kvalitních materiálů, které vydrží roky a možná je pak ještě předáte dětem do prvního bytu.

Volte smysluplné výrobky

Nároky na bydlení se časem mění. Mladá rodina s malými dětmi za pár let bude místo roztomilé postýlky s nebesy potřebovat spíše kvalitní rozkládací postel pro teenagera.  Jak se s tímto přirozeným vývojem elegantně popasovat v souladu s konceptem pomalého designu? Optimální volbou je variabilní nábytek v neutrálních barvách, který lze v případě potřeby ladit pomocí doplňků do různých stylů.

Typickým příkladem mohou být modulární stoličky, které lze složit v konferenční či odkládací stolek nebo knihovnu. Kromě toho, že tím ušetříte peníze i životní prostředí, bude vaše bydlení flexibilní. Snadno tak případné návštěvě poskytnete dočasné útočiště, které následně zase přemístíte na původní místo.

Tvořte domov postupně

Bydlení v novém vždy láká k tomu vytvořit si interiér k obrazu svému. Prvotní nadšení vede ke zběsilému nakupování, dekorování, objednávání a montování. Málokomu ale dochází, že domov je potřeba tvořit léta. Budete tak mít dost času na své cestě životem nasbírat zajímavé a prověřené kousky nábytku a dekorací.

Zároveň si stihnete najít kvalitní řemeslníky, dovézt suvenýry z cest a dohlédnout na výrobce nábytku. Tvorba interiéru domácnosti je nekonečný proces bez přesného termínu dokončení, proto se nebojte ponechat v bytě některé zdi a police prázdné. Časem se jistě zaplní a alespoň budete vědět, co na nich je, kdo to vyráběl a z čeho.

Slow design velí zpomalit, nebát se pátrat po původu věcí a hledat do správné řešení pro vás i okolí. Tak jak rychle zařizujete vy?

P.S. Hledáte inspiraci pro Vaše bydlení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
26.06.2018

Photocredit: StoskSnap

5

Zajímavé interiéry, které musíte vidět

Připravili jsme pro vás fotogalerii zajímavě řešených interiéru, kde je použité dřevo. Naleznete zde zajímavé tipy, vychytávky a inspiraci pro ten Váš.

Závěsné houpací křeslo je hitem posledních let – 60+ inspirace na oživení bytu i zahrady

Závěsné houpací křeslo je zajímavou alternativou nejen do zahrady ale i obývacího pokoje. Závěsné křeslo vám poskytne prostor relax, oživí design vašeho domu a oblíbí si jej malí i velcí. Inspirace + fotogalerie.

Video: Malý domek s šikovně řešeným interiérem

Také máte malý domek? Využijte každý prostor a nechte se okouzlit pohodovou atmosférou tohoto malého útulného domu.

Přineste si kus přírody do města. A rovnou k vám domů!

Přírodní prvky v interiéru blahodárně působí na naši pohodu i zdraví. Blízký kontakt s přírodou je pro nás v dnešní uspěchané době stále důležitější. Přinášíme proto pár jednoduchých triků, jak si kus přírody přinést do bytu a vytvořit z něj útulnou oázu klidu.

Ověřené tipy, jak přifouknout malý byt

Jak zařídit malý byt, aby mohl plnohodnotně konkurovat větším bytům? Stačí porozumět radám interiérových architektů a můžete se místo do tmavého kutlochu vracet do příjemného a pohodlného interiéru. Přinášíme vám souhrn ověřených rad, jak vyzrát na malý byt.

Prohlédněte si kompaktní dům v tradičním norském stylu

Líbí se vám kompaktní domy v tradičním duchu, které ale poskytují dostatek moderního pohodlí? Přečtěte si článek o rodinném domku u norského jezera Mylla.

Boho styl: originální bydlení pro všechny, kteří nefandí minimalismu

Styl boho chic je žhavým trendem a příjemnou alternativou minimalismu v interiéru. Inspirujte se jím a dopřejte svému interiéru svěží nádech osobitosti.

Zařizování dětského pokoje od plenek až po maturitu

Manuál, jak vytvořit kvalitní a funkční prostor, kde si pohraje batole, vyroste školák a dospěje teenager.

Moderní, nespoutaný a extravagantní. Takový je italský styl bydlení.

Moderní, nespoutané, až lehce extravagantní. Přesně takové je italské bydlení, jehož cílem je navodit v obyvatelích pocit pohody. Zajímá vás, jak můžete vnést špetku Itálie i do svého domova?

7 tipů, jak nepropadnout strachu a depresi po nastěhování do nového domova

Přestěhovali jste se do vysněného domova, ale spíše než radost pociťujete depresi a strach? Poradíme vám, jak s tím bojovat.