HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Prohlédněte si kompaktní dům v tradičním norském stylu

Americké architektonické studio, které má pobočku i v Oslu, vybudovalo pro svého klienta, amerického geologa, který se i se svou rodinou přestěhoval do Norska za prací, kompaktní rodinný domek s dřevěným obložením. Dům stojí přímo na kopci v severní části Nordmarky, a přestože je vzdálen pouhou hodinu od norského hlavního města Osla, nachází se uprostřed divočiny. Ze své vyvýšené polohy shlíží dolů na jezero Mylla. Pojďte se s námi podívat, jak vypadá domek vystavěný v tradičním norském stylu uprostřed divočiny.


Dům v tradičním norském stylu
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Bruce Damonte Photography

Vše na 84 metrech čtverečných

Tento kompaktní dům nad jezerem se skládá ze čtyř kvádrů se šikmými střechami, které jsou nakloněny směrem k okolní krajině tak, aby poskytovaly různé výhledy a zároveň tvořily přístřeší pro dvě terasy. Rodina si přála dům, který bude mít pouhých 84 metrů čtverečných, a přesto bude mít vše, co čtyřčlenná rodina potřebuje – ložnici, dva dětské pokoje, dvě malé koupelny, malou místnost na skladování a údržbu nářadí a venkovního vybavení a saunu pro dvě osoby.

Bude vás zajímat: Bydlet v malém domě, myslet ve velkém

V tradičním stylu, přesto moderní

Výchozím bodem projektu byla myšlenka na tradiční norské "hytte" – malé a funkční přístřeší obsahující několik malých místností.  Pro tato obydlí jsou typické venkovní toalety a obvykle jsou bez tekoucí vody. Mnoho Norů má svoji vlastní hytte na venkově jako víkendové obydlí. Dům u jezera Mylla má připomínat jednoduchost a praktičnost těchto obydlí a zároveň poskytovat obyvatelům dostatek vnitřního prostoru a moderní pohodlí.

Praktický tvar větrníku a šikmé střechy

Stavební povolení nařizovalo sedlovou střechu. Architekti ji rozdělili na čtyři části a ty poskládali do tvaru větrníku. Rozložení kvádrů a střech je důležité, protože jednotlivá křídla větrníku poskytují stín dvěma terasám, které jsou orientovány tak, aby zachytily sluneční paprsky v různé části dne.

“Dům je celý obložený dřevem z neošetřené borovice a zanedlouho zešedne. Velmi šikmý sklon střechy také pomáhá redukovat množství sněhu na střechách v zimě. Tvar větrníku a šikmé střechy jsou dány klimatem, přáním majitelů zajistit v ložnicích dostatek soukromí a touhou mít různé výhledy ze všech pokojů”, vysvětluje zakladatel studia.

Raději než mít pouze jeden výhled do okolí, zvolila rodina pro každý kvádr samostatný výhled na okolní jezero, lesy, svah kopce nebo oblohu.

Otevřené prostory s dostatkem soukromí

Rozložení interiéru je co nejotevřenější, s vysokými klenutými stropy nad třemi hlavními funkčními jádry. První jádro obsahuje kuchyň, záchod a koupelnu, druhé další koupelnu a spíž, třetí potom další spíž a malou místnost na skladování a údržbu nářadí a venkovního vybavení.

Tato struktura také pomáhá oddělit ložnici a dětské pokoje od hlavního prostoru, který zabírá celý střed domu a čtvrté křídlo.

Pouze teplé a světlé materiály

Všechny povrchy v domě jsou tvořeny borovicovou překližkou, která je ošetřena louhem a bílým olejem a vytváří tak dojem tepla a světla v celém domě.

Stejný materiál je použit i na nábytek na míru včetně manželské postele, dětských paland, laviček, poliček a jídelního stolu.

Chytrá řešení malých prostorů

Kompaktní rozměry budovy si vyžádaly několik úsporných řešení prostoru. Takovým příkladem je třeba kuchyňský ostrůvek, který je zároveň lavičkou k jídelnímu stolu. Střecha koupelny slouží zároveň dětem jako hřiště, všechny postele mají úložné prostory a také do nábytku na míru jsou udělány prostory na ukládání menších věcí.

Zaujal vás tento tradiční norský domek? Přečtěte si více článků o zajímavých projektech.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
06.05.2018

Photocredit: Bruce Damonte Photography

3

Dřevostavba inspirovaná Finskem stojí v podhůří Beskyd

Pan Radek přivezl zkušenosti ze zahraničí do kraje, kde vyrůstal. Prohlédněte si jeho srub.

Norská rozhledna Herdla: vyhlíželi tu bombardéry, teď vítají ptáky

Netradiční dřevěná rozhledna dokreslila poklidnou atmosféru ptačího ráje v Norsku. Prohlédněte si ji ve fotogalerii.

Rekonstrukce bytu ušitá na míru modernímu muži

Rekonstrukce bytu v Sao Paulo je ukázkou toho, jak lze vytvořit originální a moderní bydlení na malém prostoru, které respektuje svého majitele.

Slow design, aneb bydlete pomalu, ale kvalitně. Jak na to?

Slow design hledá kvalitní bydlení a jeho hlavním cílem je celostní přístup k návrhu interiérů. Podívejte se, jak jej aplikovat při zařizování vlastního domova.

Velkolepý celodřevěný kostel – takový je jedině Gol

Poznejte krásu vikinského kostela z Norska. Následující článek popisuje nejen jeho historii, ale také jeho stavební provedení.

Chaty kryté dřevěným krunýřem ustojí polární klima. Navrhl je počítač.

Extrémně nehostinné podmínky už nejsou pro nový koncept výstavby dřevostaveb překážkou. Průzkum i výrobu obstarají počítače, na vás je jen montáž.

Dača: Moderní dřevostavba pojatá tradičně ruským způsobem

Přáli byste si dům, který svou vnitřní estetikou připomíná roubenky z ruských pohádek, ale přitom se nezříká komfortu moderního bydlení?

Dřevěné ateliéry nad mořem lákají umělce z celého světa

Budovy částečně stojící nad mořem ladí se zádumčivou místní krajinou a přímo svádějí k vytvoření uměleckého díla. Prohlédněte si dřevěné ateliéry na dalekém severu.

Chata, která je skryta před nepříznivým počasím v dřevěné kapuci

Norské počasí je velmi chladné. I proto byl dům, na který se dnes podíváme, vybaven dřevěnou kapucí, která jej chrání před větrem.

Chata na samotě s výhledem na fjord

Pokud si ceníte vlastní samoty, bude vám tato chata připadat jako malý kousek ráje. Stylová stavba s výhledem na norskou divočinu ale není pro každého...