HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Ověřené tipy, jak přifouknout malý byt

Malé byty mají své nesporné výhody. Jejich nabídka na trhu je poměrně veliká, díky menší ploše mají obvykle nižší cenu, uklidíte je během chvilky a všechno máte při ruce. Aby ale z bytu či garsonky nevznikl stísněný prostor přeplněný věcmi, je jeho kvalitní návrh téměř nutností. Stačí se přitom držet několika jednoduchých a prověřených triků, jak z malého kutlochu vytvořit království, kam se budete každý den těšit.


vychytávky v malém bytě
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: designmilk

První krok: Dispozice bytu

Jako první je vhodné se zamyslet nad dispozicí bytu. S garsoniérou toho sice moc nevymyslíte, ale u větších bytů je přesun zdí často jediným řešením. Starší dispozice totiž vycházely z odlišných požadavků tehdejších obyvatel. Změna je proto mnohdy na místě.

Ideální je část zdí vybourat tak, aby vznikl co největší propojený multifunkční prostor. Jednotlivé zóny se v případě nutnosti mohou oddělit nábytkem či dalšími interiérovými prvky. V rámci jedné místnosti tak může vzniknout spací koutek, obytná zóna i kuchyňský kout. 

Pokud byt disponuje balkonem nebo terasou, vyhrál alespoň pro letní měsíce jeden pokoj navíc. Proto se vyplatí zainvestovat i do zútulnění venkovní části bytu.

Druhý krok: Podlahy, dveře a schody

V malém bytě se dá kouzlit také pomocí správné volby podlahové krytiny a dveří. Osvědčeným trikem interiérových architektů je použití jednotných podlah v celém bytě. Například moderní vinylové podlahy dobře poslouží v obytném prostoru i ve vlhké koupelně, jsou snadné na údržbu a k tomu nabízí širokou škálu dekorů. 

Při použití jednotné podlahy zapomeňte na prahy. Nejen, že jsou zbytečné, ale také opticky zmenšují prostor místností. Pokud jsou v bytě schody, je dobré použít i na ně stejný povrch, jaký má podlaha. Navíc mohou výborně posloužit jako úložný prostor. 

Dveře do malých bytů volte zásadně světlé a jednoduché. Pokud je v bytě více dveří, určitě použijte do všech otvorů stejné. Perfektním řešením jsou posuvné dveře, které jsou sice o něco dražší, ale ušetří mnoho cenného místa.

Třetí krok: Prostor od podlahy až ke stropu

Místa v malém bytě je jako šafránu, proto je potřeba k němu přistupovat chytře. Zejména úložné prostory je nutné schovat, kam se dá. K tomu dobře slouží velkoplošné vestavné skříně a celé stěny, které ukryjí vše důležité a zároveň díky minimalistickému vzhledu nenaruší zbylý prostor.

Oblíbeným a známým trikem je využití celé výšky pokoje. Skvěle v malých bytech fungují patra na spaní, která šetří významnou část podlahové plochy. Poslouží však i jen vyvýšené postele s bohatým úložným prostorem pod nimi. 

Neobvyklé ale účinné řešení pro malé byty je neopomenout místa nad okny a dveřmi. Obecně platí, že malým bytům sluší jednoduché linie a zejména hodně intenzivního světla. Praktickým a známým trikem, jak opticky zvětšit prostor místnosti, jsou zrcadla. Speciálně velká zrcadla pokrývající celou šířku nebo výšku stěny, dovedou prostor vizuálně prosvětlit, zvětšit i provzdušnit.

Čtvrtý krok: Nábytek a spotřebiče

Vhodně zvolený nábytek dokáže bytu přidat pár metrů čtverečních k užitku. Platí, že čím menší byt, tím spíše bude potřebovat vybavit nábytkem na míru. Ideální jsou kromě vysokých vestavných stěn také skryté úložné prostory pod nábytkem. 

Místo pod postelí může být využito jako zásuvka nebo přídavné vysouvací lůžko. Postel do malého bytu je vhodné zvolit vždy užší. Nábytek by měl být celkově spíše menších rozměrů a mělo by ho být méně. O to více by se mělo dbát na jeho kvalitu a variabilitu. Vhodné jsou různé druhy mobilního a rozkládacího nábytku, sklopné stolky, výklopné postele, stohovací stoličky či variabilní taburety, které nahradí sedák i konferenční stolek. 

Elektrospotřebiče se hodí spíše menší. Velkým pomocníkem jsou chytré spotřebiče, které spojují funkce několika běžných elektrospotřebičů a tím šetří místo. Nezapomeňte také posoudit předem hlasitost těchto výrobků. V malém bytě se při nepovedeném výběru snadno může stát, že vás ve spánku bude rušit například hlasitá lednice.

Pátý krok: Materiály

Sice posledním, ale dost možná nejdůležitějším tématem jsou materiály. Ty hrají v malých bytech klíčovou roli. Hlavním pravidlem u všech malých prostorů je přinést do pokoje maximum světla. Může jít o světlo přirozené i umělé. Kvalitní osvětlení, zabudované LED pásky v nábytku či lampičky jsou samozřejmostí. 

Pomoci prosvětlit místnost můžete ale také vhodnou volbou materiálů. Ideální jsou všechny světlé barvy a dekory. Opticky prostor prosvětlují i lesklé a transparentní materiály. Pokud trváte u malého prostoru na použití výrazné barvy, měla by být pouze na doplňcích. Také vzory je vhodné volit menší a jemné. Většina zařízení by měla být v jednotné škále dekorů. Textilie se hodí lehké, světlé a vzdušné. Závěsy však nahraďte raději roletami či žaluziemi.

Malý, ale epesní

Jak se říká: Co je malé, to je milé. A platit to může i o bytě. Je však třeba pečlivě propracovat jeho návrh. S našimi tipy, jak pracovat s dispozicí a prostorem, jaké zvolit materiály, nábytek a zařizovací předměty, může být efektní zařízení malého bytu hračka.Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Ing. Bára Baštová
Interiérová architektka 

Vydáno dne:
26.04.2018

Photocredit: designmilk

12

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE