Staronové řešení se vrací do českých zahrad. Za socialismu z něj naši dědové stavěli chodníky i skleníky
Trendy v zahradnictví se neustále vyvíjejí, ale ta opravdu dobrá řešení přetrvávají nebo se k nim lidé znovu vrací. Využití dřevěných pražců v zahradě není výjimkou. František, který se tvorbě zahrad věnuje už přes 10 let, potvrzuje, že pražce zažívají svůj návrat do českých zahrad. A není divu – tento přírodní materiál nabízí široké možnosti využití. Na zahradě si z nich můžete vytvořit prakticky cokoliv.

Františku, čím se zabýváte?
Máme zahradnickou firmu, kterou provozujeme už 10 let. V rámci této práce máme rádi výzvy a nejrůznější prvky, které nejsou úplně standardní. Děláme zahrady se vším všudy, i se závlahovými systémy, pokládáním trávníku, výsadbou, zkrátka komplet. A časem jsme do těchto zahrad začali umisťovat nejrůznější designové prvky – kámen, kovy, ale také dřevo. Mezi nimi jsme si oblíbili i takzvané zahradní pražce.
🔴 Nejvíc lidí právě čte:
Lidé si ve velkém pořizují celoroční minidomky do půl milionu. Rychle odejdou z nájmu a nesplácí hypotéku celý život
Jak se tyto pražce v zahradách využívají?
To využití je opravdu velmi široké. Z pražců se dají vyrobit schody, nejrůznější nášlapy, lavičky, pařeniště, záhony, dá se na ně postavit skleník. Viděl jsem z nich už hráz u rybníka, vinohrad, jezírko. Opravdu, co vás jen napadne. Zrovna včera jsme dělali zelenou střechu a na ní dřevěný chodníček z pražců.
Na to, k čemu se na zahradě dají využít pražce, se můžete podívat v galerii.
Jak často při svých zakázkách saháte po pražcích a co vás k tomu vede?
Je to různé. Realizujeme tak 20 zahrad ročně a jedna většinou trvá zhruba 3 měsíce. Ta realizace má určitý itinerář prací, určitou posloupnost. Pražce mohou přijít v různých fázích, záleží, k čemu na zahradě budou sloužit. Někdy přijdou hned na začátku, jindy později. Pražce bereme od firmy Impregnace Soběslav, která se na jejich výrobu i úpravu dlouhodobě specializuje.
Z jakého dřeva jsou pražce nejčastěji vyrobeny?
Zpravidla z dubu. Je to nejhustší české i evropské dřevo. Dubové pražce vydrží hodně, takže většinou není potřeba dřevo ani impregnovat.
A kdy je třeba ho naimpregnovat?
Vždy, když se dřevo dává do země, nebo je vystaveno přímému slunci a podobně. Například na té střeše je lepší ho naimpregnovat. Ale pokud jsou pražce umístěny v užitkové zahradě, není impregnace třeba. Tu impregnaci nám dělá přímo firma, od které pražce bereme. Využívají speciální vakuově-tlakovou impregnaci.
Impregnované dřevo dostane takovou zelenou až hnědou barvu. To způsobuje použitá impregnační látka na bázi solí mědi. Jedná se o zcela ekologickou látku, která je ze dřeva nevyluhovatelná. Jak impregnované, tak i neimpregnované pražce časem v exteriéru vlivem UV záření zešednou.
Za jak dlouho dřevo zešedne?
Za rok, rok a půl. Samozřejmě záleží, jak moc je dřevo na sluníčku a podobně. Ale i to zešedlé dřevo má své kouzlo. Je to přirozené, tak funguje příroda. Někomu se to dokonce líbí víc než naimpregnované dřevo.
Co nejzajímavějšího jste z pražců dělali?
Sochy v zahradě. Část jsme dělali z impregnovaného dřeva a část z neošetřeného a výsledek vypadal velmi dobře.
V čem vidíte největší výhodu použití dubových pražců oproti jiným materiálům?
Pražce mají nejen vysokou odolnost, ale také vypadají velmi dobře. Navíc se jedná o přírodní materiál, takže si na zahradu nedáváte žádný plast nebo beton. Za zmínku stojí také obrovská variabilita. Kromě toho se nejedná o žádnou složitou technologii nebo systém. Kdo je alespoň trochu zručný, dokáže pražce na své zahradě sám využít a nebude na to potřebovat žádnou firmu.
S jakými rozměry pracujete nejčastěji?
Nejčastěji využíváme pražce s rozměrem 7,5 cm. Standardní pražec má 15 cm, ale s těmi pracujeme minimálně. Ty jsme použili například teď na té zelené střeše nebo jako základ pod skleník.
Dají se využívat na zahradě pražce, které předtím sloužily na trati?
Ne, tohle do zahrad nepatří. Pražce z trati jsou ošetřeny speciálním kreosotovým olejem, který způsobuje, že jsou pražce karcinogenní. A při dnešních horkých teplotách ty látky z toho ještě více vylézají. Nežijeme tak dlouho, abychom šetřili tím, že si přivezeme do zahrady pražce, které se vytrhaly z kolejiště.
Jsou nějaké trendy v použití pražců, které se objevují v posledních letech?
Spíše se mění lidé. Dnes jsou více ochotni investovat do zahrad a celkově do svého majetku, zvyšují tím jeho hodnotu. A když už do své zahrady investují, chtějí v ní něco speciálního, co všechny zaujme a sousedi nebo známí to budou chválit. A těmi dřevěné prvky v zahradě bezpochyby jsou.
Je něco, na co je třeba dát si při umístění pražců na zahradu pozor?
Je důležité myslet na to, že dřevo samozřejmě pořád pracuje, stále se roztahuje. Při montáži se tedy musí používat pevnostní šrouby, pozinkované by se utrhly.
Děkuji za příjemný rozhovor.
Také děkuji.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Ing. Lenka Palová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
07.07.2025
Photocredit: Miroslav N. (se souhlasem)
Zdroj: Rozhovor se čtenářem Dřevostavitele

„Stačilo málo a celé se to pod námi propadlo.“ U nové terasy vsadili manželé na dřevo s norským typem ochrany
Iva a její manžel koupili před pár lety rodinný dům, jehož součástí byla také terasa. Zní to jako příjemný bonus, avšak její stav byl natolik špatný, že se na ni majitelé báli vstoupit.

„Dalších 15 let to nemusím natírat a fasáda bude stejná“. Místo běžné barvy zvolil jihočeský truhlář tlakovou impregnaci
Coby truhlář se Martin u výběru fasády nemusel dlouho rozmýšlet. Větší oříšek bylo najít takové dřevo, které by vydrželo hezké mnoho let a přitom nevyžadovalo každoroční péči.

NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: