HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
OSTATNÍ ▸

„Stačilo málo a celé se to pod námi propadlo.“ U nové terasy vsadili manželé na dřevo s norským typem ochrany

Iva a její manžel koupili před pár lety rodinný dům, jehož součástí byla také rozlehlá terasa. Zní to jako příjemný bonus, avšak to by stav terasy nesměl být natolik špatný, že se na ni majitelé téměř báli vstoupit. „Po několika letech jsme usoudili, že je opravdu čas pořídit novou. A bylo to za pět minut dvanáct. Kdybychom to ještě chvíli odkládali, prý bychom se terasou buď propadli, nebo by se na nás zřítila horní část,“ vzpomíná Iva. Při stavbě nové terasy vybírali dřevo mnohem pečlivěji. Jaké nakonec zvolili a jak jsou s ním spokojeni?


„Stačilo málo a stará terasa se pod námi propadla,“ říká Iva
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Iva Š. (se souhlasem)

Ivo, kde se nachází váš dům?

Bydlíme v jižních Čechách, v menší obci na předměstí Českých Budějovic. Rodinný dům jsme koupili před několika lety.

Byla u domu terasa, když jste ho kupovali?

Ano, byla zde původní velká terasa z klasických starých terasových prken. Ta už ale byla ve velmi špatném stavu. Předchozí majitel domu, který terasu stavěl, vzal trámy ze starého zbouraného domu a použil je jako základy. To mělo za následek, že terasa brzy ztrouchnivěla.

Jak byla tato původní terasa stará?

Minimálně dvanáct let, možná i trochu víc. Poslední dva nebo tři roky bylo o strach na ni vstoupit. Báli jsme se, aby se to s někým nepropadlo, a tak jsme se na začátku letošního roku rozhodli, že je čas udělat novou.

Bylo dřevo na staré terase nějak ošetřeno?

Jednou jsme ho natírali impregnací, ale pochopitelně jenom horní část, protože ke spodním trámům jsme se nedostali. Ty podle mě nebyly nikdy ničím natřeny, takže žádná ochrana tam nebyla. 

Jak dlouho trvalo rozebrat takovou terasu?

Terasa byla opravdu velká, měla 120 metrů čtverečních. Nicméně pánové, kteří ji rozebírali, byli moc šikovní, zvládli to asi za dva pracovní dny. Staré dřevo už bohužel nešlo nijak využít, takže se vše odvezlo a zlikvidovalo.

Jak jste vybírali firmu, která vám dodala dřevo na novou terasu?

Nechtěli jsme okolo domu žádný beton, chtěli jsme zachovat dřevo. Zároveň jsme se ale báli, že se nám terasa opět zanedlouho zničí a budeme ji muset dělat za pár let znovu. Hledali jsme proto dřevo, které by bylo opravdu dobře ošetřené a které něco vydrží.

O firmě nám nezávisle na sobě řekl jeden náš známý a potom i švagr, tak jsme se tam jeli rovnou podívat. Šlo o firmu Impregnace Soběslav. Ukázali nám, jak vypadají ošetřené trámy, jak vypadají impregnovaná terasová prkna a tak dál. Přesně něco takového jsme hledali. Ve firmě nám navíc rovnou doporučili, na koho se můžeme obrátit se stavbou terasy. To bylo skvělé, jelikož sehnat dobrého řemeslníka je zde obrovský problém, a navíc se obě firmy dobře znaly, což celou práci usnadňovalo a všechno šlo díky tomu hladce.

V čem přesně má impregnace dřeva pomoci?

Naše obec je známá náročnými povětrnostními podmínkami, a ještě k tomu máme dům na kopci. Takže v první řadě by impregnace měla dřevo ochránit před silným větrem, ale také před deštěm, sněhem, přímým sluncem nebo před nejrůznějšími hubami nebo plísněmi.  Velká část naší terasy není krytá střechou, takže dřevo musí být nějak chráněno, aby vydržela všechno. Celkově by životnost impregnovaného dřeva měla být mnohem delší než dřeva bez impregnace, jedná se o desítky let.

Nemohli jste si dřevo naimpregnovat sami?

To je v domácích podmínkách prakticky nemožné. Povrchový nátěr by člověk samozřejmě zvládnul, nicméně ten není tak účinný. Firma dělá vakuově-tlakovou impregnaci, díky které je dřevo velmi dobře ošetřeno a má vysokou životnost. A tu si doma sami neuděláte.

Jaký typ dřeva jste ke stavbě terasy použili?

Vybrali jsme si severskou borovici.

Změnily se nějak rozměry terasy?

Ano, ale jen lehce, nejedná se o značný rozdíl. Na jedné straně jsme terasu rozšířili, abychom na ni mohli položit lehátka. Myslím si, že to oceníme hlavně v létě, ale už teď na jaře je zde velmi příjemně. Kromě lehátek plánujeme na terasu umístit ještě posezení (aktuální ceny zde).

Můžete mi popsat průběh realizace?

Firmě jsme dali projekt od architektky, a ta podle něj vypracovala precizní plány. Nejdříve se rozebrala původní terasa a vše se pečlivě změřilo. Firma si vždycky vše připravila na dílně, dovezlo se to na místo a zde už pouze stavělo. Při stavbě byl problém se svažitým terénem, který tady máme, takže si s tím museli pohrát. Dosypávali štěrk a v některých částech se musely betonovat úplně nové základy. Musím znovu vypíchnout profesionalitu firmy, kdy dbali na správné rozestupy a celkově dělali vše proto, aby finální terasa perfektně držela. Nejdříve se montovala nosná konstrukce, což jsou vlastně impregnovaná prkna lepená k sobě. Jakmile byly trámy instalovány, vznikla taková síť. Terasová prkna se dávala až úplně nakonec.

Jak dlouho celá stavba terasy trvala?

Demontování staré terasy zabralo dva dny, samotná stavba pak asi sedm až osm dní. Realizace probíhala v zimě, takže hodně záleželo na počasí. Vždy, když se zlepšilo, firma zavolala, zda může přijet. Celkově to bylo do 14 dní se vším všudy.

Narazili jste na nějaké komplikace, které jste museli řešit?

Ano, a firma je vyřešila opravdu dobře. Některé ty věci z předchozí terasy byly opravdu úsměvné, dokonce si je chlapi fotili jako kuriozitu. Například jsme narazili na to, že nám okap končil pod terasou. Navíc k té staré terase neexistovaly žádné plány, takže jsme nebyli schopni je firmě dát a ona musela pracovat bez nich. Vedly zde různě dráty a kabely a nikdo nevěděl přesně kudy. Jeden nosný sloup stál dokonce mimo betonové základy. Říkali nám, že ještě rok, a spadlo by nám to celé na hlavu. Museli nám udělat celý nový sloup a dát ho na patku.

Největším problémem byl však ten svažitý terén, který jsem již zmiňovala. Ten podklad nebyl vůbec rovný, takže pro firmu, která stavbu realizovala, bylo opravdu velmi složité postavit terasu v jedné rovině. Ta původní stará terasa byla už úplně sesedlá. My jsme na navážce, a jak si to sedlo, tak rozdíl mezi starou a novou terasou byl třeba 5 centimetrů. Myslím, že na nás budou vzpomínat ještě hodně dlouho.

Měli jste specifické požadavky nebo jste dávali firmě volnost?

Manžel je sice technik, ale v době stavby se doma moc nevyskytoval a já tomu zas tolik nerozumím, takže jsme si nechali poradit. Největší požadavek od nás byl asi ty schody. Nemáme klasickou rovnou terasu 100 m2 ale z velké části jsou okolo domu schody. K tomu tam ještě máme dva truhlíky, to mohlo být pro firmu specifické.

Bude v budoucnu potřeba nějaká péče o dřevo?

Dřevo na terase by se mělo asi jednou do roka natírat. Firma, od které máme dřevo, však tuto službu nabízí, takže si to může člověk nechat udělat rovnou od profesionálů.

Jak jste s novou terasou spokojeni?

My jsme nadšeni. Nejlepší na tom bylo, že jsme nemuseli být u všeho, jelikož obě firmy spolupracovaly i bez nás. Zároveň jsme však měli neustále aktuální informace, jak to se stavbou vypadá. Dostali jsme podrobné plány, kalkulaci, zkrátka veškerou dokumentaci. Když bylo něco naplánované, vše se do puntíku splnilo. Kdybychom stavěli něco dalšího ze dřeva, obrátili bychom se opět na tuto firmu.

Děkuji za příjemný rozhovor.

Také děkuji.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 23. – 25. května 2025. Vstupenku lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován) . Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
12.05.2025

Photocredit: Iva Š. (se souhlasem)
Zdroj: Zkušenosti čtenářky Dřevostavitele

0

Chytrá dřevěná fasáda, která dokonale ochrání domek na venkově
Fasáda nemusí být jen vizitkou a ozdobou domu. Tato fasáda z Portugalska vytváří i ochranný plášť, který propojuje celé stavení. Prohlédněte si ji.

Japonská terasa, která vrací lidem kontakt s přírodou i místní komunitou
Moderní vesnice v Japonsku plné betonu a asfaltu lichotí autům, ale pro lidi k životu moc nejsou. Dřevěná terasa z dnešního článku však obyvatelům část životního prostoru vrací. Podívejte se na tento japonský fenomén.

Víkendová chata s prosklenou stěnou na sever. Proč je orientovaná naopak?
Mladý pár s dítětem hledal únik od rušných městských ulic. Postavili si dřevěný domek, který jim slouží jako odpočinková chata. Navštivte naši galerii a inspirujete se netradičním řešením.

Modulový dům pro celoroční bydlení s prosklenou stěnou a 2 terasami. Víme cenu
Líbí se vám myšlenka malých modulových domů určených k celoročnímu využívání? Podívejte se na šikovný tiny house o velikosti 1+kk za skvělou cenu.

Postavili dům za půl roku. Terasa, zahrada, bazén a vnoučatům už se ani nechce domů od babičky
Aby ušetřili, rozhodli se zvolit nepříliš populární variantu výstavby – tuto možnost úspory mají přitom všichni stavitelé.

Rodinný bungalov 4kk za 3,5 mil. na klíč. Obrovská terasa nadchla už mnoho rodin v Česku
Mezi hlavní impulzy, které vedou rodiny ke stavbě domu, patří soukromí, velká zahrada a trávení volných chvil na vlastní terase. A právě na velikosti terasy dnešního rodinného domu projektanti nešetřili. Podívejte se na vícero fotek pořízených ze zahrady rodinného domu.