Ušetřili 1,5 mil. korun a roční nájem k tomu. Hlavní roli při výstavbě domu sehrála taktika stavebního dozoru
Málokterá rodina v Česku dokáže platit nájem a zároveň financovat stavbu domu. Bohužel, pokud dočasně nebydlíte u rodičů, placení nájmu se během stavby nevyhnete. Podobný scénář zažil i tento mladý manželský pár, který toužil po vlastním rodinném domě. Jak sami říkají: „Naším největším nepřítelem byl čas.“ Díky rychlé výstavbě dřevostavby a promyšlené taktice jejich nezávislého stavebního dozoru však mohli bydlet už do půl roku. Jejich výdaje tak zůstaly poměrně nízké – v porovnání s běžnou praxí.

Změna je nutná
Když se rozhodnete bydlet ve vlastním domě, jistě k tomu máte několik zásadních důvodů. Pro někoho je to vlastní zázemí, pro jiného touha dopřát svým dětem to, co jejich rodiče nikdy neměli – zahradu, vlastní pokoj nebo soukromí. Rodina, o které bude dnešní příběh, měla důvodů hned několik. Především chtěli opustit zrekonstruovaný dům ze 70. let, který stál uprostřed návsi, což jim nevyhovovalo. Kromě toho velmi toužili po přírodě a pan majitel se chtěl vrátit do rodného kraje. V neposlední řadě hrála roli otázka nájemního bydlení – málokterá rodina v Česku dokáže platit nájem a zároveň financovat stavbu. Řešení jejich situace však existovalo.
Úspora 1,5 milionu
Původně uvažovali majitelé o zděném domě a ani je nenapadlo, že by někdy v budoucnu mohli bydlet v dřevostavbě. Nicméně, i když byl pan majitel spíše konzervativní, s manželkou se nakonec pro dřevostavbu rozhodli – viděli v ní potenciál a velkou úsporu. V době, kdy plánovali stavět, vycházela dřevěná konstrukce výrazně levněji (zhruba o 1,5 milionu korun). Kromě toho také ušetřili peníze za nájem, jelikož se v nájemním bytě příliš nezdrželi – dům byl připravený k nastěhování za šest měsíců. Dřevostavba jim navíc nabídla minimálně srovnatelné, ne-li lepší izolační vlastnosti než cihlový dům – rozhodli se proto pro pasivní standard. Díky těmto a dalším faktorům bylo rozhodnuto. Stavební pozemek získali manželé šťastnou náhodou, kdy je na volné parcely upozornil známý v hospodě. Věci se mohly dát do pohybu.
Pomoc k nezaplacení
Stavební dozor by měl být přítomný u každé výstavby rodinného domu – buď vám ho zajistí stavební společnost, nebo si ho najdete sami. Dnešní manželský pár se vydal druhou cestou a najal si nezávislý stavební dozor – inženýra, který sehrál zásadní roli v průběhu celé stavby. Rozsah práce stavebních dozorů bývá různý, velmi záleží na tom, jak se s ním domluvíte. A protože si rodina chtěla ušetřit peníze, čas i starosti, domluvila se s dozorem na následujících činnostech: vyřízení stavebního povolení, zajištění dokumentace pro dotace, průběžná kontrola řemeslníků, intenzivní komunikace s úřady a příprava všeho potřebného ke kolaudaci. „My jsme tomu nerozuměli, ale on měl všechno pod kontrolou. Neměli jsme s tím žádnou práci, ale samozřejmě jsme byli o všem informovaní,“ podotýká majitel domu.
Nemalé úspory ve stovkách tisíc
Díky stavebnímu dozoru mohli manželé (mimo jiné) splnit i dotační podmínky, které pro ně byly velmi klíčové. Sami by se složitou administrativou jen těžko dokázali tak rychle „prokousat“, a právě proto apelují na všechny stavebníky, aby do stavebního dozoru investovali své peníze. Například zmíněná dotace jim pokryla zhruba třetinu nákladů na energetická opatření. Mimo to se vyhnuli zbytečným opravám a prodlevám, které by bez stavebního dozoru mohly nastat. A nejde jen o samotnou úsporu – velkou roli hrál i čas. Jak už bylo zmíněno, manželé bydleli v nájmu a zároveň financovali stavbu domu – čas pro ně byl opravdu velkým (a takřka jediným) nepřítelem. Díky hladkému průběhu stavby si neprodloužili pobyt v drahém nájmu. A i když se to nemusí na první pohled zdát, celkově šlo pravděpodobně o stovky tisíc korun v úsporách.
Proč pasivní dům?
Manželé od samotného počátku neuvažovali nad tím, že by mohli bydlet v pasivním domě. Jejich plány se ale změnily poté, co obdrželi podmínky pro čerpání dotací. Nezávislý stavební dozor jim společně s energetickým specialistou doporučil kombinaci technologií, která odpovídala přísným požadavkům a zároveň umožnila dotaci čerpat. A i když byli vůči některým technologiím skeptičtí (například k rekuperaci), ve výsledku jsou velmi spokojeni. Jejich moderní dům dnes vytápějí: krbovými kamny s akumulací, elektrickými topnými kabely (odporovými dráty), a pomocí fotovoltaiky, která výrazně snižuje náklady na elektřinu. V neposlední řadě mají v domě rekuperaci, která pomáhá udržovat stálou teplotu a čerstvý vzduch bez tepelných ztrát. „Topíme jen tři hodiny denně a máme doma pořád teplo. A i když jsme původně některé technologie nechtěli, dnes bychom neměnili,“ uzavírá majitel domu.
P.S. Líbil se vám článek? Využijte možnost bezplatného přístupu k dalším kvalitním článkům, které pro vás připravujeme. Jednoduše klikněte zde a následně potvrďte tlačítkem Přidat.
SDÍLET ČLÁNEK
Autor:
Ing. Eliška Vránová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
27.07.2025
Photocredit: © Dřevostavitel.cz
Zdroj: Rozhovor s majiteli

Rostoucí cena vody v roce 2023 děsí české domácnosti. Úspora se přitom sama nabízí
Zbytečné plýtvání vodou se může pěkně prodražit. Existuje přitom způsob, jak využívat dostupnou a levnou dešťovou vodu, která šetří peníze i přírodu.

Vsadili na patrovou dřevostavbu. Po první zimě je zaskočila nečekaná úspora peněz za topení
Patrový dům zvolili především kvůli úsporám za vytápění a chlazení. Majitelé navíc moc dobře věděli, jak fungují tepelněizolační vlastnosti dřeva. Nebylo se nad čím rozmýšlet.

Byt 3+1 za 2 miliony Kč, český vědec, kterého obdivuje Bill Gates, a půlmilionová úspora – to jsou zářezy z minulého týdne
Stručně, jasně a bez obalu. Je tady opět neděle a my přinášíme ty nejzajímavější novinky a zářezy z minulého týdne.

Lidé platí za izolace svých domů statisíce. Kvůli chybám však často úspora nepřichází
O tom, že kvalitně zaizolovaný dům je základ, ví každý. Problém však je, že se lidé do této výzvy často pouští s neznalostí, případně si vyberou firmu, která jim zapomene říct vše podstatné. Místo očekávané úspory pak zbydou oči pro pláč.

Krbová kamna mohou celou zimu vytápět i dvoupatrový dům. Úspora je značná, přesto o možnosti lidé často ani neví
Topení dřevem je asi nejstarší známý způsob, který lidstvo objevilo. Od chvíle, kdy si člověk poprvé rozdělal oheň, kdy jej zkrotil a naučil se jej používat, se dřevo využívá jako surovina k produkci tepla dodnes

Kotel na dřevo se zaplatil za dva roky sám. Roční úspora přesáhla 40 tisíc
Pořizovací cena topného zařízení nemusí být vždy rozhodující. Často více záleží na provozních nákladech, které mohou zajistit rychlou návratnost investice.

Úspora výdajů za teplo šestkrát vyšší než s tepelným čerpadlem? Zájem veřejnosti předčil očekávání
Když jsme před časem představili využití systému pro zpětný zisk tepla, který dosahuje několikanásobně vyšší efektivity než tepelné čerpadlo, vlna zájmu, který informace vyvolala, nás velmi překvapila.

Mladé rodiny si stěžují na drahé bydlení. Přitom neví, že mohou ušetřit 400 000 Kč už při návrhu dispozice
Šetří na materiálech, vytápění, moderních technologiích apod. Mnoho z nich si však neuvědomuje, že se velká úspora skrývá už v návrhu dispozice.

NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: