HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

V Česku vyrostly stovky kvalitních dřevostaveb. Známe čísla za rok 2021

V loňském roce postavili dodavatelé kvalitních dřevostaveb v České republice rovných 500 dřevostaveb. Vzhledem k situaci, která v loňském roce panovala (nekonečné lhůty na vydání stavebního povolení, pandemie a lockdowny, extrémní nárůst cen za dřevo a stavební materiály), je to velice pozitivní výsledek. Jaké jsou aktuální ceny a jaké domy se staví nejvíce?


Statistiky dřevostaveb za rok 2021
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Shutterstock

Statistiky dřevostaveb za rok 2021 rostou

Stejně jako v předchozích letech i v roce 2021 preferovalo více zákazníků výstavbu domů na klíč oproti hrubé stavbě, což jen potvrzuje trend posledních let. Zákazníci totiž mnohem více oceňují záruku za stavbu, kterou při výstavbě na klíč přebírá jedna firma.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Shutterstock, ADMD, Jan Planička, 100 dřevostaveb

Počet postavených bungalovů

Při volbě rodinného domu převládají stále domy přízemní nad patrovými. Bungalovů v loňském roce naši členové postavili celkem 322, což je o 14 více než v roce předchozím. „S ohledem na energetickou náročnost stavby si ale myslím, že v budoucnu bude tento trend spíše klesat.“ dodává Ing. Lenka Trandová, ředitelka ADMD. Podívejte se na podrobné a přehledně zpracované statistiky do naší fotogalerie.

Výhoda dřevostaveb číslo jedna je rychlost výstavby

Průměrná podlahová plocha u přízemních domů činila 112 m2 a rychlost, za jakou naše členské firmy takový dům postaví, je v průměru 4,2 měsíce do varianty na klíč (bez základové desky). Rychlost výstavby je tak opravdu stále hlavní výhodou dřevostaveb oproti klasické zděné výstavbě.

Počet postavených patrových domů

Co se týká patrových domů, tak těch bylo v roce 2021 členskými firmami ADMD postaveno 177 o průměrné zastavěné ploše 134 m2. Doba výstavby je zde oproti bungalovům o trochu delší a činí 4,4 měsíce. I zde je ale tento údaj v porovnání s domy z jiných materiálů nadprůměrný.

Jaká je spotřeba dřeva na jeden rodinný dům?

Na průměrný bungalov postavený členskou firmou ADMD je potřeba 20,5 m3, což v přepočtu činí 8 kusů průměrně vzrostlých stromů. U patrového domu je toto množství lehce vyšší a spotřeba je cca 10 stromů.

Aktuální ceny dřevostaveb

Porovnáme-li ceny za stavby na klíč, vycházejí patrové domy dráž o 1 milion korun oproti domům přízemním a i průměrné ceny na výstavbu domu jsou ve srovnání s rokem předchozím vyšší. Na jaře 2021 totiž došlo k rapidnímu nárůstu cen, a to nejen dřeva, ale i dalších stavebních materiálů. Výsledkem tak byl mimo jiné i nedostatek některých stavebních materiálů, což celé této situaci příliš nepomohlo, a i proto hodnotíme počet 500 postavených dřevostaveb jako velmi dobrý výsledek. Vzhledem k nasmlouvaným cenám často i na rok dopředu lze očekávat, že se nárůst cen z roku 2021 promítne ve statistikách zejména v příštím roce. Jaké jsou aktuální průměrné ceny dřevostaveb (patrových domů i bungalovů) v ČR se dozvíte v infografice v naší fotogalerii.

Údaje a statistiky v tomto článku se týkají pouze členů Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD).

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
09.03.2022

Photocredit: Shutterstock

2

V bungalovu za 2,5 milionu Kč se budete cítit jako doma

Hledáte malý a útulný dům, ve kterém se budete cítit skvěle? Možná jste ho právě našli. Navštivte naši fotogalerii a prohlédněte si dispozici bungalovu 2+kk.

Rodinný dům ve svahu – má zastavěnou plochu 84 m2 a netradičně řešenou dispozici 5+kk

Máte komplikovaný svažitý pozemek? Jak by se vám líbil rodinný dům zasazený do svahu s dispozicí 5+kk? Je ideální pro početnější rodinu a nabízí i dvě garážová stání u domu. Kolik stojí?