HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Video: Tisk na dřevo – 5 způsobů jak na to

Ve videu se podíváme na pět způsobů, jak natisknout na dřevo obrázky a texty. Díky těmto návodům si můžete například vlastnoručně vyrobit dřevěné dekorace, pohledy či dárky s potiskem podle vašeho vkusu. Dozvíte se podrobné postupy jednotlivých metod, jejich výhody, nevýhody i pomůcky, které k nim budete potřebovat.

Že neumíte anglicky? Nevadí! Níže jsme pro vás připravili doplňující text, který vám při sledování videa pomůže.


Existuje několik opravdu jednoduchých způsobů, jak si na dřevo natisknout váš oblíbený obrázek, logo či nápis. Co budete k potisku dřeva potřebovat? Pouze obrázek, který chcete na dřevo přenést, vytištěný na papíře ideálně na laserové tiskárně. Další potřebné pomůcky se liší podle způsobu přípravy, který zvolíte:

Návod č. 1: Aceton

Vytištěný obrázek či text přiložíte potiskem dolů na dřevo. Kolem dokola nechejte přesahy papíru. Zhotovíte si improvizovaný nanašeč (například z neohebné karty obalené kapesníkem, jako to vidíte na videu) a potřete shora acetonem. Papír se stáhne ze dřeva a obraz už je na svém požadovaném místě. Jak jednoduché!

Výhody a nevýhody: Tato metoda je rychlá, čistá, levná, vhodná hlavně pro nátisk jednoduchého a ne příliš tučného textu na dřevo. Obrázky a velké nápisy působí méně kvalitně. Pozor také na práci s acetonem, je to hořlavá chemikálie.

Návod č. 2: Žehlička

K tomuto pokusu použijte starou žehličku. Postup je extrémně jednoduchý. Papír opět přiložíme obrazem dolů na dřevo a opět necháte volné přesahy. Potom papír zkrátka jen dobře zažehlíme. Dejte pozor, aby se papír nepohnul.

Výhody a nevýhody: Tato metoda je velice levná a rychlá, avšak na úkor kvality obrázku. Pro tisknutí textu je však tento způsob dostačující. Při práci s žehličkou buďte vždy opatrní a nenechávejte ji zapnutou bez dozoru!

Návod č. 3: Polyakrylát

Naneste štětcem na dřevo tenkou vrstvu polyakrylátu. Stačí opravdu tenčí vrstva, méně je v tomto případě více. Následně přiložte obrázek a uhladíte ho tak, aby nevznikly žádné vzduchové bubliny. Dáte schnout asi na hodinu. Potom pomocí vody a starého zubního kartáčku papír ze dřeva odstraníte.

Výhody a nevýhody: Hlavní výhodou je zde velmi dobrá kvalita obrazu, inkoust se dobře přenese, je tmavý a celistvý. I fotka vypadá velice dobře. Nevýhodou je pracnost a tím i delší doba výroby. Navíc budete mít i více práce s úklidem.

Návod č. 4: Akrylový gel Liquitex

Postup je v tomto případě téměř stejný jako u polyakrylátu. Naneste tenkou vrstvu gelu na dřevo ideálně pomocí pěnového štětce. Přitiskněte papír a vytlačte vzduchové bubliny například pomocí staré platební karty. Gel je suchý asi za 1–1,5 hodiny. Papír opět odstraníte pomocí teplé vody a kartáčku.

Výhody a nevýhody: Kvalita obrazu je velice dobrá. Nevýhodou je, že se gel opravdu hodně lepí a papír je těžší odstranit ze dřeva. Proto je tento způsob zdlouhavější a opět si přiděláte práci při úklidu.

Návod č. 5: Gravírování

Tento poslední způsob není DIY (Do It Yourself, tedy „udělej si sám“), ale je vytvořen na laserovém gravírovacím stroji. 

Výhody a nevýhody: Gravírování přináší skvělý výsledek a precizní kvalitu tisku. Nevýhodou je samozřejmě cena.

Na závěr videa si můžete porovnat, jak jednotlivé způsoby tisku na dřevě vypadají. Po nalakování vynikla více barva a kvalita tisku pomocí acetonu a polyakrylátu. Naopak lak na akrylovém gelu ještě zvýraznil nedokonalosti povrchu. Vítězem těchto pokusů je tedy nejspíše metoda pomocí polyakrylátu.

Přejeme vám hodně trpělivosti a zábavy při vašich pokusech s dřevěným tiskem. Budeme rádi, když se s námi podělíte o své zkušenosti a výtvory níže v diskuzi.

P.S. Chcete vědět, o kolik procent se ještě můžou zvýšit ceny energií? Do čeho má smysl investovat z pohledu úspor do technologií na vytápění? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
18.01.2018

7

Video: Chytrý trojsměrný spoj Kawai Tsugite

Už jste někdy viděli trojsměrný spoj? Ve videu se ho naučíte dokonce vyrobit!

Video: Jak vyrobit pohovku z palet

Nevíte co s paletami? Vyrobte si z nich pohovku! Jste-li fanoušek DIY nábytku, je tenhle stručný návod přesně pro vás!

13 tipů na originální vánoční dárky ze dřeva

Inspirujte se na letošní Vánoce dřevem. Podívejte se na 13 netradičních vánočních dárků, které si zvládnete i sami vyrobit.

Video: Jak vyrobit betonové obklady s dekorem dřeva

Nevíte si rady s obklady nebo se vám žádné nelíbí? Můžete si vyrobit vlastní. Trochu dřeva, trocha betonu a obklady jsou na světě!

Poklady z našich sadů a zahrad – 4. díl: tis a jalovec

V tomto článku o okrasných dřevinách jsme se zaměřili na dva magické a starobylé stromy: tis a jalovec. Nahlédněte s námi blíže na jejich vlastnosti a využití.