HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Poklady z našich sadů a zahrad – 4. díl: tis a jalovec

V tomto článku přicházejí ke slovu dva okrasné jehličnany – tis a jalovec. Nejsou jen krásné, například jalovec má i prokazatelné pozitivní účinky na naše zdraví a je odnepaměti využíván v gastronomii. V historii byly oběma druhům připisovány magické účinky. Jalovec byl uctíván jako dřevina s mocnou ochrannou silou, jako strážce brány do jiných světů a sídlo nadpřirozených tvorů a sil. Tisy jsou zase symbolem smutku a smrti. Mají pro evropské bájesloví (od antického přes keltské až po křesťanské) zvláštní význam.


Jalovec v Utahu
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: .sanden.

Tis červený – jedovatý krasavec

Všeobecně se o něm ví, že je celý prudce jedovatý, až na červený dužnatý míšek, který obaluje semeno. Ten je kupodivu docela chutný, ale dejte si pozor, semena jsou opět jedovatá! Jeho nebezpečí tkví také v tom, že průběh otravy je rychlý a smrtelný. Dosud není znám žádný protijed. Proto se mu lidé někdy vyhýbají, zvláště ti s malými dětmi či chovatelé koní nebo dobytka ho často ve svých zahradách neradi vidí. Opatrnost je bezpochyby na místě. Tis je ale opravdu neobyčejný okrasný keř nebo strom.

Tis – současník dinosaurů

Tis je reliktem z dávné minulosti – byl současníkem dinosaurů z období druhohor, rostl tedy už před asi 200 miliony let. Je také velmi dlouhověký, nemá problém se dožít stovek let a známí jsou i jedinci staří přes tisíc let. Bohužel není snadné přesně určit jejich věk, protože často více kmenů srůstá v jeden a jejich jádra mohou vyhnít. V České republice se přirozeně vyskytuje pouze tis červený, který je celoevropsky silně ohroženým až vymírajícím druhem. Nejstarší tis v České republice a pravděpodobně i ve střední Evropě můžete najít v obci Vilémovice u Ledče. Jeho stáří se uvádí 1500–2000 let, což je ovšem těžko prokazatelné. Takto staré tisy už jsou v české krajině vzácností, k jedné z lokalit s větším výskytem tisu patří například Vsetínsko. Vilémovický tis a jeden krásný exemplář ze Vsetínska můžete vidět v naší galerii.

Mohlo by vás zajímat: Stromoví rekordmani v Čechách: Dožívají se možná až 1000 let

Nejcennější dřevo na severní polokouli

Dřevo tisu patří k jedněm z našich nejtěžších domácích dřevin. Patří mezi vůbec nejcennější dřeva na severní polokouli. Je velmi estetické, má nažloutlou úzkou běl a červenohnědé jádro, úzké a často zvlněné letokruhy. Tak jako téměř celá rostlina je i dřevo tisu jedovaté. I z tohoto důvodu je mnohem trvanlivější než ostatní. Snadno se leští, moří a soustruží. Dříve se používalo na výrobu vzácného nábytku, vyřezávaných šperků či hudebních nástrojů. V současnosti je velmi ceněno především v uměleckém truhlářství a řezbářství, krásně se vyjímá v intarziích nebo na drobných okrasných předmětech. Větší využití mělo toto dřevo v minulosti, kdy se z něj zhotovovaly luky, kuše, kopí a samostříly. Anglické nebo také velšské dlouhé luky byly opravdovým pojmem zejména od 13. do 17. století, přestože značná část dřeva na tyto zbraně se dovážela ze Španělska. Jak vypadal například takový tisový luk? Najdete ho v naší galerii.

Jalovec – to není jen gin či borovička

Jalovec je keř či strom, který do našich krajů patří, jak dokazují i lidové písně. Kdo by neznal například „Vysoký jalovec“ nebo vánoční koledu „Z jedné strany chvojka“? Na území České republiky nastal úbytek jeho přirozených stanovišť, a to zejména kvůli nadměrnému sběru jalovcových šištic a také nevhodné úpravě krajiny (meliorace, zalesňování, intenzivní zemědělství na úkor pastvy). Dnes je již jalovec obecný v některých krajích velice vzácný a je proto řazen mezi ohrožené druhy flóry ČR. Jeho zralé šišky připomínající bobule se nazývají jalovčinky. Kvůli své typické chuti jsou používány v potravinářství jako koření a mají léčivé účinky. Někdo si nedovede bez jalovce představit úpravu zvěřiny, jiný zase bude znát alkoholický nápoj gin či borovičku. Gin však byl jako mnoho dalších destilátů původně zamýšlen spíše pro medicínské využití.

Jalovec na dýmky a hole

Gastronomie ale není jediný obor, kde má jalovec využití. Dřevo má úzkou světlou běl a tmavé jádro, jeho odstín se pohybuje mezi žlutohnědou až fialově hnědou, což jej činí velmi dekorativním. Má často zvlněné letokruhy. Je trvanlivé a odolné proti škůdcům. Vonné, lehké, pevné a velmi odolné jalovcové dřevo je využíváno v řezbářství a soustružnictví, na výrobu dýmek, holí, ve Skandinávii též na výrobu schránek pro skladování malého množství mléčných výrobků, jako je máslo a sýry, a také pro výrobu dřevěných nožů na máslo. Dřevo jalovce je vhodné též k uzení masa, kterému dodává jemnou kořenitou chuť. Lze z něj vyrobit i neopakovatelný nábytek, například ten z pouze odkorněných kmenů. Podívejte se do fotogalerie, jak vypadá.

Jalovec jako bonsaj

V současnosti jalovce najdete v mnoha formách a kultivarech hlavně v parcích a zahradách, dokonce se dá tvarovat jako bonsaj. Někteří zahrádkáři ho ale nemají příliš v oblibě, protože některé druhy jalovců jsou spolu s tújemi hostiteli rzi hrušňové – houby, která škodí nejen hrušním, ale i jalovcům. Nic to ale nemění na tom, že se jedná o krásný keř či strom s širokým využitím, a zvláště v přírodě bychom jej měli chránit.

Mohlo by Vás zajímat: Poklady z našich sadů a zahrad – 3. díl: ořešák a olivovník

P.S. Řešíte stavbu, bydlení či vybavení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 21. – 23. ledna 2022. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Ing. Hana Svobodová

Vydáno dne:
21.03.2019

Photocredit: .sanden.

5

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE