Zdražení plynu o 2000 korun ročně? Zjistili jsme, jak to bude doopravdy
Také už jste si dnes přečetli další děsivou zprávu o tom, jak nám zdraží plyn? Tak pokud jste už děs rozdýchali, přichází ta pravá chvíle podívat se na tuto informaci trochu více seriózně a zjistit, jaká je ohledně tohoto tématu skutečnost. Jak se totiž ukazuje, platby za plyn vám na příští rok vůbec nemusí vzrůst o takovou částku. Může se jednat o částku mnohem nižší a ve hře je i varianta, že můžete příští rok za plyn zaplatit dokonce méně než letos.
Hra s čísly jako dobrý začátek
Na internetu se objevil článek slibující zdražení až 2.000 korun pro domácnost za platbu za plyn. Aby mohlo dojít k takovému zdražení, pak by to znamenalo, že domácnost musí protopit ročně 3.000 kubíků. To je 31.000 kWh. První otázkou je, kdo má dům, který má takovou tepelnou ztrátu a jak takový dům vypadá.
Návrat do reality
Průměrná účinnost plynového kotle je 85 %. Cena za kWh plynu v tuto chvíli kolem 2,5 Kč, vezmeme-li v potaz zmíněnou účinnost, počítejme cenu kolem 3 Kč za kWh. Znamená to, že zmíněná domácnost již nyní platí za plyn ročně 93.000 Kč. Navýšení na úrovni 2.000 Kč jsou tedy 2% a jedná se v kontextu s vývojem ceny o zanedbatelnou částku. Otázkou zde spíš zůstává, proč by měla být tepelná ztráta domu tak vysoká. Moderní izolované domy totiž disponují tepelnou ztrátou kolem 5 MWh ročně. V tomto případě jsou tedy měsíční platby za vytápění přibližně 15.000 korun. V takovém případě bychom si připlatili za rok 300 korun. To je měsíčně 25 korun, což je cena jednoho lahvového piva ze supermarketu.
Fixovat nebo nefixovat?
Také jste se možná ve výstražném článku o zdražení dočetli, že prohloupili ti, kteří si v nedávné době zafixovali cenu. Ano, na nebezpečí fixace ceny plynu dlouhodobě pravidelně upozorňujeme. Bohužel se však jinde na internetu přesto šířilo doporučení, že by si měly domácnosti cenu honem zafixovat, protože bude cena růst. Čemu tedy věřit? Podívejte se na historii článků toho kterého redaktora. Možná překvapivě zjistíte, že redaktor, který vás dnes děsí tím, že budete platit víc a sděluje, že kdo si zafixoval cenu, prohloupil, vám před měsícem či dvěma naopak psal doporučení, že si máte cenu zafixovat. Poučením tedy může být rozpoznávat kvalitu a věrohodnost informace nejen podle média, ale také podle konkrétního autora a podle toho, co psal v nedávné minulosti.
Jaká je realita ohledně zdražení distribučních poplatků?
Distribuční poplatky, tedy složka, jež má vzrůst, tvoří přibližně 20 % ceny plynu. Její navýšení má být přibližně o 7 %. To znamená celkové navýšení ceny plynu pro domácnost na úrovni přibližně 1,4 %. Jinými slovy naprosto nepodstatná částka, která se ztratí v každodenním pohybu ceny plynu na burze nahoru nebo dolů. Jakákoli snaha vyvolávat paniku na základě této změny je tedy buď z neznalosti a nebo účelová.
Cena plynu stále systematicky klesá, škarohlídům navzdory
V posledních dnech došlo k mírnému nárůstu ceny plynu a to na základě dramatického vývoje u našich jižních sousedů, tedy v Rakousku, jimž skokově přestal dodávat plyn jejich výhradní dodavatel. V mediích se jistě dočteme také mnoho fatálních sdělení o tom, jak plyn začal prudce růst. Není to pravda. Růst je pouze mírný a navíc se už víceméně zastavil. Cena, na kterou plyn vystoupal na základě této události, nedosáhla ani míry ceny plynu, která tu byla před rokem. Viz následující grafy, ukazující cenu před rokem a také kontext ceny za dva roky.
Budoucnost topení plynem
Plynové kotle jsou legálním způsobem vytápění a není problém je používat dnes i po další desítky let. Postupně se však dostávají do hry moderní plynové kotle s vyšší účinností, díky nim je možné v dlouhodobém kontextu šetřit peníze. Typicky se jedná o kondenzační plynové kotle a jejich výhodou je výrazně vyšší účinnost. Tedy pro vytvoření stejného množství tepla spotřebují méně plynu. Z hlediska dlouhodobého vytápění i ekologického přístupu k životnímu stylu, se pořízení takového kotle jednoznačně vyplatí. V první řadě však platí zlaté pravidlo, že nejlepší úsporu výdajů za vytápění lze zajistit kvalitním zaizolováním svého rodinného domu. Tam kde nám teplo utíká stěnami a stropem, jen těžko můžeme hledat úsporu v topném systému.
P.S. Zajímáte se o moderní způsoby vytápění a výrobu energie svépomocí? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Ing. František Přikryl
analytik
Vydáno dne:
20.11.2024
Photocredit: Jiří R. (se souhlasem)
Zdroj: ERÚ, kurzy.cz
Vývoj ceny plynu zneklidňuje české domácnosti. Rok 2024 přinesl další změny
Vypočítali jsme cenu plynu u typických českých domácností. Částku na vyúčtování v roce 2024 ovlivní výběr dodavatele i konec vládního stropu.
Cena elektřiny a plynu v Praze jde dolů. Zbytek ČR bude následovat
Před několika dny jsme vydali analýzu s předpokladem, že lze v dohledné době očekávat další pokles cen energií. Toto očekávání jsme vysvětlili a podložili konkrétními argumenty.
Cena plynu klesla. Stojí už míň než před 10 lety
Ačkoli jsme si prošli poměrně bouřlivým vývojem v posledních několika letech, vypadá to, že situace se stabilizovala.
Češi zaplatí za vytápění v roce 2025 o tisíce méně. Avšak pouze někteří
Je rozhodnuto. Češi v příštím roce významně ušetří svoji peněženku. Cena vytápění pro ně totiž bude podstatně příznivější, než tomu bylo doposud. Je v tom však malý háček.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: