Krásná inženýrka pracuje na ropné plošině mezi samými muži. „Baví mě dělat rukama,“ pochvaluje si
Dříve byla terénní inženýrka, dnes pracuje Benedikta jako elektrikářka vysokého napětí na ropné plošině. Dva týdny v kuse tráví mezi samými muži a ačkoli by jiné ženy možná raději vyhledávaly dámský kolektiv, Benediktě taková práce vyhovuje. Ostatně, jak sama říká: „Obzvlášť si vážím toho, že mi v mužském prostředí svěřili zodpovědnost.“ Samozřejmě se jí jako jedné z mála žen na palubě dostává princeznovského zacházení, i když ho tato kráska z moře nepotřebuje. Silový trénink je u ní na denním pořádku.

Benedikto, kdy jste si uvědomila, že se tímto povoláním chcete živit?
Bylo to během mého studia v oboru vysokonapěťové elektroinstalace. Poměrně rychle jsem si uvědomila, že mě baví pracovat rukama, řešit problémy a pohybovat se v dynamickém prostředí. Je na tom něco uspokojivého – vytvářet něco skutečného a důležitého. Technické obory mě vždy bavily více.
Odjakživa jste chtěla pracovat v námořním průmyslu?
Kdyby mi tehdy někdo řekl, že jednou skončím v offshore sektoru (práce na moři) na ropné plošině, nevěřila bych mu. Jak jsem zmiňovala, začínala jsem jako studentka v elektrotechnice a v roce 2019 jsem získala výuční list. Později jsem (při práci na plný úvazek) studovala elektrotechniku. Nevěděla jsem přesně, kam mě to zavede, ale přirozeně mě to táhlo k technicky náročným prostředím a průmyslu.
Bylo těžké prosadit se převážně v mužském kolektivu?
Na začátku jsem byla hodně stydlivá, protože jsem byla holka, co nic neví. Ale jak jsem se rozvíjela, rostlo i mé sebevědomí – v práci i v sobě samotné. Samozřejmě jsem měla pocit, že se musím snažit víc, než muži a dokazovat, co ve mně je. Ale popravdě – nakonec vaše práce vypoví za víc, než vaše pohlaví.
Dokázala byste popsat, jak vypadá váš běžný pracovní den?
Když jsem offshore, den mi začíná kolem páté ráno cvičením. Pak navléknu pracovní kombinézu a vyrážím do terénu. Dělám dvanáctihodinové směny od 7:00 do 19:00, a je to dobrý mix technických úkolů, dokumentace a koordinace. A když se po volnu vrátím do práce, vždy mě čeká něco jiného, nedělám stále dokola jednu a tu samou činnost.
Na čem teď momentálně pracujete?
Momentálně se podílím na projektu elektrifikace plošiny – přechodu z generátorů na napájení ze sítě na pevnině.
Co vás v práci baví více – technické záležitosti nebo spíše práce s lidmi?
Baví mě obojí. Technické řešení problémů mi dává pocit naplnění, ale práce s lidmi – to je to, co mé práci dává hlubší smysl. Ráda jsem ta, která posouvá věci dál. Ale kdybych si musela vyloženě vybrat, zvolila bych techniku.
Co považujete za svůj největší profesní úspěch?
Jsem hrdá na to, že jsem si už v mladém věku vybudovala kariéru offshore. A obzvlášť si vážím toho, že mi v mužském prostředí svěřili zodpovědnost. Také mě těší, že mohu inspirovat ostatní skrze sociální sítě a ukazovat jinou stránku tohoto odvětví – to je pro mě hodně důležité. Na Instagramu hodně sdílím svoji cestu a snažím se ukazovat jak technickou, tak i ženskou stránku toho, co dělám. Dostávám zprávy od žen, které se ptají, a já jim ráda odpovídám a pomáhám. Byla jsem nedávno i na své bývalé škole a mluvila tam se studenty o své kariéře.
Takže se vám nestává, že by vás ostatní podceňovali?
Nestává. Měla jsem obrovské štěstí na skvělé kolegy, často je vnímám jako svou druhou rodinu. Někteří mi dokonce dopřávají trochu „princeznovského“ zacházení.
Myslíte, že ženský vhled má v tomto oboru nějaké specifické výhody?
Rozhodně. Ženy často přinášejí silnější komunikační schopnosti, smysl pro detail a celkový přehled o projektech. Věřím, že smíšené týmy podávají lepší výkony a vytvářejí lepší pracovní prostředí. Taky se starám, aby byla lednička v naší odpočívárně vždycky plná.
Co vlastně děláte, když nepracujete? Čemu momentálně věnujete svou pozornost?
Zrovna rekonstruuji vlastní ložnici. Jinak se věnuji silovému tréninku, pole dance, cestování a trávím čas s blízkými. Vždycky mám nějaký projekt – dlouho neposedím. Jsem společenská, ráda sleduji fotbal, Formuli 1, vařím, piju dobré víno a chodím na malé procházky. Dřív jsem hodně hrála počítačové hry a chtěla bych se k tomu vrátit, ale teď na to nemám čas.
Dokážete se od práce na chvíli odpoutat? Nebo je vaše práce i vaším koníčkem, kterému se věnujete i během volna?
Díky střídání 2 týdny v práci a 4 týdny doma se mi daří opravdu vypnout. Ale jsem hodně aktivní člověk, takže i doma se ráda něčím zabavím. Letos dokonce pracuji i během volna – připojuji výletní lodě na pevninskou elektřinu.
Kam byste se chtěla v budoucnu profesně posunout?
Ráda bych převzala víc odpovědnosti – zároveň sním o dalším technickém vzdělávání a profesním růstu.
Jakou radu byste dala mladým lidem, zejména ženám, které zvažují vstup do stavebnictví, ale nejsou si tímto krokem jisté?
Věř si. Buď vidět. Buď zvídavá, ptej se a neboj se chyb. Ano, někdy je to náročné, ale zároveň i velmi naplňující. Nemusíš si vybírat mezi ženskostí a odborností – můžeš být obojí. Já jsem a miluju to.
Na závěr mě zajímá, zda máte nějaké pracovní motto, kterého se držíte?
„Buď tím člověkem, kterého jsi potřebovala na začátku.“ Vždycky se snažím podporovat ostatní – protože společně rosteme. A taky nikdy nevíte, čím si kdo zrovna prochází – tak buďte milí a laskaví, vždycky.
Díky moc za rozhovor, Benedikto.
Nemáte za co, také děkuji za rozhovor.
P.S. Líbil se vám článek? Využijte možnost bezplatného přístupu k dalším kvalitním článkům, které pro vás připravujeme. Jednoduše klikněte zde a následně potvrďte tlačítkem Přidat.
SDÍLET ČLÁNEK
Autor:
Bc. Kateřina Pospíšilová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
22.07.2025
Photocredit: Benedikta V. (se souhlasem)
Zdroj: Rozhovor s Benediktou

Po smrti otce převzala řemeslo a stahuje dřevo z lesa. Kráska ze Šumperka se tvrdé práce s těžkou technikou nebojí
Tato blonďatá kráska z olomouckých lesů řídí lesní stroje, na které si troufne málokterý řidič a s těžkou technikou si poradí lépe, než někteří muži. V exkluzivním rozhovoru se Zuzanou Navrátilovou jsme se zaměřili na její osobní život.

Při napojení přípojek narazili na obrovské balvany. Honza vyzkoušel všechno, než našel ideální řešení
Honza tak upozornil na různá řešení, která se jemu a dalším stavebníkům nabízení jako nejlepší a nejúspornější.

Mladé rodiny si stěžují na drahé bydlení. Přitom neví, že mohou ušetřit 400 000 Kč už při návrhu dispozice
Šetří na materiálech, vytápění, moderních technologiích apod. Mnoho z nich si však neuvědomuje, že se velká úspora skrývá už v návrhu dispozice.

„Lidé nesmí skladovat věci na půdě,“ zdůrazňuje zkušený stavař. Upozornil, co se stane, když to někdo zjistí
„Na půdě lidé nesmí skladovat oblečení, lyže, zahradní nábytek, stany, kočárky atd.,“ podotýká Adam Růžička. Jak se správně zachovat, pokud už sezónní věci na půdě leží, popsal do detailu v rozhovoru.

Rodiny s příjmem 50 000 Kč si mohou dovolit nový bungalov. Jeho cena i dispozice zaujaly mnoho párů
Jeho cena zkrátka překvapila mnoho párů a především pak výše měsíční splátky, ke které by se zavázali.

Hvězda seriálu Ulice nás nechala nahlédnout do své chalupy nedaleko Písku. Pokoj pro maminku zaujal nejvíce
Chalupa stojí v jižních Čechách a stala se celoročním útočištěm sympatické dvojice z Prahy. Její rekonstrukce nebyla přímo procházka růžovým sadem, jak koneckonců přiznává i známá herečka Alena Štréblová.

NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: