HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
OSTATNÍ ▸

Materiály a konstrukce

Jaké vybrat materiály a konstrukční systém pro stavbu dřevostavby? To je jedna ze základních otázek každého stavebníka. V následujících článcích jednotlivé stavební materiály a technologie konstrukčních systémů dřevostaveb detailně rozebereme, vysvětlíme jejich výhody a nevýhody i na co si dát pozor. V této sekci najdete i zajímavé realizované konstrukce z celého světa, které neslouží jako rodinné domy, např. školy, školky, dřevěné mrakodrapy, bytovky atp.


„Dřevo je jedním z materiálů, který se sám brání proti požáru,“ potvrdili požární specialisté z Prahy
Před pár dny jsme s Ing. Jakubem Šejnou, jedním z přítomných požárních specialistů, připravili rozhovor a nechali ho, ať se k incidentu vyjádří.

„Běžte pryč, jeďte domů, já mám blbý pocit,“ řekl dceři s vnukem. Za pár minut na jejich dům udeřilo tornádo
Ani ve snu by ho nenapadlo, že by se na jeho dům mohlo řítit tornádo. Jelikož si myslel, že jde jen o silnou bouři, rozhodl se, že schová svá dvě auta do garáže. Ovšem ve chvíli, kdy chtěl přeparkovat druhé, bylo už tornádo na jeho zahradě. Bouři musel přečkat venku.

„Lidé by se měli obávat požáru ve zděném domě stejně jako v dřevostavbě,“ upozorňuje požární specialista
„V případě malých rodinných domů je počáteční fáze požáru podobná jak u dřevostaveb, tak i u zděných domů,“ podotýká a navazuje na další otázku o požární bezpečnosti rodinných domů v Česku.

Vruty mají překvapivý vliv na cenu vytápění. Vhodný typ může výrazně snížit náklady
Všechno souvisí se vším. Pokud to víte, pak vás nepřekvapí, že výběr vrutů může mít přímý vliv na energetickou efektivitu budovy i na to, kolik zaplatíte za vytápění.

„Žádná ošklivá šedá zeď. Za méně peněz jsem sehnala hezčí řešení,“ pochvaluje si Lenka z Kyjova
„Chtěla jsem si do svahu pořídit něco stabilního. Aby to pořádně drželo a zároveň to bylo hezké,“ vysvětluje Lenka, která se rozhodla sáhnout po málo známém, leč efektivním a sympatickém řešení.

Mnoho Čechů má na střeše toxickou krytinu. Závažným onemocněním ohrožují i své sousedy
Je docela dost možné, že máte na střeše svého rodinného domu materiál, který může závažným způsobem poškodit zdraví vás i vaší rodiny.

„Nemohli jsme sehnat tesaře. Našli jsme ale řešení a střecha byla hotová za půl dne i bez něj,“ říká mladý pár
„Stačil necelý pracovní den a měli jsme barák pod střechou,“ pochvalují si majitelé domu, jak se jim podařilo nedostupného řemeslníka obejít.

„Naše dřevostavba byla hozena přes cestu na sousední pozemek,“ popisuje pan Ladislav. Poskytl nám fotky
„Dřevostavbu lehce odfoukne i slabý větřík,“ říká se. Dnes na rozbor mýtů o dřevostavbách zapomeňte. Podíváme se do Lužic, kde se jeden takový vzdušný vír dosahující rychlosti větru 332 až 418 kilometrů v hodině vyřádil na tamních ulicích.

Pálená taška je pro rekonstrukci starších střech nevhodná. Doporučuje se jiné řešení
Každá střecha jednou doslouží a nastane čas výměny krytiny za novou. Pokud na staré střeše byla položena pálená střešní taška, přirozeně se nabízí využít i tentokrát ten stejný a osvědčený materiál.

KVÍZ: Nejhorší čeští kutilové všech dob. Poznáte fikci od reality?
I když jsou Češi šikovní a bezpochyby mají zlaté české ručičky, někdy se ne všechno podaří úplně podle plánu. Poznáte, která fotografie je skutečná a kde se jedná o fikci?

Pálené tašky jsou minulostí. Lidé ve velkém přechází na lepší řešení
Chystáte se dělat střechu a přemýšlíte, který typ krytiny je pro vás ten nejlepší? Pojďme se podívat na to, co nabízí 21. století.

KVÍZ: Pozor – srub není roubenka. Spousta lidí nepozná ani dům z KVH a neví, co je hrázděnka
Vyznáte se v dřevostavbách? Rozeznáte srub od roubenky a poznáte podle fotky hrázděnku? Pojďme na to.

Během horkých dní lze mít příjemně i v podkroví. Osvědčené řešení se přesto opomíjí
Čeho je moc, toho je příliš. Ačkoliv se na léto těšíme celou zimu, několik dní v přehřátém podkroví nám dá pěkně zabrat. Existuje však snadné řešení, jak vedra v podkroví přežít.

Invazi výtrusných rostlin Češi stále podceňují. Poškozenou střechu řeší, až když je pozdě
O tom, že každá střecha má svou omezenou životnost se asi není potřeba dlouze rozepisovat. Jak se však poslední dobou ukazuje, často si lidé právě z nevědomosti nechávají životnost své střechy dost dramaticky zkrátit.

Některé izolace v létě neobstojí. Srovnali jsme polystyren, minerální vatu, PUR pěnu, celulózu a dřevovlákno
Srovnali jsme pro vás ty nejpoužívanější izolace z hlediska toho, jak rychle propustí teplo do interiéru. Která z toho vyšla nejlépe a kterou byste si naopak raději pořizovat neměli?




další články »« předchozí


NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky:

E-MAIL
POŠLETE MI JE
Souhlas se zpracováním os. údajů