HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
OSTATNÍ ▸

Levné řešení pro rodinné domy a chalupy? Stát místo pomoci hází domovním čistírnám klacky pod nohy

Zatímco v minulém století byla jasným řešením nedostupné kanalizace žumpa, dnes jsme přece jen o kousek dál. Ve 21. století jsme se posunuli a Češi přechází k pohodlnějšímu a ve finále i levnějšímu řešení. Problém je v tom, že místo toho, aby legislativa toto řešení podporovala, spíše ho komplikuje a dělá z něj zbytečně zdlouhavý a nákladný proces.


Je to chytré a levné řešení pro mnoho rodinných domů a chalup. Stát však namísto pomoci hází ČOVce klacky pod nohy
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: © Dřevostavitel.cz

Musíme si poradit sami

Obyvatelům měst a vesnic, ve kterých není obecní kanalizace, nezbývá nic jiného než si poradit jinak a zařídit si vlastní likvidaci splaškové vody. V takovém případě mají majitelé domů dvě možnosti. První z nich je stará dobrá žumpa, jejíž počáteční náklady jsou sice relativně nízké (aktuální ceny zde), avšak neobejde se bez pravidelného vyvážení. To se jednak může během let prodražit a jednak se nejedná zrovna o voňavou záležitost. Druhou variantou je domácí ČOV neboli čistírna odpadních vod, která je oproti žumpě podstatně modernějším a také ekologičtějším řešením (aktuální ceny zde). A právě po těchto čistírnách sahají majitelé bez přístupu k obecní kanalizaci v poslední době stále častěji.

Řešení pro 21. století

Čistírna odpadních vod dokáže přečistit splaškovou vodu z domácnosti na úroveň užitkové vody. Ta je vhodná například na zalévání zahrady nebo ji můžete vypouštět do říčky či jiného vodního toku nebo pro vsakování do půdy. Účinnost čištění se pohybuje mezi 97–98 %. Výhodou čistíren jsou nízké provozní náklady. K pohonu je nutné jen malé membránové dmychadlo s příkonem kolem 40 W, tedy jako malá žárovka. Za rok tak vyjde provoz čistírny zhruba na 2 tisíce korun. Ani pořizovací náklady domácí čističky odpadních vod však nejsou nijak vysoké. Na aktuální ceny se můžete podívat například zde.

Domovní čistírna je vhodná nejen pro rodinné domy s trvalým pobytem, ale i pro rekreační objekty, kde není pravidelný provoz. Některé systémy umožňují nastavit různé provozní režimy, a to dokonce na dálku přes aplikaci v mobilu nebo počítači.

Kam s ní?

Domácí čistírna odpadních vod na zahradě nepůsobí nijak rušivě, většinou je viditelné pouze víko. Umístění je však potřeba dobře promyslet. Nejlépe tak, aby voda přitékala gravitačně, a přitom nebyly výkopy příliš hluboké. Nejen kvůli nákladům, ale i kvůli efektivitě provozu. Instalace ČOV většinou zabere jedno odpoledne a není nijak složitá. Udělá se výkop, do kterého se umístí železobetonová deska a na ni čistírna. Ta se poté obsype pískem nebo štěrkem a napojí se na odtokové a přítokové potrubí. V případě, kdy je spodní voda vysoko nebo je v místě instalace jílovité podloží, musí se čistírna obetonovat.

Ve hře je nový stavební zákon

Domácí ČOV jsou chytré, udržitelné a energeticky nenáročné řešení, které by mohlo pomoci řadě domácností v odlehlejších oblastech nebo v obcích, kde kanalizace zkrátka není. Bohužel, současná legislativa jejich pořízení a provoz spíše komplikuje než podporuje.

Změny ve stavebním zákoně se totiž nevyhnuly ani domácím čistírnám odpadních vod. Domovní čistírna je dnes považována za vodní dílo, a proto musí být povolována ve vodoprávním řízení – už ne pouhou ohláškou, jak tomu bylo dříve. To přináší hned několik nevýhod. Dokud byla ČOV takzvaně na ohlášku, nebylo zde žádné časové omezení. Po změně zákona je využívání čistírny omezeno na deset let po instalaci, poté se může případně prodloužit. Navíc je nově nutné 1–2x ročně odebírat vzorky, které jdou na rozbor do akreditované laboratoře.

Povolíme to, ale plaťte

Změna se týká také správních poplatků, které byly navýšeny. A bohužel se nejedná o žádné stokoruny. Každý žadatel musí nyní zaplatit 10 tisíc korun. Jen pro představu, dříve byla tato částka 300–500 Kč. Dále jsou zde celkové náklady na vyřízení povolení. Je třeba zjistit, zda se dá voda vypouštět do přilehlé říčky nebo jiného vodního toku. V případě vsaku na vlastním pozemku je nutné vypracovat posudek, který určí, v jaké hloubce je zde spodní voda, ten stojí 5–10 tisíc korun. Mimo to je potřeba projekt ohledně umístění stavby, který vás bude stát dalších 10–15 tisíc korun. Z výše uvedeného je jasné, že se jedná také o časově náročný proces. Pokud tedy o pořízení ČOV uvažujete, doporučuje se začít s předstihem.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 23. – 25. května 2025. Vstupenku lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován) . Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
02.05.2025

Photocredit: © Dřevostavitel.cz

0

Kořenová čistička odpadních vod: Jak funguje a jaká je cena?
Kořenová čistička odpadních vod představuje ekologickou variantu řešení odpadů v domácnosti. Jaké má kořenová čistička výhody, nevýhody a jaká je cena?

Změkčovače vody: 3 tipy, jak se zbavit tvrdé vody
Taky patříte mezi ty, které trápí tvrdá voda? Pojďte se podívat na 3 tipy, jak s tvrdou vodou zatočit. Koupíte změkčovač vody, nebo se pustíte do alternativních metod změkčení tvrdé vody?

Kompostuje i v bytě pomocí žížal – čistě, jednoduše a účinně
Víte, co je domácí vermikompostér? Domeček pro žížaly, které vám pomůžou s biologickým odpadem, a to i v bytě. Poradíme vám, jak jej založit.

Tomáš s Ludmilou si postavili moderní dřevostavbu. Vlezli se do 3 milionů
Tomáš a Ludmila (oba po rozvodu) se rozhodli pro nové společné bydlení. S dřevostavbami už měli své zkušenosti, proto jejich volba dopadla právě takto. Přečtěte si rozhovor přímo s majiteli a navštivte jejich dům ve fotoprohlídce.