HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
OSTATNÍ ▸

Autem k moři do Dánska? „Byla to naše nejlepší dovolená,“ pochvalují si

Zatímco všichni jezdí na jih, oni se rozhodli vyrazit opačným směrem. A vrátili se nadšení. Mimo krátké dojezdové vzdálenosti a možnosti jet přes Německo neomezenou rychlostí zdarma, je nadchla i krása cílové destinace a možnost bezplatného kempování. O svou nejlepší dovolenou, jak sami tvrdí, se proto s námi podělili v inspirativním rozhovoru.



VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Jiří R. (se souhlasem)

Proč zrovna Dánsko?

Delší dobu nás to tam táhlo. Líbí se mi kultura a to jak jsou tam lidé vzdělaní. To, na co se u nás hledají výmluvy, tak tam jde bez problémů. A tak jsem si říkal, že tohle musíme vidět. A tak když všichni vyrazili k moři na jih, my jsme už před prázdninami si řekli, že to zkusíme trochu jinak.

Jak jste se vydali na cestu?

Protože nemáme zrovna peněz na rozhazování, tak jsme vyrazili normálně autem. Je to vlastně kousek, nějakých osm hodin. V podstatě jako do Chorvatska, s tim rozdílem, že se člověk nezasekne v kolonách a nemusí platit všemožné poplatky na dálnici. Německo má totiž dálnice kompletně zdarma a pak taky je na nich neomezená rychlost, takže cesta odsýpala rychle.

Jak jste řešili ubytování?

Spali jsme částečně v autě a částečně ve stanu. V jednom nebo ve dvou se dá bez problémů přespat v autě, ale protože jsme s sebou měli ještě psa a dítě, museli jsme to rozložit. Pořídili jsme si na cestování stan Waterfall Double, rád ho lidem doporučuju. Je pro dvě osoby a je neuvěřitelně lehký a skladný. Takže když někde spíme v kempu, tak ho použijeme jako doplněk ke spaní v autu a když pak vyrazíme do hor, sbalíme si ho do menšího batohu a pak můžeme přespat venku a vrátit se až druhý den.

V Dánsku asi moc hor není, nebo se mýlím?

Je to tak, cílem bylo procestovat zemi a navštívit zdejší moře. Což se nám povedlo a byli jsme všichni naprosto nadšení.

Co vás dostalo nejvíc?

To, jak je všude čisto a nikde nebyly žádné davy lidí. Byl to přesný opak jihu. Přitom bylo hezké počasí a bylo teplo. A pak taky mě nejvíc dostalo to, jak tam vítají turisty. Spousta míst je připravena ke kempování a vypadá jako luxusní kemp, přitom to jsou jen neplacené odpočívárny, kde člověk může spočinout a přespat.

To zní jako typická Skandinávie

Taky jsem si to říkal, ale oproti Švédům je to ještě trochu dál, řekl bych. Přespat tedy není problém a člověk tak ušetří za hotely. V placeném kempu jsme byli jen jednou a to kousek od Kodaně, protože tam už to jinak nešlo.

Když tedy jste jeli takto nízkonákladově, kolik tam stojí jídlo a nafta?

Jídlo v supermarketech stojí podobně jako u nás a nafta vlastně taky. Ta je tam už taková spíš okrajová, většina aut se tam už nabíjí z nabíječek, protože tam hodně lidí má elektromobil. Takže když člověk jede po zdejší dálnici, tak to není tak že si sjede na každou pumpu, musí se na značce dívat, jestli na té pumpě mají taky fosilní paliva, tedy benzín a naftu. Všude to už nemají.

A jak probíhá tankování?

Vždy je to už bez obsluhy, takže kreditkou pípnu a pak tankuju. Jednou e nám stalo, že nám to kreditku v mobilu nevzalo a musela se zasunout originál kreditní karta, takže lidem doporučuju si vzít s sebou klasickou kreditku, s tou ale už vyřeší vše.

A co konverze za platby?

Měl jsem mimo klasické kreditky ještě univerzální kreditku od Wise, kde si člověk předem připraví měny, které potřebuje a pak když platí tak se vždy bere z účtu té měny podle státu, kde platí. Takže neproběhnou žádné konverze.

Narazili jste na nějaké problémy?

Vůbec ne. Za celé dva týdny v podstatě bez problémů. Samozřejmě v centru Kodaně když jsme si zašli na jídlo, tak to stálo trochu víc, než je běžné u nás, ale když si jinak vezete jídlo s sebou tak to není nutné řešit. Pak taky mě dostal poplatek za přejezd jednoho mostu mezi ostrovy, ten byl docela vysoký, vyšlo to asi na dva tisíce českých korun za jeden přejezd. Ale to byl vlastně jediný poplatek mimo nafty, vše ostatní bylo zdarma.

Jeli jste čistě za koupáním v moři?

Spíš procestovat ostrovy, nestihli jsme vše, ale stihli jsme úplný západ, kde je něco naprosto fascinujícího. Gigantická pláž o rozloze mnoha čtverečních kilometrů, na kterou můžete najet autem a dojet autem vlastně až k vodě. A tak tam bylo zrovna najetých pár desítek aut a karavanů, ale skoro na sebe neviděly jak to je obrovské. Něco takového jsem ještě neviděl.

To je kde přesně?

Je to ostrov jménem Romo a jede se na něj v podstatě přes most, takže je spojen s pevninou. Tam si určitě zajeďte, protože to nemá nikde jinde obdoby.

Ještě nějaký typ na koupání?

Na koupání je super úplný jihovýchod, v oblasti označované jako Mons Klint, což je také věc, která stojí za to vidět. Jsou to křídové útesy. S dětmi se tam dá strávit spousta času, protože je to prostě obrovský masiv z křídy, kterou znáte prostě třeba ze školy, jak se s ní píše na tabuli.

Jaká byla teplota vody?

Překvapivě dobrá, čekal jsem, že bude studená, ale jak se dnes celkově otepluje počasí, tak v podstatě i na těchto místech se už v pohodě můžete vykoupat a ještě se u toho osvěžit.

Nějaké doporučení pro lidi, kteří by se rádi vydali na cestu?

Aby se připravili na to, že tam se dodržují pravidla. Ne jako u nás (smích). Takže se tam prostě chovat jako člověk, nedělat nikde nepořádek, chovat se uctivě a s respektem. A dodržovat prostě pravidla. Jinak se může člověk pěkně spálit. Pro lidi co jedu z prahy je ideální cesta přímo autem přes Berlín. Pokud někdo vyráží třeba ze severní Moravy, pak to má lepší trajektem. Může se to projet dokola, takový okruh, to bych asi doporučil nejvíc.

A jak je to tam vlastně se psy?

Bez problémů, oni moc psy nemají, ale mají k nim pozitivní vztah, takže určitě nebude nikde problém a psi jsou všude vítáni. Takže kdo má čtyřnohého mazlíčka, určitě by ho měl vzít s sebou. Problém se vstupem nikde mít nebude. Oni jsou takoví vikingové, dost žijí venku i když není ideální počasí, to je vlastně i věc, co mě zaujala.

Konkrétně?

Třeba že když se jeden den ochladilo tak jsme byli v teplé bundě, ale místní tam chodili v sandálech a sukních a ještě tak jezdili třeba na kole a byli s tím úplně v pohodě. Oni jsou prostě zvyklí na jiné teploty. Je zajímavé to sledovat. A uvědomit si, co vše člověk bez problémů snese, když je na to zvyklý.

Díky moc za vaše povídání a ať se daří na dalších cestách.

Také děkuji.

P.S. Tento týden panují v České republice obzvláště vysoké teploty a mnoho lidí se tak jezdí schladit k vodě. Naším tipem je aktuálně tento ukrytý letní ráj s parkováním i vstupem zdarma.


SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
02.07.2025

Photocredit: Jiří R. (se souhlasem)
Zdroj: Rozhovor s cestovateli

4