HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Bezbariérový a bezúdržbový domek nabízí nekomplikované bydlení mladé rodině

To, že Švédi milují přírodu a dokážou žít i bydlet s souladu s ní, je všeobecně známo. Napříč historií dokázali stavět své domy racionálně a s využitím lokálních zdrojů. Racionálnost a touha po jednoduchosti naštěstí zůstala i novým generacím, a tak ve Švédsku rostou zajímavé dřevěné domy i dnes. Jeden neobvyklý jsme navštívili v našem článku.


Dům na ostrově blízko Stockholmu připomíná stan
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Ake E:son Lindman (se souhlasem)

Ráz okolní krajiny předurčil design domu

Domek stojí na relativně malém ostrově Krokholmen ve vnějším souostroví Stockholmu. Je zde typická krajina souostroví formovaná vnitrozemskými ledovci. Na skalnatých a písčitých výběžcích rostou zakrslé borovice, kterým častý silný vítr nedovolí vyrůst do pořádné výšky. Pozemek se nachází na jednom z výběžků ostrova do moře a těží z otevřených výhledů na nedaleký maják Almagrundet a otevřené moře. Fascinující výhledy vedly architekty k návrhu zahrnujícímu velká okna, která spojují vnitřní prostory se třemi terasami. Prohlédněte si krásný dům připomínající stan v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Ake E:son Lindman (se souhlasem)

Dvě oddělené části jsou propojeny jen úzkou chodbou

Rodina chtěla bezúdržbový přízemní dům, který bude mít společenský prostor uvnitř i venku. Domek je rozdělený na dvě části. Větší část tvoří otevřené společenské prostory. Jeden velký prostor zahrnuje kuchyň, jídelnu a velkorysý obývací pokoj. Ten se otevírá velkými posuvnými dveřmi na tři terasy, z nichž jedna je chráněna před větry a zraky sousedů prodloužením dřevěné fasády a je orientována na jih, druhá je zcela otevřena směrem k vodě na východ. Tuto otevřenou část odděluje od soukromé úzká krátká chodba. Soukromou část tvoří ložnice majitelů, koupelna, šatna a dětský pokoj. Tyto pokoje jsou uzavřenější, menší, ale stále disponují velkými okny přinášejícími do interiéru spoustu denního světla. Jsou orientovány na západ do lesa.

Vše ze dřeva a v tlumených teplých barvách

Interiér domu má v obyvatelích vyvolávat pocit pohody, klidu a tepla. Až na podlahu z leštěného betonu je vše ze světlého jasanového dřeva, které spolu se světlem pronikajícím velkými okny doslova vyzařuje teplo. Centrální stěna oddělující soukromou část od společenské má navíc vestavěný krb, který v chladnějších dnech poskytne teplo a navodí útulnou atmosféru. Celý interiér je v tlumených a teplých tónech, nikde nenajdete ostré či výrazné barvy.

V domě není jediný schod

Celkový charakter budovy navazuje na myšlenku co nejméně komplikovaného trávení času v přírodě, ale je také inspirován starší švédskou architekturou pavilonů a altánů pečlivě umístěných v krajině. Jednoduchost bydlení dokazuje i plynulost přechodů z interiéru do exteriéru a mezi jednotlivými částmi domu. Nikde nenajdete jediný schod, a ačkoliv domek obývá mladá rodina, i pro ni je to jednodušší. Nehrozí žádné pády malého dítěte ze schodů. Příjemná je i absolutní bezúdržbovost domu. Betonové podlahy jsou odolné a nevyžadují žádnou péči, stejně jako cedrové dřevo použité k celé stavbě domu.

Neobvyklá střecha dominuje celému domu

Dominantou domu je oblouková střecha, která navozuje prostorovou kvalitu interiéru, ale také definuje celý charakter budovy. Vnitřní výška hřebene střechy vyvažuje horizontální otevřenost hlavního prostoru směrem k moři. Ve výsledku spolu vytvářejí dojem pohodového letního života. Neobvyklý profil domu připomíná stan, což ještě podtrhuje pocit jednoduchého bydlení v přírodě. Konstrukce a povrchové úpravy jsou udělány výhradně ze dřeva s výjimkou ocelového nosníku, který přenáší zatížení nad hlavní fasádu. Zakřivená pozinkovaná střecha dosahuje ve svém vrcholu výšky šesti metrů a je podepřena lepenými trámy, které se stýkají v trámu probíhajícím po hřebeni střechy. Fasádní panely a zástěny jsou vyrobeny z cedrového dřeva. Kovové detaily střechy a exteriéru jsou zinkové.

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
15.12.2021

Photocredit: Ake E:son Lindman (se souhlasem)

1

Klasické sídliště prošlo fantastickou rekonstrukcí. Jak vypadají jeho byty?

Líbilo by se vám bydlení na sídlišti, kdyby ke každému bytu náležela i zahrada? Nedivíme se. Právě ozeleněné střechy a dřevěná fasáda přístaveb jsou největší lákadla stockholmského sídliště Park.

Stylový dřevěný dům, ke kterému nevede žádná cesta

Nemít žádné sousedy a přitom bydlet uprostřed přírody pouhých 15 minut od centra? To je možné jedině na soukromém ostrově uprostřed řeky.

Jak novodobá tři prasátka napravila reputaci dřevostavbám

Dřevostavba dnes rozhodně není ten chatrný domeček ze známé pohádky. Věděli jste ale, že použití dřeva ve stavebnictví má i hlubší smysl a pozitivní ekologický dopad?

Dřevostavba unikátního tvaru je postavena ze dřeva, které odolá i záplavám

Navštivte s námi dřevostavbu unikátního tvaru postavenou z výjimečných materiálů – obrovské vejce ze speciálně upraveného dřeva, které odolává záplavám.

Úchvatný víkendový dům na divokém ostrově nedaleko Stockholmu

Prohlédněte si s námi letní dům postavený na skalách jednoho téměř nepřístupného ostrova nedaleko Stockholmu.