HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Klasické sídliště prošlo fantastickou rekonstrukcí. Jak vypadají jeho byty?

Kouzlo pradávných babylónských zahrad, které bylo považováno za jeden z divů světa, znovu ožívá. A trochu nečekaně ve Švédsku. Stockholmský projekt s prostým názvem Park mění naše zažité představy o nehezkém bydlení na sídlištích. Svým obyvatelům nabízí přímý kontakt s přírodou díky fascinujícímu systému ozeleněných střech.


Moderní sídliště ve Švédsku
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Laurian Ghinitoiu

Sídliště, které oplývá krásou a zelení

Z bytového centra na okraji Stockholmu vytvořili architekti ze studia BIG (Bjarke Ingels Group) místo oplývající krásou a svěží zelení. A to vše díky nápadité práci se dřevem, které se stalo ústředním motivem jejich visutých zahrad. Tři roky práce designérů a architektů se tu zhodnotily mimořádným výsledkem. Přesvědčte se sami v naší fotogalerii, jak vypadá sídliště ze dřeva.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Laurian Ghinitoiu

Místo, které zázrak potřebuje

Kde začít? Nejspíš v roce 2015, kdy se původně kodaňské studio BIG pouští do velké zakázky. Komplexní renovace a rozšíření bloku bytových domů stojících „na konci světa“, což ve Stockholmu znamená okraj čtvrti Gärdet. A ne, tehdy to opravdu není adresa snů. Pár propojených paneláků nestejné výšky tu sousedí se starým průmyslovým areálem a okružní trasou městské magistrály. Pravda, za silnicí se nachází Královský národní městský park jako pozůstatek přírody, na kterou se můžete leda tak dívat z okna. Ale jinak to veselé není. Architekti však mají plán.

Mohlo by vás zajímat: Praha jako udržitelné město není otázkou daleké budoucnosti, řešení je na dosah

Jejich klient totiž nešetří každou korunu. A kromě rozšíření stávající ubytovací kapacity na 168 bytů si ještě přejí, aby se tu lidem opravdu chtělo bydlet. Lidé z BIG proto rozpracují vizi, která se podobná spíš ozeleněným výškovým domům někde v jihovýchodní Asii. Ale tohle je Švédsko, takže je zapotřebí ladit detaily na podstatně chladnější klima. První krok stavby a rekonstrukce má ale zásadní dopad na celý projekt. Ke slovu totiž přijde dřevo. Spousta dřeva.

Cedrová přístavba dala prostor

Přesněji tedy, načervenalé cedrové obklady i masivy smrkových hranolů. Díky nim se podaří každý byt rozšířit o jednu až dvě místnosti, balkon, terasu a střešní zahradu. Jak je to možné? Architekti totiž pojali celý projekt jako sestavení objektů o nestejné výšce, což pak využili pro vybudování předsazených teras. Jejich základním materiálem je dřevo, které svými unikátními vlastnostmi tuhle hru geometrických tvarů umožňuje. Výsledkem je členitý profil a kaskáda na sebe navazujících bloků rozšířených bytů.

Každý byt má svou zahradu

Lidé z BIG neradi dělají něco jen na efekt. A proto se plocha každé střechy přeměnila na zahradu. Že se váš byt nachází ve výšce pěti až dvaceti metrů? To vůbec nevadí. Ke každému bytu máte zahradu o výměře vašeho bytu. Což je někdy opravdu hodně, v sídlišti teď narazíte i na apartmány s šesti ložnicemi. Podstatné je, že se dosud ostře asfaltem vymezená hranice zeleného parku narušila, a příroda (byť na střechách domů) se přelila do města. Ozeleněná kaskáda bytů působí fantasticky.

Mohlo by vás zajímat: Zelená střecha je zahradou ve městě

Samozřejmě, že by zelená krása snadno zanikla v šedi betonu, ale to se u bloku číslo 79 sídliště Gärdet, kde se nachází projekt Park, stát nemůže. Původní konstrukce sídlištních bytů je totiž překryta dřevěnou přístavbou, která dodává bydlení dočista nový rozměr. Mizí tu hranice mezi přírodou a městem a za pár let bude sídliště při pohledu z výšky nerozeznatelné od prostoru parku. To, až se rozrostou stromy na střechách.

Atraktivní cesta k řešení problémů

Zelené střechy řeší řadu problémů, se kterými se města potýkají. Zadržování vody a vododržnost krajiny, přehlcení kanalizace v období přívalových dešťů, neúměrná zátěž na čističky odpadních vod, absence kousků přírody v městském prostředí. Řešení, jaké lidem ve Stockholmu nabídli architekti ze studia BIG, tuhle pozitivní bilanci ještě korunuje mistrovským provedením. Splnili zadání na výbornou: rekonstruovali a opravili celé sídliště, rozšířili jeho kapacitu. A udělali z něj místo, kde lidé opravdu chtějí bydlet.

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
13.01.2019

Photocredit: Laurian Ghinitoiu

5

Chaty Shelter na ostrově Manshausen

Tyto chaty si nechal postavit norský polárník Børge Ousland na vlastním ostrově Manshausen. Tyto chaty visuté z části do moře mají sloužit jako ubytování pro rybáře, kteří křižují pobřeží v blízkosti Lofot na kajacích.

Video: Netradiční sauna s výhledem na jezero

Tak tahle sauna se opravdu povedla, co říkáte? Pojďte se podívat, jak vypadá interiér tvarovaný CNC stroji!

Chcete, aby vám střecha vyráběla kyslík? Vytvořte na ní zahradu

Udělejte si zahradu na střeše svojí dřevostavby. Nápad proměnit nudnou střechu v zelenou oázu oceníte. Vysvětlíme vám, jak dokáže zelená střecha účinně izolovat proti horku a zajistit lepší vzduch k dýchání.

Nechtěli děti vychovávat v paneláku. Dřevostavba pro ně byla jasná volba.

Přečtěte si, jak se žije v moderní dřevostavbě a jak se řeší její stavba na základě individuálního projektu. Podívejte se také na krásnou fotogalerii domu, která vás provede celým interiérem.

Dům připomínající obří šachovnici nabízí bydlení potřebným

Pro Dánsko není věta „důstojné bydlení pro každého“ prázdnou proklamací. Realizovaný projekt kodaňských architektů to jasně dokládá.

Jak postavit tiny house na kolečkách svépomocí – Díl 4: Konečně interiér

Náš domeček na kolečkách, který stavíme svépomocí, je pod střechou. V dnešním díle dokončíme práci v exteriéru a vrhneme se na vnitřek.

Little House: Malý dům ztracený ve velkém lese

Minimální prostor, maximální uživatelský komfort. Dřevěná chata Little House přetváří nevýhody v kvality, a přitom těží z kontaktu s přírodou. Prohlédněte si ji zblízka.

Domek v korunách stromů nadchne milovníky dokonalých výhledů

Máte rádi nekonečné výhledy a nebojíte se výšek? Potom je domek v korunách stromů to pravé pro vás. Nakoukněte s námi dovnitř.

Památkově chráněná palírna ožila, a to díky dřevěné rekonstrukci

Rekonstruovat starý a památkově chráněný objekt vyžaduje víc než jen čas a energii. Zapotřebí je hlavně cit a respekt. Podívejte se na jednu zdařilou rekonstrukci palírny v norském Ferstadu.

Jednoduchý dřevěný rošt vytvořil druhý strop a snížil teplotu v bytě o 7 °C

Atypický ateliérový byt? Zní to luxusně, ale k bydlení to moc nebylo. Zachránila to až dřevěná přepážka mezipatra.