HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dřevostavba unikátního tvaru je postavena ze dřeva, které odolá i záplavám

Tij je od roku 2018 největší a naprosto nepřehlédnutelnou dřevostavbou, která vznikla na mokřinách záplavového poldru Haringvliet v Nizozemí. Zdejší rovinatý a podmáčený terén byl po generace domovem ptactva a místní radnice se spolu s vodohospodářskými inženýry konečně rozhodla učinit jejich obydlí oficiálním. Tím, že oblast nechala trvale zatopit. Vytvořila tím nevšední krajinný prvek a místo pro přírodu, které je v Holandsku pomálu. A na bývalé hrázi pak vznikla i rozhledna, ze které můžete ptačí život sledovat a obdivovat.


Ptačí pozorovatelna
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Katja Effting, Merijn Koelink

Obdivu je hoden nejenom krajinářský záměr podporující biodiverzitu v regionu, ale i sama stavba. Usazená na výspě, kde se v široké deltě dotýkají vody řeky Mázy, Rýna a vlastně i Severního moře. Má totiž podobu obřího ptačího vejce. A svému měřítku navzdory do lokality nádherně zapadá, protože je vyrobena z přírodních materiálů. Pozorovatelna Tij je součástí širšího projektu naučných stezek, cyklotras a vyhlídkových stanovišť, které mají lidem přibližovat život ptáků a život v mokřinách, ale strhuje na sebe pozornost svým netradičním provedením. Zatímco jiné vyhlídkové plošiny a rozhledny jsou široce otevřené do okolí, Tij je obklopen obálkou oblých stěn. Prohlédněte si důkladně vejcovitou dřevostavbu v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Katja Effting, Merijn Koelink

Žádný stres. Pro ptáky, ani pro pozorovatele

Prý proto, aby nepůsobila rušivě vůči okolí a hlavně, aby se ptactvo nemuselo stresovat přítomností lidí. Ti se nachází uvnitř a z jednotlivých průhledů nenápadně sledují přírodu, byť se nachází uprostřed dění. Tím, že je kryje kontura stavby, ptáky zbytečně neplaší, protože je vnímají jako součást pevného objektu a ne jednotlivé pohybující se figury. Stavba je víceúčelová, slouží lidem i ptákům. Vstupní koridor je krytý uměle navršeným písečným svahem, jehož využívají k hnízdění rybáci. Ostatně, Tij si z jejich vajec vzala i finální design. Hnízdící rybáky tak vlastně pozorujete z obřího vejce rybáků.

Mohlo by vás zajímat: Dřevostavba ve tvaru ptáka slouží jako unikátní observatoř

Pokud jde o provedení, rozhledna Tij vznikala jako tzv. sendvičová dřevostavba, po jednotlivých vrstvách, postupně budovaných na písečné hrázi. Jeho vnější obvod vymezují oblé pilíře z kaštanového dřeva s fasádou ze splétaného a lisovaného, stlačeného rákosí a písčitého jílu. Což zrovna pevně nezní. Nicméně se tu dost detailně věnovali stabilitě a statice: samotné vejce je parametricky navrženo tak, aby bylo dosaženo dobrého poměru mezi tvarem, strukturální integritou v poměru k průměru nosného dřeva a velikostí průhledových otvorů.

Dřevo, které něco vydrží

Kontura vejce byla budována postupně z jednotlivých, předem sestavených modulů. Bylo jich celkem 402. Výrobce si pak pochvaluje, že zapojením podpůrných struktur o menším průměru v režimu CLT bylo dosaženo větší stability (a nakonec i většího rozpětí), než kdyby se pracovalo čistě s dřevním masivem. Ani ten tu samozřejmě nechybí. Je totiž nedílnou součástí základů, které se, i několikrát do roka, ocitnou pod vodou v důsledku záplav. Základním materiálem, vodě-odolným dřevem, se stala borovice montereyská.

Mohlo by vás zajímat: CLT panely: Vrstvené masivní panely, které voní dřevem

Tedy přesněji dřevo accoya, jak zní produktový název chemickou modifikací (acetylací) upraveného dřeva borovice. Výsledkem této úpravy je dřevo velmi tvrdé, překonávající i tropické dřeviny. A hlavně dřevo extrémně voděodolné. Bez jakékoliv strukturní změny by měla accoya odolávat i třicetiletému pobytu ve vodě a vzhledem k tomu, že tady bude zaplavována jen sezóně, má před sebou nejméně 50 let. Tam, kam až při povodních sahá voda, je ve stavbě přítomný právě tento materiál, který obepíná vejce zespoda a fixuje jej v zemi. Výše, nad linií záplavy, pak nastupuje hybridní dřevo podpůrné konstrukce a rákos.

Diskrétní pozorovatelna

Stavba rozhledny Tij je po materiálové stránce v podstatě recyklovatelná, případně vycházející z přírodních a recyklovatelných materiálů. Životnost dřeva accoya předjímá, že může být využito i někde jinde, poté, co rozhledna doslouží svému účelu. Ale to hned tak nebude. Líbí se totiž ptákům i lidem. A svým nápaditým designem řeší i jeden zásadní problém, se kterým se vyhlídkové plošiny určené ptákomilcům obecně potýkají.

Když totiž postavíte vyhlídkovou plošinu moc blízko hnízdišti ptáků, letci brzy vyklidí prostor a odstěhují se dál. A tam nejspíš za čas vznikne další plošina. Váš upřímný zájem o jejich život tak vlastně vede k likvidaci jejich lokalit. Pozorovatelna Tij ale tenhle problém nemá. Lidé jsou uvnitř skryti, a tak přítomnost člověka rybákům nevadí. Možná jsou jen zmatení z velikosti ptačího vejce, které sedí poblíž jejich hnízd.

Mohlo by vás zajímat: Návod na výrobu ptačí budky: rozměry budky pro různé druhy ptáků a přehled nejčastějších chyb

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
02.10.2020

Photocredit: Katja Effting, Merijn Koelink

1

Ptačí budka a krmítko pro ptáčky: Návod jak na to

Vyrobte si doma ptačí budky nebo krmítko pro ptáky z papíru, PET lahve nebo kokosového ořechu. Máme pro vás návody a inspiraci.

Norská rozhledna Herdla: vyhlíželi tu bombardéry, teď vítají ptáky

Netradiční dřevěná rozhledna dokreslila poklidnou atmosféru ptačího ráje v Norsku. Prohlédněte si ji ve fotogalerii.

Dům se střechou ve tvaru roztažených ptačích křídel

Střecha ve tvaru ptačích křídel v letu a prosklené stěny od podlahy ke stropu, to je kanadský recept na monumentální výhledy.

Chcete si vyzkoušet bydlení v ptačí budce? Víme, kde je a kolik stojí

Sníte o malém luxusním domečku ve větvích? Co takhle si vyzkoušet, jak se v něm bydlí? Poradíme vám, kde ho najdete a na kolik vás přijde v něm strávit dovolenou.

Zenová přístavba statku v jižních Čechách slouží jako hvězdárna a pozorovatelna

Obklopeni vůní dřeva a všudypřítomným světlem zažijete na statku v jižních Čechách klid a pocit propojení s okolní přírodou.

Na dřevěné rozhledně Babka potkáte ještě jinou babku, také celou ze dřeva

Vydejte se s námi do středočeského města Zruč nad Sázavou, kde najdeme krásnou dřevěnou rozhlednu Babka s výhledem do celého okolí.

Rozhledna Bukovka střeží kraj čarodějnických procesů, světově proslulých sklářů a tajemných kostelů

Dřevěná rozhledna stojí na Bukovém kopci krátce, ale kraj pod ní pamatuje mnohé. Vydejte se s námi na výlet a objevte jeho tajemství.

Milujete snídaně na palubě? Postavte si dům připomínající loď

Dům připomínající loď. Pokud milujete výhled na moře a nejraději snídáte na dřevěné palubě lodi, je tento dům přesně pro vás.

Bezbariérový a bezúdržbový domek nabízí nekomplikované bydlení mladé rodině

Přízemní domek připomíná stan a přesně tak byste se v něm měli cítit: jakoby na dovolené, uprostřed přírody, s krásnými výhledy všude kolem.