HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Bioklimatické pergoly vytlačují z trhu zaběhlou klasiku. V čem tkví jejich výhoda?

Paradoxně nemá bioklimatická pergola nic společného s bio produkcí. Tento systém pracuje za jakéhokoliv počasí – v deštivých dnech, v těch největších pařácích a ochrání vás i před větrem a sněhem. Jak si můžete prodloužit sezónu dlouhých večerů strávených na vaší zahradě?


bioklimatická pergola
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: © Dřevostavitel.cz

Co je to bioklimatická pergola?

V jednoduchosti jde o moderní způsob zastřešení terasy. Bioklimatické pergoly se těší stále větší oblibě, jelikož zajišťují ty nejlepší podmínky pro pobyt pod nimi. Celý systém funguje na principu regulovatelně naklápěcích lamel. Prohlédněte si příklady ve fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: © Dřevostavitel.cz, Jana Ondruska, Angela Görög, Tomáš Gurčík

Bioklimatická pergola vs. klasická pergola

Pokud zvažujete novou realizaci terasy, pravděpodobně vás trápí otázka, zda ji zastřešit, či nikoliv. Zastřešená terasa vás ochrání před deštěm, ale v chladnějších dnech nepropustí sluneční paprsky a nezajistí odvětrání přehřátého vzduchu. Řešením jsou právě bioklimatické pergoly.

Jak bylo již zmíněno v úvodu článku, bioklimatická pergola vás ochrání před sluncem, deštěm, větrem i sněhem. Její konstrukci tvoří lehké hliníkové lamely, které je možné lehce natáčet, a to klidně i do naprosto vodorovné polohy (vytvoříte tak celistvou střechu). A stejně jako klasickou pergolu je možné i tu bioklimatickou umístit samostatně či ukotvit k domu.

Dřevěná pergola jako přežitek? Hliníkové pergoly jsou na vzestupu, ale nehodí se na každou zahradu

Princip systému bioklimatické pergoly

Celý princip systému bioklimatických pergol spočívá v pohyblivých (nastavitelných) lamelách, které se mohou otáčet dle potřeby. Na základě toho, jakou budete chtít mít v pergole atmosféru, je možné natočit střešní lamely do poloh od do 150°.

Co když hodně prší?

Při natočení hliníkových lamel do vodorovné polohy vám vznikne prakticky normální střecha. Voda je posléze odváděna pomocí odtokového systému, který je ukrytý v nosných sloupech pergoly.

Co když hodně sněží?

Podobně jako v případě silných dešťů, je nastavení lamel do vodorovné polohy řešením i u velké sněhové nadílky. Tyto hliníkové lamely mají vysokou únosnost.

Co když hodně svítí slunce?

Bioklimatické pergoly jsou doplněny o odnímatelné boční clony, které vás ochrání před slunečními paprsky, a nejen to! Díky nim budete mít v pozdních hodinách i patřičné soukromí. Volit můžete mezi těmito:

  • stěny z polykarbonátu (průhledné)
  • předokenní žaluzie
  • screenové rolety
  • rákosové rohože

Zastřešení pergoly – 9 jedinečných stylů, které budou ladit s vaší zahradou

Šest výhod bioklimatických pergol

Bioklimatické pergoly jsou moderní, estetické a nadčasové. Disponují lehkým systémem ovládání (tichý chod) a snadno ošetřovatelným materiálem, který je zároveň stálý a zdravotně nezávadný. Chcete-li využívat vaši bioklimatickou pergolu celoročně, dozajista oceníte některé vychytávky především v zimním období. Mezi ty nejžádanější patří: systém vytápění, diodové osvětlení zabudované v lamelách, boční clony, senzory deště a sněhu (senzory reagují na počasí a v případě potřeby sklopí lamely). A pokud se vám nezamlouvá právě hliník, není problém zvolit variantu v dekoru dřeva.

Výhody bioklimatických pergol – přehledná rekapitulace:

  1. vysoká nosnost hliníkových lamel
  2. lehký a tichý systém ovládání
  3. prakticky nulová údržba
  4. dálkové ovládání (smartphone, napojení na systém chytré domácnosti)
  5. elegantní design (návrh pergoly je plně ve vašich rukou)
  6. nabídka příslušenství, které si můžete přikoupit dle potřeby

Bioklimatické pergoly – cena

A že nemají bioklimatické pergoly žádné nevýhody? Jednu přeci jen ano. U tohoto chytrého systému je třeba počítat s vyšší pořizovací cenou. Cena se odvíjí od rozměru samotné pergoly, podle vašeho výběru možných příslušenství a také podle dodavatele bioklimatické pergoly.

Klasické bioklimatické pergoly se pohybují zhruba od 100 000,- do 200 000,- Kč (rozměry 2 × 2 m, 3 × 4 m apod.). Ty větší se mohou vyšplhat až za hranici 300 000,- Kč (rozměry 4 × 4, 5 × 4, 6 × 3 apod.). Ideální je řídit se podle vaší půdorysné plochy a vypočítat si individuální cenu (cca 10 000–16 000,- Kč/m2). Přesné aktuální ceny bioklimatických pergol si můžete srovnat zde.


Vydáno dne:
25.04.2023

Photocredit: © Dřevostavitel.cz

3

Venkovní rolety: Vše co o nich musíte vědět

Zvažujete pro svůj dům venkovní rolety? Jaké jsou možnosti?.. Číst více →4 způsoby, jak zvolit předokenní rolety nebo předokenní žaluzie

Řešíte, zda pořídit předokenní rolety nebo žaluzie? Rozebrali jsme pro vás čtyři základní kritéria, podle kterých zvolíte předokenní žaluzie nebo rolety... Číst více →Dřevěná pergola jako přežitek? Hliníkové pergoly jsou na vzestupu, ale nehodí se na každou zahradu

Vybíráte pergolu k vašemu domu a přemýšlíte, jaký materiál a design pergoly zvolit? Inspirujte se v našem článku a bohaté fotogalerii... Číst více →Screenové rolety jako estetická, nadčasová a účinná stínicí technika

Moderní screenové rolety poskytují kvalitní stínění. V čem jsou speciální a co jsou jejich velké výhody? Přečtěte si o velkoformátových stínicích clonách a prohlédněte si ukázky ve fotogalerii... Číst více →Tomáš s Ludmilou si postavili moderní dřevostavbu. Vlezli se do 3 milionů

Tomáš a Ludmila (oba po rozvodu) se rozhodli pro nové společné bydlení. S dřevostavbami už měli své zkušenosti, proto jejich volba dopadla právě takto. Přečtěte si rozhovor přímo s majiteli a navštivte jejich dům ve fotoprohlídce... Číst více →Zastřešení pergoly – 9 jedinečných stylů, které budou ladit s vaší zahradou

Inspirujte se zajímavými nápady na zastřešení pergoly a vytvořte si útulný prostor přesně ve stylu vaší zahrady. Více tipů v galerii... Číst více →