HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dřevěná pergola jako přežitek? Hliníkové pergoly jsou na vzestupu, ale nehodí se na každou zahradu

Pergola u domu je dnes v podstatě standardem. A i když se k moderním novostavbám často hliník hodí víc, dřevo má stále co říct a jsou místa, pro která je dřevěná pergola lepší. Pokud si nejste jistí, jakou pergolu zvolit, jestli dřevěnou, hliníkovou či nově velmi oblíbenou bioklimatickou, přečtěte si následující řádky a třeba si uděláte jasno. Nezapomeňte nahlédnout i do bohaté galerie, kde najdete spoustu inspirace.


dřevěná pergola u domu
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Jan Planička (se souhlasem)

Zahradní pergola dříve a dnes

Pergola je původně lehká dřevěná stavba, která stojí samostatně na zahradě nebo v parku a plní převážně okrasnou funkci. To platí stále, ale dnes se za pergoly navíc považují i přístřešky u domu, které slouží k zastřešení a odstínění terasy. V podstatě se tedy jedná spíše o stínicí techniku, která ale svou konstrukcí a tvarem pergolu připomíná, díky čemuž si vydobyla stejné označení. Inspiraci na různé zahradní pergoly můžete načerpat v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Jan Planička (se souhlasem), Boomswag Blinds and Drapery, Country Living Magazine, So

Z jakého materiálu pergolu vybrat?

Původní pergoly byly dřevěné, postupně ale, jak se posunují ze zahrad směrem k domu, je dřevo vytlačováno hliníkem, který je lehký, odolný a nenáročný na údržbu. Při volbě materiálu se dívejte na to, kde bude pergola stát a jak se bude hodit k vašemu domu a celé zahradě. Moderním minimalistickým domům bude pravděpodobně víc slušet hliník, naopak k chalupě či přírodnějšímu stylu bydlení se víc hodí dřevo. Jaké jsou další výhody či nevýhody obou materiálů?

Hliníková pergola

Hliníkové pergoly jsou stále oblíbenější a častější volbou. A není divu. Hliník je nenáročný materiál, který nevyžaduje speciální údržbu a dobře odolává slunci, vodě i větru. Můžete si jej natřít barvou, která ladí k vašemu domu, a dál se o pergolu v podstatě nemusíte starat. Velkou výhodou hliníku je jeho nehořlavost, takže pokud pod pergolou plánujete grilovat nebo třeba používat přenosné ohniště, je hliník dobrou volbou. 

Mohlo by vás zajímat: Přenosné zahradní ohniště jako zajímavý i praktický doplněk na terasu či zahradu

Dřevěná pergola

Pergoly ze dřeva vypadají krásně a pokud patříte mezi milovníky tohoto materiálu, víte, že ho není nikdy dost. Dřevěnou pergolu si můžete postavit i sami, třeba podle tohoto montážního návodu. Jak ale jistě víte, o dřevo se musíte starat a ideálně jednou za 5 let jej opatřit novým nátěrem. Jako ochranu před deštěm je také dobré zvolit kvalitní zastřešení, které by mělo dřevěnou konstrukci přesahovat. Pokud si chcete postavit volně stojící pergolu v zahradě a plánujete to zvládnout svépomocí, je dřevo ideální materiál. Můžete si vyhrát s velikostí, tvarem a celkovou podobou pergoly.

V posledních letech získávají na oblibě tzv. bioklimatické pergoly, které jsou nyní asi to nejmodernější zastřešení terasy, jaké se u nás nabízí.

Co je to bioklimatická pergola?

Bioklimatická pergola je zastřešení terasy, které plní rovnou čtyři funkce: chrání terasu nejen před sluncem, ale také před větrem, deštěm a sněhem. To vše díky moderním nastavitelným lamelám a zatahovacím bočním roletám, které umožňují zvolit si stínění nebo zastřešení podle aktuálního počasí. Bioklimatické pergoly se vyrábí převážně z tvrzeného hliníku.

Pergolu do zahrady, nebo k domu?

To, jestli zvolíte volně stojící samostatnou pergolu do zahrady, nebo pergolu u domu, záleží čistě na vašich preferencích a podmínkách. Současné novostavby již v projektu počítají s terasou u domu, kde je pak nějaké zastřešení jasnou volbou. Pokud ale máte starší dům a velkou zahradu, můžete si postavit pergolu jinde než u domu a vytvořit si tak zákoutí na zahradě pro odpočinek a posezení. Myslete však na to, že pod pergolu budete chtít často nosit třeba pití a jídlo, proto by neměla být příliš daleko od domu, aby vás to ve výsledku neodrazovalo trávit tam čas. V tomto jsou pergoly u domu praktické, neboť bývají většinou přímo u dveří do obýváku s kuchyní.

Mohlo by vás zajímat: Souboj pergoly s altánem: Co se hodí k vám do zahrady?


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
04.04.2022

Photocredit: Jan Planička (se souhlasem)

1

Stavba pergoly: Návod jak na povolení a stavbu

Je potřeba stavební povolení? Jaké zásady u stavby pergoly dodržovat

Pergola, kterou vám budou sousedi závidět

Tato promyšlená pergola bez problému pojme 15 lidí, kteří pod ní mohou společně vařit, jíst a schovat se před deštěm. Více naleznete v této fotogalerii.

Zahradní nábytek: Fotogalerie, ceny a současné trendy

Jak vypadá moderní zahradní nábytek a kolik stojí? Dozvíte se v článku.

Dřevník a přístřešek na dřevo: Uskladňujeme palivové dřevo

Dřevníky a přístřešky na dřevo jsou výbornými pomocníky pro skladování palivového dříví. Podívejte se, kde dřevník postavit a jakou zvolit konstrukci.

Altány, pavilony, přístřešky: Nejrůznější typy venkovního zastřešení a jak na ně

Střechy, stříšky, altány a pavilony... Věděli jste, že i otevřené venkovní přístřešky, které nás chrání před nepříznivým počasím, mohou být moderním projevem architektury? Pojďte se na ně podívat v následujícím článku.

40+ inspirací na útulné venkovní zahradní posezení – na balkon, terasu i zahradu

Jaro je tady! Oslavte ho vysněným posezení na balkoně, terase, nebo na zahradě! Načerpejte nápady a inspiraci na krásné venkovní zahradní posezení.

Screenové rolety jako estetická, nadčasová a účinná stínicí technika

Moderní screenové rolety poskytují kvalitní stínění. V čem jsou speciální a co jsou jejich velké výhody? Přečtěte si o velkoformátových stínicích clonách a prohlédněte si ukázky ve fotogalerii.

Vašek si postavil dřevěnou pergolu u domu svépomocí za 15 tisíc korun

Jak na dřevěnou pergolu svépomocí, abyste se vlezli do 15.000 korun? Přečtěte si rozhovor s Vaškem a prohlédněte si i fotky pro inspiraci, jak postupoval krok za krokem.

Moderní pergola s venkovní kuchyní svépomocí za 250 000 Kč – fotopostup

Inspirujte se aktuální realizací pergoly s venkovní kuchyní. Pan Michal se do toho pustil odvážně se svým tátou svépomocí. Projekt pojí téměř všechny moderní prvky, které vás napadnou.