HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Prodejcům stavebnin končí žně. Odborník radí, jak toho využít

Jak je to opravdu s aktuální cenou stavebních materiálů? Zdražuje se, nebo se zlevňuje? Zajímají vás zákulisní informace ze stavebního trhu? Přečtěte si rozhovor s Ing. Petrem Novákem, jednatelem agentury NETION a odborníkem, který se ve stavebním sektoru pohybuje přes 10 let.


ceny stavebních materiálů
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Unsplash, Pixabay, Archevio (se souhlasem)

Petře, jak vidíš současný vývoj cen stavebních materiálů?

Situace, kdy na trhu vládla velká poptávka po stavebních materiálech a jejich cena jenom rostla, končí. Chtěl jsem říct, že pomalu, ale končí asi dost rychle, jen to ještě není úplně vidět.

Jak to myslíš?

Když se podíváš na grafy, tak v nich ten pokles ještě vidět není, protože grafy se vykreslují až zpětně, ale situace na trhu už je jiná.

Jak jiná?

Materiál už je. Doteď to bylo tak, že nebyl, firma nebo člověk si objednali nějaký materiál v předstihu a dodavatel mu klidně před dodáním řekl, že zaplatí o x % víc, nebo že to prodá hned komukoli jinému. Toto se už neděje.

A jak to víš?

Jsem v pravidelném kontaktu se stavebními firmami, nemám na to žádné tabulky, ale tohle mi říkají prakticky všichni. I samostavitelům objednaný materiál třeba nedodávali kompletní a řekli jim, že víc nemají (možná i měli, ale mohli ho prodat za vyšší cenu někomu jinému). Těch příběhů o nedodaném materiálu samostavitelům jsou na diskusních fórech desítky, ale tam momentálně nevím, jak se to vyvíjí, jestli už lidem dodávají normálně, nebo ne.

Takže už se materiál zlevňuje?

U některých položek ano. A i dřevo už se posunulo maličko dolů, ale pořád se mu výrazněji nechce (respektive prodejcům). Od začátku roku (před válkou na Ukrajině) už klesalo, potom se díky sankcím a problémům trend zase otočil a prudce zdražilo. Ale vypadá, že už se to zase otáčí.

A proč se nezlevňuje rychleji?

Prodejci mají hodně materiálu na skladech, který nakoupili za nějaké ceny, a nechce se jim ho prodávat se ztrátou. 

Máš nějaké další signály, které to potvrzují?

Jsou to takové nepřímé věci, např. že aktivita obchodních zástupců prodejců nebo výrobců se výrazně otočila. Od někdy až arogantního jednání, že můžete být vůbec rádi, že vám nějaký materiál prodají, po změnu ve smyslu aktivity směrem k zákazníkům. Jestli něco nepotřebují, jestli mají všeho dost, jestli jsou spokojení atp.

Myslíš si, že na tom zdražení mají prodejci výrazný podíl?

Jednoznačně. Snažili se to šroubovat, co to jde (ale je to logické, když je velká poptávka, tak roste cena, to je základní graf na 1. hodině ekonomie). Být obchodním ředitelem nějakých velkých stavebnin a mít volné sklady, tak se taky asi snažím nakoupit nějaký materiál, třeba jej úplně vykoupit z trhu, abych měl většinu jenom já a mohl tak více určovat cenu.

A to se dělo?

To nemůžu potvrdit, ani vyvrátit. Ale řekl jsem, co bych dělal já jako ředitel např. velkých stavebnin.

Ale všechno to není přece jen o prodejcích ne?

To máš pravdu. I výrobci pokud mohli (jakože mohli), tak šli s cenou nahoru. Např. dřevozpracující průmysl byl u nás hodně dlouho držený na velmi nízkých maržích a měli problém inovovat technologie a platit zaměstnancům dost, aby jim tam zůstávali. Posledních pár let s tou navyšující se poptávkou si mohli i oni zvednout marže. Jednou složkou zvýšené ceny materiálů jsou opravdu zvýšené náklady (jako jsou mzdy, energie nebo vstupní suroviny). Druhou složkou je obchodní marže a reakce na poptávku vyvolanou např. strachem, že materiál nebude nebo už bude jen o hodně dražší, případně tím, že to někdo opravdu potřebuje teď a nemá v tu chvíli náhradu. Je jen otázkou, kolik té možná někdy „spekulativní“ marže nasadili výrobci a kolik prodejci.

Zvedla se přece i cena suroviny, ne?

Teď už ano, ale nějakou dobu se nestíhalo těžit ani zpracovávat kůrovcové dřevo a nikdo ho ani nechtěl, tak byla cena velmi nízká. Ale ve stejnou dobu už cena řeziva a dalších materiálů rostla.

Všichni ale neustále straší inflací a zdražováním a ty mi říkáš, že se bude zlevňovat.

Kdybys měla hromadu materiálu na skladě nebo postavený developerský projekt a potřebovala bys ho prodat ne za nižší cenu, tak co bys hlásala do světa? Že nevíš co s tím máš teď dělat, nebo rychle to kupte dokud se to nezdraží ještě víc...?

A čím se to tak otočilo?

Hodně lidí se v době „nedostatku“ (ať už umělého nebo opravdového) předzásobili materiálem, aby nějaký vůbec měli. Takže se v první polovině roku prodalo určitě víc materiálu, než by se prodalo normálně, kdyby byl normálně dostupný a všichni nestrašili neustálým zdražováním. Dalším aspektem je to, že hypotéky prakticky skončily. Jsou už pro většinu lidí nedostupné.

Rozmlouvá vám bankéř předschválenou hypotéku? Nenechte se napálit

Ale to se projeví až za nějakou dobu, ne?

To ano, ale bylo tam to předzásobení a i ta nervozita už tady je.

Takže to vypadá, že by mohli začít trh více formovat kupující než prodávající?

Ano, u nemovitostí už to tak je. Inzerují se ceny, které ještě neklesají, ale tím, že na nějakou dobu vypadli na straně kupujících lidé s hypotékami, tak se kupuje většina za hotové nebo alespoň většinově za „cash“ a hypotéky na menší část nemovitosti. Dříve jsme byli zvyklí, že si lidé půjčovali na tu největší část ceny nemovitosti. Nabídka vzrostla a na straně kupujícího bych si určitě o slevu řekl. Opět ten základní graf v 1. hodiny ekonomie.

A platí to i u stavebních materiálů?

Tam bych se na slevu také nebál zeptat. Nemůžeme čekat, že to klesne na cenovou hladinu, kterou měly stavební materiály před 3–5 roky, ale podle mě tam prostor na zlevnění prostě je a prohlašování, že to půjde už jen nahoru, podle mě opodstatnění nemají.

Děkujeme Petrovi za přínosný rozhovor a stavebníkům přejeme chladnou hlavu a pevné nervy. 

Ing. Petr Novák 

Ve stavebnictví pohybuje přes 10 let. Má přímé zkušenosti ze stavební praxe a nyní vede agenturu NETION, s.r.o., která mimo jiné pořádá online stavební veletrh Veleton a provozuje portál Dřevostavitel.cz.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
26.07.2022

Photocredit: Unsplash, Pixabay, Archevio (se souhlasem)

51

Palivové dřevo: Jaká je jeho výhřevnost a cena

Palivové dřevo na topení je stále vyhledávaným zdrojem pro vytápění objektů. Jak se spočítá jeho výhřevnost?

Domácí bioplynová stanice – levný plyn si můžete vyrobit doma

Levný plyn si můžete vyrobit i sami doma. Postačí vám k tomu pouze zbytky jídla nebo kravský hnůj. Jak na to se dozvíte v našem článku.

Hypotéku jde snadno zvládnout i v krizi. Odborník radí, jak na to

Rostoucí sazby hypoték komplikují život mnoha rodinám. Jaké jsou současné možnosti a na co si dát pozor při změně fixace hypotéky, vám poradí odborník v tomto článku.

Problém s energiemi pomáhají bezplatně řešit odborníci na internetu

Již počtvrté proběhne největší online akce ve stavebnictví na digitální platformě Veleton.cz. Na co se můžou návštěvníci těšit a co se od odborníků dozví?