HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Domácí bioplynová stanice – levný plyn si můžete vyrobit doma

Taky se na vás valí informace o neustálém zdražování cen energií? Černé scénáře ohledně situace kolem plynu slyšíme dnes a denně. O to žalostnější je pak pohled na nové ceny záloh, které bohužel stále narůstají. Co kdyby existovalo zařízení v ceně pár desítek tisíc korun, které dokáže vyrobit plyn třeba z bioodpadu? Řeč je o domácích bioplynových stanicích, které lze používat i u vás doma. Jak domácí bioplynová stanice funguje, jaké jsou pořizovací náklady a jakou lze při jejím používání očekávat úsporu?


domácí bioplynová stanice
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Pixabay

Bioplyn – levný, ekologický a bohužel často opomíjený zdroj energie

Na začátek trošku teorie z chemie: Bioplyn je plyn, který vzniká při rozkladu (přesněji anaerobní digesci) organického materiálu bez přístupu vzduchu. Tento rozklad probíhá zcela přirozeně za pomoci hydrolýzy kyselin a metanotvorných baterií.

Mohlo by vás zajímat: Prodejcům stavebnin končí žně. Odborník radí, jak toho využít

Směs plynu, která při rozkladu vzniká, je tvořena z metanu (CH4) v zastoupení 40–75 %, oxidu uhličitého (CO2) v množství 20–55 %, vodních par (0–10 %) a dalšími zbytkovými plyny. Metan, který tvoří primární složku bioplynu, je svými vlastnostmi zcela identický se zemním plynem. Technologie výroby bioplynu je velmi levným a efektivním způsobem, jak opětovně využít biologické odpadní materiály, ať už se jedná o slupky brambor nebo kravský hnůj. Navíc je bioplyn ekologické palivo, které je šetrné k životnímu prostředí. Jak toho využít u vás doma? Podívejte se na podrobný postup výroby domácího bioplynu v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Pixabay, Gudlyf, barbourians, Galo Jara

Domácí bioplynová stanice – jak to vlastně funguje?

Bioplyn není žádným nově objeveným vynálezem. Vzniká zcela přirozeně během přírodních procesů rozkladů biologické hmoty, jako je například trávení potravy zažívacího systému. Princip v domácí bioplynové stanici je tomuto procesu velmi podobný. V prvé řadě je zapotřebí organické hmoty. Tím může být kravské hnojivo nebo bioodpad z kuchyně, který běžně vyhazujeme do popelnice. Bioodpad se umístí do bioreaktoru, který si lze představit jako nádrž, ve které probíhá proces rozkladu bez přístupu vzduchu.

V důsledku aktivity metanotvorných bakterií dochází k postupnému uvolňování plynů metanu, oxidu uhličitého a sirovodíku. Směs těchto bioplynů se následně očistí a přechází do plynové nádrže, kde je uskladněna až do plánovaného použití. Vzniklý bioplyn lze poté použít stejným způsobem jako klasický zemní plyn. Můžeme ho využívat v plynových kamnech, sporácích nebo v kogeneračních jednotkách pro společnou výrobu tepla a elektřiny. Rozložená biomasa z bioreaktoru musí být poté pravidelně odstraňována. Nicméně ji lze opětovně použít jako vysoce kvalitní hnojivo pro pole či zahradu. Velkou výhodou bioplynové stanice je, že pro svůj provoz nepotřebuje téměř žádnou elektřinu. Pro lepší pochopení výroby levného bioplynu se podívejte do naší fotogalerie.

Mohlo by vás zajímat: Palivové dřevo: Jaká je jeho výhřevnost a cena

Domácí bioplynka – pořizovací náklady vs. přínos

Jak už je patrné, domácí bioplynové stanice nejsou vhodné zcela pro každého. V prvé řadě je potřeba mít prostor pro její umístění. Domácí bioplynová stanice pro svůj provoz potřebuje teplotu alespoň 17 °C. Nabízí se tedy možnost využívat ji sezónně od jara do podzimu, nebo umístit bioplynovou stanici na teplejší místo, například do seníku. Dále je nutné mít přístup k dostatečnému množství bioodpadu, jakým je v nejlepším případě kravský nebo vepřový hnůj, případně dostatečné množství odpadu z kuchyně. Pokud chováte dobytek, je pro vás bioplynka optimálním řešením.

V průměru lze získat z 1 mbioodpadu až 70–80 mplynu, což odpovídá 738–833 kWhPři současné průměrné ceně za 1 mplynu se tak jedná o značnou úsporu. Nicméně je třeba mít na paměti, že proces výroby bioplynu je nerovnoměrný a ovlivňuje jej mnoho faktorů, jako např. teplota biomasy, její složení atd. Pro stabilní proces se doporučuje využít 2–3 bioreaktory, do kterých umístíme bioodpad s časovým rozdílem.

Mohlo by vás zajímat: Který způsob vytápění je nejlevnější? 3 varianty – porovnání celkových nákladů

Pořizovací náklady na domácí bioplynovou stanici mohou začínat od pár desítek tisíc korun. Malé bioplynky jsou schopny ze 6 kg bioodpadu vyprodukovat dostatek plynu na 2 hodiny vaření každý den. Kapacita těchto bioreaktorů ale není uzpůsobena pro velkoprodukci bioplynu. Nicméně i tak mohou tyto malé domácí bioplynové stanice přinést finanční úsporu. Bioplynové stanice lze spojit i s toaletou, což zaručí její pravidelné plnění. Jestli máte dostatek prostoru a prostředků pro vybudování většího bioplynové stanice, bude se cenová relace již pohybovat ve stovkách tisíc korun.

Ukázka, jak může fungovat bioplynová stanice s napojením na WC, naleznete v tomto zajímavém videu:

Vyplatí se tedy uvažovat o domácí bioplynové stanici?

Pokud vám to podmínky umožňují a disponujete dostatečným přísunem bioodpadu, určitě je domácí bioplynová stanice jedním z řešení levné energie. Odpad produkovaný dobytkem, zemědělským průmyslem nebo splašky vzniká denně ve velkém množství. Jeho zpětné využití coby „paliva“ pro bioplynovou stanici je tak nasnadě. Šikovně navržená bioplynová stanice dokáže produkovat bioplyn, který pomocí kogeneračních jednotek lze využít pro výrobu tepla a elektřiny klidně i pro několik rodinných domů. Vzhledem k tomu, že náklady na „palivo“ jsou nulové, je jediným nákladem samotné vybudování bioplynové stanice. A jediným odpadním materiálem je hnojivo, které lze následně opětovně také využít. Pokud bereme v potaz současné ceny energií, jeví se bioplynová stanice jako nezávislý zdroj energie s poměrně rychlou ekonomickou návratností a navíc nulovou zátěží pro životní prostředí.

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
14.08.2022

Photocredit: Pixabay

29

Elektřina nebo plyn: Kdo zaplatí víc? Počítejte s námi

Počítejte s námi: dva stejné rodinné domy. Kdo za energie zaplatí víc?

Palivové dřevo: Jaká je jeho výhřevnost a cena

Palivové dřevo na topení je stále vyhledávaným zdrojem pro vytápění objektů. Jak se spočítá jeho výhřevnost?

Kondenzační plynové kotle pro domácnost: Jak vybrat ten správný?

Plynové kotle pro domácnost představují ekologický a ekonomický zdroj vytápění. Víte, že na kondenzační plynový kotel můžete získat dotace? V našem článku se například dozvíte, jak plynový kotel vybrat i jak je to s ohřevem vody.

Který způsob vytápění dřevostavby je nejlevnější? (porovnání celkových nákladů)

Který druh vytápění patrové dřevostavby je nejlevnější – tepelné čerpadlo, podlahové vytápění nebo plynový kotel? Počítejte s námi.

Energeticky soběstačná dřevostavba uprostřed města. Jak se v ní žije?

Žít soběstačně a ekologicky, uprostřed města, ale zároveň obklopení zelení. Zkrátka na místě, kde můžete být sami sebou. Co víc si přát?

Záložní energie při výpadcích elektřiny a tuhých mrazech

Jak překonávat výpadky elektrické energie v zimním období? V tomto článku jsou sepsané možné varianty pro menší rodinné domy i bez plynové přípojky a krbu.

Volíte mezi krbem a krbovými kamny? Inspirujte se 40 moderními variantami

Chcete si pořídit krb, ale nemáte žádnou inspiraci? Pak jste na správném místě. Nechte se inspirovat více než 40 fotografiemi krbů a krbových kamen v naší galerii.

Přechod na tepelné čerpadlo se manželům tvrdě prodražil

Přechod na tepelné čerpadlo může přinést více škody než užitku. Na co si dát pozor a jak se dá situace řešit?

Jednoduchým zařízením jde ušetřit 30 % energií z odpadních vod

Rekuperace tepla z odpadní vody je levný způsob, kterým snížíte ve vaší domácnosti energie pro ohřev TUV (teplé užitkové vody). Jak vlastně funguje?

Mám plynový kotel – jak mohu snížit výdaje za vytápění?

Vysoké ceny plynu nemusí nutně zamávat rodinným rozpočtem. Odborníci navrhli ověřené postupy, jak snížit výdaje za topení plynem.