HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Čas vyprší za 10 dní. Za neuhrazenou daň z nemovitosti bude každý den naskakovat penále, hrozí i exekuce

Pokud jste ještě nezaplatili daň z nemovitosti, měli byste zbystřit. Zbývá totiž několik málo dní tuto skutečnost napravit. V případě, že tak neučiníte, vás čekají úroky z prodlení a v krajním případě také exekuce. Část vlastníků platbu daně z nemovitosti letos odkládala na poslední chvíli, a to především kvůli jejímu značnému zvýšení. Nyní však nastala doba, kdy už není kam povinnost odložit.


Zbývá několik dní na zaplacení daně z nemovitosti
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Pavel Hrdlička (Wikipedia CC 4.0)

Daň se někde zvýšila i několikanásobně

Zvýšení daně z nemovitých věcí se v letošním roce prohnalo prakticky celým Českem. Základní sazby daně vzrostly na základě vládního konsolidačního balíčku v průměru o 80 %. Někteří majitelé však zaplatí i několikanásobky toho, co doposud. Mimo stát totiž daň zvýší i obce takzvaným místním koeficientem.

V jednotlivých městech se tak finální výše daně z nemovitosti značně liší. Záleží totiž na velikosti obce, a především na již zmíněném místním koeficientu. Ten si stanovily jednotlivé samosprávy obecně závaznou vyhláškou v rozmezí 1,1 až 5. Novinkou je také koeficient nižší než jedna, kterým mohou obce dosavadní daň z nemovitosti snížit. Některé obce zase navýšily koeficient pouze vybraným lokalitám. Často těm, kde stojí velké obchodní domy nebo kde je vyšší koncentrace automobilové dopravy a podobně.

Jaké jsou místní koeficienty v jednotlivých krajích a městech, se můžete podívat v galerii.

Nespletli jste se náhodou?

Někde daň z nemovitých věcí navýšil pouze stát, ve většině případů se však zvedl také místní koeficient v jednotlivých obcích. Ke snížení místního koeficientu se odhodlala jen hrstka samospráv. Například v Ústí nad Orlicí, kde byl místní koeficient snížen ze 2 na 1. Naopak výrazného zvýšení daně z nemovitosti se letos dočkali například lidé ve Zlíně. V průměru je zde daň vyšší čtyřikrát až pětkrát, což pocítí jak místní občané, tak firmy. Město argumentuje tím, že daň z nemovitosti neměnilo čtrnáct let a plánuje několik významných investic. Výrazné zvyšovaní čeká dále například Písek nebo Cheb.

Část lidí se začala ozývat úřadům s tím, že jim byla daň z nemovitosti vyměřena dvakrát nebo na několik let dopředu. Zkrátka, že musí jít o omyl. Ve skutečnosti se však jednalo o jednu navýšenou daň. Paradoxem je, že ačkoliv připadají tyto daně obcím, stát jim obdobnou částku zkrátil na rozpočtovém určení daní. Rozpočet jim tak zůstane víceméně stejný.

Zvýšená daň z nemovitosti se týká celého Česka. Ve Zlíně se zvedne až pětinásobně

Zbývá jen několik posledních dní

Lhůta, dokdy je možné daň z nemovitosti zaplatit, je konec května. Pokud by vyměřená daň převyšovala částku pět tisíc, lze ji uhradit na dvakrát, přičemž druhou splátku je nutné zaplatit do konce listopadu. Výjimku tvoří lidé, kteří se starají o zemědělskou výrobu nebo chov ryb. Ti mají posunutý termín pro platbu daně, a to na 31. srpna a 30. listopadu. Daň lze uhradit převodem, složenkou prostřednictvím SIPO nebo hotově na pokladně finančního úřadu.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

Zvýšit cenu pozemku až o milion korun lze pomocí jednoduché úpravy terénu

Penále a v krajním případě i exekuce

Od daně z nemovitosti jsou osvobozeny osoby, kterým byla vyměřena částka ve výši 30 Kč a nižší. Výše daně se vypočítává vždy souhrnně za všechny nemovitosti vlastněné na území kraje. Pokud vlastníte nemovitosti v různých krajích, přijde vám více výzev případně složenek k úhradě.

V případě, kdy není daň z nemovitosti uhrazena včas, vzniká u finančního úřadu dluh a hrozí vám finanční sankce. Ta je stanovena jako procento z dlužné částky a závisí na délce zpoždění platby. Pět dní od dne splatnosti vám začnou naskakovat úroky z prodlení. Ty odpovídají výši dvoutýdenní repo sazby stanovené ČNB (v současné chvíli 0,05 %), zvýšené o 14 procentních bodů.

Pokud daň nezaplatíte delší dobu, může finanční úřad zahájit dokonce exekuční řízení. Správce daně je totiž oprávněn exekvovat dlužnou částku z účtu vedeného u některé z bank v Česku.

Vydáno dne:
21.05.2024

Photocredit: Pavel Hrdlička (Wikipedia CC 4.0)

2

Daň z nemovitosti se vám může téměř osmkrát prodražit

Pomocí 3 typů koeficientů mohou obce vícenásobně zvýšit základní sazby, což vám může daň z nemovitosti téměř osmkrát prodražit. Jaké navýšení se týká právě vás?.. Číst více →Vyšší daň z nemovitosti 2024 zasáhne celé Česko. V některých obcích zdraží hned dvakrát

Na dani z nemovitosti si příští rok majitelé připlatí. A to hned dvakrát. Na zvýšení základní sazby od státu navážou totiž také obce... Číst více →Čas vyprší za 7 dní. Daň z nemovitosti musí zaplatit i lidé, kterých se dosud netýkala

Blíží se konec lhůty, během které je nutné podat přiznání k dani z nemovitých věcí. Podívejte se, koho se daň z nemovitosti týká a jak vysoká bude ve vaší obci... Číst více →Zvýšená daň z nemovitosti se týká celého Česka. Ve Zlíně se zvedne až pětinásobně

Zvýšení daně z nemovitosti v ČR zabolí její občany hned dvakrát. Mnozí z nich zaplatí na dani z nemovitosti i pětkrát tolik, co předešlé roky. Jaká je situace ve vašem městě?.. Číst více →