HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Vyšší daň z nemovitosti 2024 zasáhne celé Česko. V některých obcích zdraží hned dvakrát

Na dani z nemovitosti si majitelé příští rok připlatí. Na zvýšení základní sazby státem navážou totiž také obce. O pouhé desetikoruny se přitom jednat nebude. U mnoha nemovitostí se částky zvednou až o tisíce. Podívejte se, jakou daň z nemovitosti zaplatíte v roce 2024 ve vašem městě.


V roce 2024 se zvýší daň z nemovitosti
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Bazi (Wikipedia CC 4.0)

Rok 2024 přinese změny ohledně daně z nemovitosti

V České republice mají všichni majitelé nemovitostí povinnost platit takzvanou daň z věcí nemovitých. Prostřednictvím ní je zdaněno vlastnictví nemovitosti. Může se jednat o pozemek, budovu, stavbu, bytové i nebytové jednotky atd. Tuto daň platí vlastník nemovitosti každoročně a vždy dopředu. Částka musí být uhrazena do konce května. Kdyby byla daň vyšší než 5 tisíc korun, může si ji majitel rozdělit na dvakrát. S rokem 2024 nás čeká navýšení této daně, které většina majitelů znatelně pocítí.

Změny ohledně daně z nemovitosti se dají rozdělit na dvě kategorie:

  • změny, které přináší novela zákona o daních z nemovitých věcí; jsou součástí tzv. vládního konsolidačního balíčku a jsou tedy platné pro celou ČR;
  • změny, které si skrze koeficienty rozhodly jednotlivé kraje a obce.

Změny platné pro celou ČR

Novela zákona přináší celkově okolo čtyřiceti změn týkajících se daně z nemovitosti. Patrně nejvýznamnější změnou je zvýšení sazby daně. Ta se zvyšuje podle typu jednotlivých nemovitostí. V průměru se jedná o zvýšení o 80 %. Například u obytných nemovitostí se zvyšuje v roce 2024 z původních 2 Kč za 1 m2 na 3,50 Kč za 1 m2.

Další významná změna se týká zavedení inflačního koeficientu. Ten se v roce 2024 neprojeví, majitelé ho pocítí teprve v dalších letech. Výjimkou bude pouze zemědělská půda, na kterou by se inflační koeficient vztahovat neměl. Nově budou zdaněny také některé nemovitosti, které byly doteď od daně osvobozeny. Jedná se například o pozemky, které slouží k třídění odpadů, povolenou skládku atd. Daň z nabytí nemovitých věcí zůstane i v roce 2024 zrušena.

Místní koeficienty jednotlivých obcí

Další zvýšení daně z nemovitosti mají ve své režii přímo obce. Obce mohou daň z nemovitosti navyšovat místními koeficienty, tedy násobit její sazbu číslem od 1,1 až po 5. Zvýšení místního koeficientu se v jednotlivých obcích může lišit. Některé z obcí navýšily koeficient pouze určitým lokalitám. Například tam, kde stojí velké obchodní domy nebo kde je vyšší koncentrace automobilové a nákladní dopravy atd.

V praxi to znamená, že v každém městě zaplatíte za svou nemovitost daň v jiné výši. Například za byt na Praze 1 o rozloze 70 m2 majitel doposud zaplatil cca 1 700 Kč za rok. S novou daní bude platit 2 500 Kč. Za obdobný byt v Brně je dnes daň cca 600 Kč. S novou daní to bude okolo 1 200 Kč.

Na přehled koeficientů jednotlivých měst pro rok 2023 a 2024 se můžete podívat zde.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

Martin s maminkou si vytvořili zahradu snů. Je v ní bazén, gril, udírna, dílna, i posezení s WC

Která okresní města mění místní koeficient?

Pro změnu místního koeficientu se v roce 2024 rozhodla řada měst. Základní koeficient zvýší například v Nymburce, Písku a Chebu. V Ostravě zvýšili koeficient v lokalitách, kde je například těžký průmysl. Ve Žďáru nad Sázavou zavádí místní koeficient podle lokality a typu osídlení. Změny se týkají i oblastí, kde jsou obchodní řetězce. Například ve Vsetíně je u takové nemovitosti koeficient ve výši 5. Někde se daň z nemovitých věcí může naopak i snížit. Příkladem je Ústí nad Orlicí. Zde byl koeficient snížen ze 2 na 1.

Na podrobnější přehled místních koeficientů v jednotlivých krajích se můžete podívat v galerii.

Vydáno dne:
30.12.2023

Photocredit: Bazi (Wikipedia CC 4.0)

7

Daň z nemovitosti se vám může téměř osmkrát prodražit

Pomocí 3 typů koeficientů mohou obce vícenásobně zvýšit základní sazby, což vám může daň z nemovitosti téměř osmkrát prodražit. Jaké navýšení se týká právě vás?.. Číst více →Jak rychle a bezpečně darovat nemovitost

Darování nemovitosti je podstatně jednodušší proces než dědění. Jak ale darovat nemovitost tak, aby to bylo rychlé a bez problémů?.. Číst více →Vyplatí se prodat či koupit nemovitost zatíženou právní vadou?

Je možné prodat nemovitost s právní vadou? Na co si dát při koupi takového bytu či domu pozor? Odpovědi naleznete v našem článku... Číst více →Chybějící informace v katastru mohou zásadně ovlivnit hodnotu nemovitosti

Informace, které nejsou obsaženy v katastru nemovitostí, mohou zásadně ovlivnit cenu nemovitosti nebo pozemku. Které to jsou a kde je hledat?.. Číst více →