HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dětský nábytek: Jak ho vybrat a na co si dát pozor?

Když zařizujete dětský pokoj novým nábytkem, je třeba zohlednit celou řadu parametrů. Samozřejmě, že děti zaujme hlavě barevné provedení nábytku. Myslet bychom ale měli v první řadě na bezpečnost. Ta začíná výběrem materiálu a končí samotným provedením dětského nábytku. Na to je dobré myslet a co musí dětský splňovat se dozvíte v tomto článku.


nábytek a děti
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Toodle Noodle

Dětský svět je plný her, poznávání a učení se. Děti jsou přirozeně zvídavé a prostředí, které jim vytváříme, by mělo rozvíjet jejich fantazii a dovednosti. Už dávno není dětský nábytek jen nudnou odnoží běžného nábytku. Výrobci sázejí na barevnost a důmyslné detaily. Při výběru dětského nábytku bychom se jimi ale neměli nechat pohltit a měli bychom se zajímat také o ryze praktické parametry. Podívejte se také do naší galerie na zajímavé tipy na dětký nábytek.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Toodle Noodle, Oh Happy Play, Polygon Homes, Lenka Kenjová

Dětský nábytek se mění v čase

Předně, pamatujte na to, že až na některé výjimky (rostoucí stoly nebo židličky) s dětmi dětský nábytek neporoste. To se týká zejména postelí nebo skříní. Zatímco miminka a batolata potřebují vlastně jen postýlku, komodu na oblečení a první hračky, předškoláci už využijí více vlastního prostoru a pro školáky bude nutné pořídit kvalitní psací stůl, postel, úložné prostory na oblečení, hračky a další potřeby. S nástupem do školy se dětský pokojíček proměňuje z herny na malou pracovnu. Na to je třeba při zařizování dětského pokoje myslet.

Bude Vás zajímat: Dětské pokoje: Inspirace a fotogalerie

Co dítě potřebuje v dětském pokoji

  • Miminko a batole – postýlka, komoda, případně ohrádka nebo jiný menší prostor na hraní.
  • Předškolní dítě – postýlka, úložné prostory na hračky a oblečení, prostor na hraní.
  • Školák – postel, psací stůl a židle, úložné prostory na hračky a oblečení, prostor na hraní.

Priorita: Bezpečný dětský nábytek

Výrobci dětského nábytku rodiče příliš nešetří. Nabídka se rozrůstá o krásné a promyšlené sady dětského nábytku. (Hned by se rodič rád vrátil do dětských let, když zavzpomíná na svůj fádně zařízený pokojík z kousků nábytku, které k sobě příliš neladily.) Opravdu je z čeho vybírat. Ještě než ale začneme řešit, jestli zvolit modrý, zelený, žlutý nebo červený dekor, měli bychom myslet na bezpečnost.

Samozřejmě, výrobci dětského nábytku musí splňovat příslušné normy (jejich přehled najdete níže). Přesto je vhodné zajímat se o to, z čeho a jak byl dětský nábytek vyrobený. Není asi pochyb o tom, že ideálním materiálem je masiv, protože dřevo je přírodním materiálem a je zdravotně nezávadné. Nevýhodou je pochopitelně vyšší cena. Prověřte si také, jaké laky byly pro natření dětského nábytku použity. Současně zohledněte i celkové provedení nábytku – zda děti skutečně dobře dosáhnou na poličky, skříňky a zásuvky, zda jsou rohy dostatečně oblé apod.

Dětský nábytek a normy

  • ČSN 91 0612 upravuje požadavky na dětský sedací nábytek
  • ČSN EN 716-1 + A1 upravuje požadavky na dětské postýlky a skládací postýlky
  • ČSN EN 12227 upravuje požadavky na dětské ohrádky
  • ČSN 91 0811 upravuje požadavky na dětský stolový nábytek
  • ČSN 91 1014 upravuje požadavky na matrace pro dětský lehací nábytek

Funkční i hravý dětský nábytek

Dětský pokoj by měl splňovat hned několik parametrů. Vedle estetické stránky musí být nábytek také praktický, funkční a pohodlný. Dostatek úložných prostorů je samozřejmostí. Pokud budou součástí dětského nábytku různé skříňky a poličky, zajímejte se o jejich možnosti připevnění ke stěně a stabilitu. Praktické je tzv. zpomalené zavírání dvířek od skříní, což je určitě bezpečnější pro dětské prsty.

Bezpečný dětský nábytek by neměl být vybavený úchytkami, popř. jsou vhodné úchytky oblé. Vhodnější jsou tzv. zadlabací otvory. Nábytek určený do dětského pokoje by neměl mít žádné police, vitríny či jiné doplňky ze skla, protože pokud by je při hře děti nechtěně rozbily, mohly by se snadno pořezat.

Výrazné barvy a kontrasty budou dotvářet celkový dojem dětského pokoje a dítěti pomohou vytvářet si rozlišovací schopnosti. Starším dětem mohou naopak více vyhovovat pastelové nebo decentnější barvy.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
28.12.2015

Photocredit: Toodle Noodle

5

Dětské pokoje: Inspirace a fotogalerie

Jak vybavit dětský pokoj pro své potomky? Přinášíme malou inspiraci.

Dětské židle k psacímu i jídelnímu stolu: Jak nesáhnout vedle

Hledáte dětské židle k psacímu nebo jídelnímu stolu? Přečtete si tento článek s důležitými informacemi a bohatou fotogalerií pro inspiraci.

Zahradní houpačka: Tipy, pro bezpečnou zábavu vašich dětí

Jak a podle čeho vybrat správnou zahradní houpačku? Důležité informace i fotogalerii plnou zahradních houpaček naleznete zde.

Jak vybrat dětské hřiště na zahradu?

Dětské hřiště na zahradě je sen. Zatímco dospělí hledí především na bezpečnost, děti se chtějí bavit. Jak dětské hřiště vybrat?

Jaké dětské hračky pořídit na zahradu?

Vyberte svému dítěti hračky na zahradu, které ho budou bavit, podnítí jeho fantazii a zabaví ho. Vybírejte z fotogalerie.

Postel z masivu představuje kvalitu: 7 kroků pro její správný výběr

Vybíráte novou postel? Postel z masivu je určitě správnou volbou. Podívejte se na 7 kroků, které vám pomohou.

Vybíráte psací stůl? Podívejte se na pár tipů, jak na to

Psací stůl je nedílnou součástí každé kanceláře, pracovny, nebo i dětského pokoje. Jaké jsou druhy a možnosti při výběru psacího stolu se dozvíte v našem článku.

Dětské pískoviště: 5 kritérií, jak vybrat to nejlepší

Pískoviště ke šťastnému dětství patří. Svým dětem ho můžete pořídit na zahradu, malý dvorek i na terasu. Tady je 5 kritérií, jak dětské pískoviště vybrat.

Palanda: Jak ji vybrat tak, aby se na ni dobře spalo?

Patrové postele mají smysl tam, kde potřebujete šetřit místem. I palanda může být pohodlná, bezpečná a moderní. Jak ji správně vybrat?

Zařizování dětského pokoje od plenek až po maturitu

Manuál, jak vytvořit kvalitní a funkční prostor, kde si pohraje batole, vyroste školák a dospěje teenager.

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky:

E-MAIL
POŠLETE MI JE