HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Palanda: Jak ji vybrat tak, aby se na ni dobře spalo?

Máte palandy spojené se svým dětstvím a hádkou o to, kdo bude spát dole a kdo nahoře? Teď jste to ale vy, kdo je v roli rodiče, který zařizuje pokoj pro své děti. Patrové postele jsou bezpečné a pohodlné, když je správně vyberete. Šetří prostor i vaši peněženku. A své místo mají také v pokoji pro hosty nebo v ložnicích, kde je málo místa.


Palanda
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Archiv redakce

Když není místa v domácnosti nazbyt, je nutné naplánovat výběr nábytku v minimalistickém, ale funkčním stylu. Palandy tato kritéria bezpochyby splňují. Zároveň jsou však patrové postele vnímány jako něco méně luxusního a pohodlného. Záleží zejména na výběru – také mezi palandami můžete objevit postele, které osloví malé i velké nocležníky, zapadnou do vašeho interiéru a budou bezpečné i pohodlné zároveň. 

Potřebujete palandu?

Úspora místa. To je zpravidla hlavní důvod, proč se pro patrovou postel, ať už do dětského pokoje, do místnosti pro hosty nebo dokonce do manželské ložnice, rozhodnete. Je rozdíl mezi tím, zda vybíráte palandu pro dítě nebo pro dospělého. Vzhledem k tomu, že malé dítě naspí v průměru kolem 10 hodin denně, potřebuje kvalitní postel i matraci.

Otázkou, která jde ruku v ruce s patrovými postelemi, je bezpečnost. Když dítě spadne z běžné postele, potluče se zpravidla jen lehce a spíš se lekne, než zraní. Ale divoký spánek na palandě, téměř dva metry nad zemí (průměrná výška palandy bývá kolem 170–180 metrů), může být rizikový. Nezbytné jsou proto dostatečně velké a dlouhé bočnice, které zamezí vypadnutí dítěte. Bezpečnost patrové postele při jejím užívání podtrhují i pevné a kvalitní schůdky.

Zohlednit je třeba také zdraví dítěte či dospělého, který bude obývat horní patro, protože u stropu se rychleji vydýchá vzduch a je tam vyšší teplota. To může snižovat kvalitu i délku spánku a nemusí to vyhovovat astmatikům. Ani o patro níž, na spodní palandě, ale nemusí být o moc lépe, protože dítě na spodním lůžku dýchá vlhkost odváděnou z horní palandy. Pokoj, kde se spí na palandách, je proto třeba pravidelně a důkladně větrat.

Mohlo by vás také zajímat: Manželské postele: Kdo si jak ustele, tak si i lehne

Dvoupatrová postel a její výběr

Dnes už existují různé typy patrových postelí, které respektují prostor a vaše potřeby. Konec konců, vždy si palandu můžete nechat vyrobit na míru, například i s herním nebo úložným prostorem. Nevýhodou takového řešení je pochopitelně cena. Přestože je dnes na trhu tolik nábytku, vybrat kvalitní palandu může být problém.

Jaká kritéria tedy sledovat?

Rozměry

Od čtyř nebo pěti let věku dítěte už pořizujte klasické rozměry patrové postele. Podobně jako pro dospělého. Standardní palanda má délku 200 cm a šířku 90 cm. Vysoká je zhruba 170 až 180 cm. U některých paland se setkáte i s méně obvyklými rozměry, například velikostí postele 140 x 200 cm.

Bezpečnost

Zvlášť dětské palandy by měly mít dostatečně vysoké a kvalitní bočnice, aby se přes ně dítě nemohlo překulit a spadnout. Standardní výška bočnic je 30 cm.

Materiál

Palanda musí vydržet lezení nahoru, takže i tahy do strany. Běžně se patrové postele vyrábí z borovicového nebo smrkového masivu. Konstrukce může být i kovová nebo ocelová. Při výběru patrové postele zohledněte nejen materiál konstrukce, ale také provedení a spoje. Postel by se neměla hned rozviklat, abyste ji nemuseli neustále dotahovat.

Bude vás zajímat: Postel z masivu představuje kvalitu: 7 kroků pro její správný výběr

Typ

Palandy se prodávají v klasickém provedení, kdy jsou postele umístěné nad sebou, schůdky směřují do strany. Setkat se můžete i s moderním a elegantním řešením, kdy jsou postele nad sebou například kolmo a vytváří zajímavý prostor pro hry nebo úschovu věcí. Patrové postele nemusí být jen dvě, ale třeba i tři a více.

S nebo bez matrace

Většinu paland koupíte bez matrací. Věnujte proto pozornost i rozměrům patrových postelí. Nejlépe se vám bude shánět matrace pro klasické rozměry 200 x 90 cm. Standardní výška matrací bývá kolem 22 cm.

Patrové postele se schody

Klíčovým prvkem každé palandy, který vedle zábran zajišťuje bezpečnost, jsou schůdky. Ty by měly být stabilní a pevné. Rozteč schůdků by měla být přizpůsobena dětem. Při lezení nahoru i dolů by se dítě mělo mít kde držet.

Cena

Záměrně ji dáváme na poslední místo, i když je zřejmé, že máte svůj rozpočet. U paland platí, že kvalitní patrová postel neznamená drahá. Běžné konstrukce patrových postelí se prodávají od zhruba 6 do 20 tisíc korun.

Patrová postel se skluzavkou i úložným prostorem

I když byste nejraději dali každému dítěti vlastní pokoj a vlastní postel, není to ve vašich možnostech. To ale nevadí, protože i patrové postele pro děti mají příjemné bonusy. Například úložné prostory. Některé typy paland zakoupíte i s objemnými úložnými prostory pod dolní postelí, do nichž se vejdou hračky i ložní prádlo.

TIP: Rozkládací postel s úložným prostorem i bez. Jak vybrat tu nejlepší?

Abyste děti na palandu nalákali, můžete vybrat dětskou patrovou postel se skluzavkou, což je smysluplné především u menších potomků. Pokud v pokoji pracujete opravdu s každým centimetrem, zkuste se raději rozhlédnout po patrové posteli se stolem. Protože je to právě stůl, který je hned po posteli nejdůležitějším kusem nábytku v dětském pokoji.

A dospělí? Také mají patrovou postel!

Palandy nemusí být nutně jen výsadou dětí. Do malého prostoru se hodí manželské patrové postele. Ty jsou konstruované tak, že dvoulůžko je umístěné v patře, zatímco dole vzniká úložný prostor, prostor pro skříň nebo malou domácí pracovnu se stolem.

Patrová postel svépomocí

Podívejte se na video, jak lze vyrobit jedinečnou patrovou postel z masivu:

Zaujal vás článek o patrových postelích? Podívejte se do naší galerie a nebo si rovnou rozkládací postel vyberte v naší sekci Vybavení.

P.S. Vybavujete interiér ve Vašem domě či bytě? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 21. – 23. ledna 2022. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Jana Poncarová
Redaktorka Dřevostavitele

Vydáno dne:
07.09.2017

1

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE