HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Lesní útulny pro pacienty nemocnice – k čemu slouží a čím je obložen interiér?

S opravdu netradičním nápadem přišli ve Fakultní nemocnici v Oslu. Součástí léčebného procesu se tam staly odpočinkové dřevěné chaty zasazená do zeleně. Prostor mohou pacienti využít k léčbě a rozjímání či trávení času s příbuznými a přáteli mimo poněkud studené chodby nemocnice. Přístřešky jsou otevřené pro každého pacienta bez ohledu na typ onemocnění, stačí si je zarezervovat.


Útulny pro nemocniční pacienty
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Se souhlasem Ivara Kvaala

V klidném lese nedaleko potoka Sognsvann jen sto metrů od největší norské nemocnice navrhlo architektonické studio Snohetta malebnou dřevěnou útulnu, jejimž cílem je usnadnit pacientům a jejich rodinám hospitalizaci. Další sesterský přístřešek leží zase v listnatých lesích u nemocnice Sorlandet Hospital Kristiansand mezi vzrostlými duby a břízami a nabízí výhled na nedaleký rybník.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Se souhlasem Ivara Kvaala, Ivar Kvaal

Klid z přírody přenesou pacienti do nemocnice

Takzvané Outdoor Care Retreats navržené jménem Nadace Friluftssykehuset nabízejí návštěvníkům fyzickou a psychickou úlevu od přísných léčebných režimů a boj s pocitem izolace, který často dlouhé hospitalizace provází.

Příroda dokáže poskytovat spontánní pocity radosti a pomáhá pacientům dosáhnou relaxace. Pobyt uprostřed přírody jim dává možnost získat ztracený klid a přinést si jej zpátky do prostorů nemocnice. Díky tomu pomáhají útulny motivovat pacienty k léčbě,“ vysvětluje dětská psycholožka Maren Ostvold Lindheim z Fakultní nemocnice v Oslu, která je jednou z iniciátorů projektu. Prohlédněte si jednu z útulen v naší fotogalerii.

Design na jedničku

Příjemné a střízlivé prostory o rozloze pouhých 35 mjsou velkým kontrastem k monumentálním a neosobním nemocničním budovám. Hravá konstrukce přístřešků podle architektů vychází z designů typických dětských domečků na stromě, které zdobí mnohé norské zahrady. Jedná se v podstatě o světlé místnosti vytvořené z asymetricky zkosených bloků dřeva. Hlavním stavebním materiálem je masivní dřevo, které pod vlivem počasí časem zšedne a splyne tak dokonale s okolním prostředím.

S respektem k sociálně udržitelnému designu a všestrannému využití veřejného prostoru pak architekti upravili chatičky tak, aby byly přístupné také pro vozíčkáře. Přístupové zinkové rampy jsou dokonce tak široké, že je sem možné dostat i celé nemocniční lůžko.

Možnosti interiéru

Útulna se skládá z jedné hlavní místnosti, druhé menší místnosti a sociálního zařízení. Interiér je kompletně obložený dubem a v prostoru lze volně pohybovat různě tvarovanými polštáři, což dětem umožňuje stavět chatky i uvnitř nebo si lehnout a dívat se na baldachýny z větví přes kruhové okno ve stropě hlavního prostoru.

Velká prosklená okna chaty lze plně otevřít a zažít tak dokonalé propojení s okolními lesy, ucítit jejich vůni a vlhkost či poslouchat zvuky ptáků a vody.

Přestože jsou útulny součástí nemocničních areálů, jejich odlehlé umístění a unikátní vzhled dává návštěvníkům možnost vnímat je jako svébytný samostatný prostor s jedinečnou atmosférou, kterou ocení pacienti každého věku.

P.S. Hledáte inspiraci pro Vaše bydlení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
12.04.2021

Photocredit: Se souhlasem Ivara Kvaala

0

Dřevo je geniální kompozit 2.díl

Zajímavé srovnání dřeva s průmyslově vyráběnými kompozity

Návod: Jak ochránit dřevo napadené houbami nebo hmyzem?

Poradíme vám, jak sanovat dřevo napadené červotočem nebo houbami

Dřevostavba pro/na ptáky

Tuto zajímavou dřevostavbu nápadně připomínající ptáka naleznete v Německu na pobřeží Baltu kousek od města Heiliganfen. Více v této fotogalerii

Hotel Juvet: Moderní dřevostavby zavrtané do strmé skály si místní postavili vlastními silami

Nevšední krajinný hotel Juvet se skládá z malých dřevostaveb chytře začleněných do svažitého terénu. Místní řemeslníci navíc vše postavili sami.

Dřevěný design vytváří příjemnou atmosféru seniorům i studentům

Belgické zdravotnické školicí středisko vsadilo na dřevěný interiér a otevřený prostor. Studenti i klienti si změnu chválí. Jak tento speciální dřevěný nábytek funguje?

Co všechno dovedou dřevěné stavby? Snižují stres, zvyšují produktivitu práce a dokonce léčí!

Nevěřili byste, jaké benefity pro člověka přináší pobyt v prostředí ze dřeva. Pomůže s alergiemi, stresem nebo třeba učením.

Velkolepá áčková chata s proskleným štítem a terasou je ukrytá v lesích

Lesní chata do tvaru A podtrhuje nejmodernější trendy současného navrhování interiérů. Podívejte se na fotografie v galerii.

Nebezpečí při sběru a zpracování hub – nepřineste si z lesa otravu

Zpracování a skladování bývá u hub nejčastější příčinou otravy. Jak se mu vyvarovat a nepřinést z lesa otravu?