Dřevěný design vytváří příjemnou atmosféru seniorům i studentům
Dřevěný nábytek nemusí být jen dekorací. Může přispět i k praktičnosti. Způsob, jakým se dřevem pracovali belgičtí architekti, dokázal změnit celou zdravotnickou školicí instituci v Bruggách. Dřevo tu využívali zároveň jako designové vybavení i funkční předěly.

Pečovatelské služby a jejich dostupnost neberou v Belgii na lehkou váhu. Nezbytný zdravotní servis pro nemocné, nemohoucí, důchodce nebo fyzicky postižené tu vyučují na specializovaných školách, které kladou velký důraz na praxi. Objekt tzv. Care Lab na univerzitě Vives North v Bruggách je toho jasným příkladem, který je dostupný široké veřejnosti.
To podstatné je uvnitř
Více než architektura školicí budovy, která vznikla v roce 2009, nás ale bude zajímat její interiér. Tým Toma Verschuerea ze studia dmvA-architects jej totiž dokázal povznést na dočista jinou úroveň. Kladl přitom velký důraz na realističnost a praxi skutečných pečovatelů a zdravotníků, ale současně se mu podařilo vybudovat uvnitř něco příjemně lidského a neformálního. Jak? S pomocí dřeva, pochopitelně.
A není to jen o nábytku
Dřevo jako dekorační prvek tu skutečně prospělo.Objevuje se ve středisku ve formě obkladů a hlavně designového nábytku. Tyto prvky zároveň částečně přejímají funkci dělicích stěn Care Lab. Stavba jako taková totiž byla vyhotovena z nehlazeného surového betonu. Materiál je to sice praktický, snadno omyvatelný a odolný, ale oku zrovna nelahodí. Než tu v roce 2017 nastoupili architekti k práci, připomínalo to tu spíše jen světlejší bunkr než vzdělávací instituci praktické péče. Nebylo by ale správné říct, že si sem dmvA-architects „jen“ přišli hrát s nábytkem.
Na zmatek si musíte zvyknout
Jejich projekt totiž plně zhodnocuje myšlenku moderního školicího střediska. Přitom platí, že v belgických domech s pečovatelskou službou bývá docela živo. Ruch na chodbách, přesuny klientů a pacientů mezi pokoji, cesty na vyšetření, hygiena i tvořivé dílny. To vše se zdánlivě spontánně děje v nepřetržitém tempu současně. Představa, že si jeden pečovatel v klidu převléká postele, zatímco jiný si stejně nerušeně vydává léky a další koupe pacienty, je nereálná.
Aby vás praxe nezaskočila
„Absolventi, kteří se na tyto jednotlivé úkony připravovali v uzavřených třídách, byli pak praxí velmi zaskočeni,“ říká Verscheuer. „Byli překvapeni množstvím situací, které museli průběžně řešit. Práce profesionálních pečovatelů umí být velmi stresující a někteří absolventi přiznávali, že na danou zátěž je škola ve Vives North dostatečně nepřipravila.“
Celistvost práce odráží spojitý prostor
Proto architekti v Care Lab uchopili dříve dělený prostor jako spojitou veličinu a mezi jednotlivými „třídami“ teď prakticky neexistují zdi. Hranice jsou vymezeny stylovým a hlavně praktickým nábytkem, policovými stěnami a úložnými systémy.
Takže v jeden moment se skutečně učíte, jak správně pomoci s hygienou člověku, který se o sebe už sám nepostará, přitom někdo jiný na dohled od vás odebírá krev pacientovi na lůžku a jen o kus vedle někdo vymýšlí program pro rukodělný kroužek. Zní to trochu chaoticky, ale právě takový souběh rozličných událostí budou absolventi na denní bázi řešit. A nyní, i díky architektům, jim v tom chytrá manipulace s prostorem a práce s dřevěnými prvky pomáhá.
Místo, které vás naučí
Policové systémy a vestavěné skříňky se navíc ukázaly být velmi užitečné. Jsou vždy při ruce a nezavazí. Zákrok architektů, ke kterému využili dřevěných přepážek a dekorativních prvků, silně povznesl celý prostor Care Lab. Vizuálně došlo ke změkčení „tíživého“ betonu a obyvatelé, ať už na výuce se podílející pacienti nebo frekventanti školení, se teď nemusí cítit jako v podzemním krytu.
Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!
Autor:
Mgr. Radomír Dohnal
Vydáno dne:
26.10.2018
Photocredit: Bart Gosselin
Mohlo by Vás zajímat:
- Moderní bytové interiéry: Fotogalerie plná inspirace
- Zajímavé interiéry, které musíte vidět
- Ratanový nábytek do interiéru: Fotogalerie a praktické rady
- Interiéry srubů: Jak vypadají dřevěné sny zevnitř?
- Video: Malý domek s šikovně řešeným interiérem
- Autonomní nábytek: chytrá hříčka, která promění interiér
- Stavíte si dům na stáří? Pak jedině bezpečně, úsporně a bezbariérově!
- Lesní útulny pro pacienty nemocnice – k čemu slouží a čím je obložen interiér?
- Moderní školka ze dřeva má multifunkční stěny z překližky a kreativní hřiště
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: