HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Hotel Juvet: Moderní dřevostavby zavrtané do strmé skály si místní postavili vlastními silami

Unikátní koncept krajinného hotelu s názvem Juvet Landskapshotell se skládá z několika různých dřevostaveb, které nabízí ubytování s úchvatným výhledem do čisté a divoké přírody severozápadního Norska. Noc v tomto architektonickém skvostu v chráněné rezervaci, který je v zimě kvůli sněhovým lavinám odříznutý od zbytku světa, pořídíte v přepočtu za méně než 5000 Kč.


Dřevostavba uprostřed lesa
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Fredrik Linge

Juvet Landskapshotell se nachází poblíž norského města Andalsnes, jehož okolí je známo díky zmíněné přírodní rezervaci a velkolepému vodopádu poblíž. Zadání pro architekty ze studia Jensen & Skodvin bylo jasné: navrhnout jedinečný hotel, která maximálně zapadne do okolní krajiny a poskytne návštěvníkům možnost pozorovat přírodu z míst, kam by se běžně nedostali. I proto vznikl hotel, který se místo v jedné budově nachází v mnoha malých domečcích zasazených do původního krajinného reliéfu.

Dvoufázová výstavba

Velkou výzvou bylo jednání s místními úřady, které nakonec na komerční stavbu v chráněné rezervaci stanovily jasné požadavky. Výstavba probíhala ve dvou fázích od roku 2007 do roku 2013. Nejdříve v terénu vyrostlo sedm samostatných pokojů a lázně, v druhé fázi následovala dostavba dalších dvou domků.

Výhled vs. soukromí

Domky jsou v krajině orientovány takovým způsobem, aby poskytovaly návštěvníkům co největší kontakt s přírodou a zároveň zachovávaly soukromí, aniž by bylo nutné stínění. Každý z domků má minimálně jednu plně prosklenou stěnu, odkud je možné pozorovat krajinu. Návštěvníci mohou nerušeně sledovat údolí, řeku, hory nebo dramatické rokliny. Domy jsou však zároveň orientovány tak, aby nebylo možné nahlížet do sousedních oken.

Pokoje zavrtané do skály

Pokoje mají masivní dřevěnou konstrukci založenou na 4 cm tlustých ocelových tyčích zavrtaných do skály, aniž by byla jakkoliv narušena stávající vegetace. Skleněné stěny jsou uloženy na dřevěných rámech a pomocí ocelových profilů jsou nenápadně kotveny. Chytré konstrukční detaily oken dodávají stavbám lehkost a jednoduchost. Domky poskytují ubytování pouze v letní sezóně, takže nejsou opatřeny tepelnou izolací. Fasádu tvoří vertikální dřevěný obklad, střecha je plochá.

Výhledy nade vše

Ačkoliv žádné dva pokoje nejsou úplně stejné, jejich interiér je jednotný. Proveden je ve zcela minimalistickém duchu a navazuje na dřevěnou masivní konstrukci. Vnitřní plochy jsou povrchově upraveny tmavým olejem, aby se minimalizovaly rušivé odrazy ve skleněných stěnách.

Ptačí budky

Dva jednolůžkové nové pokoje z druhé fáze výstavby dostaly přezdívku „ptačí budky“, protože jsou vyvýšeny několik metrů nad zemí. Styl pokojů navazuje na původní výstavbu. Jedná se také o dřevostavby v monotónním vzhledu, který má za cíl nenarušovat a pouze nenápadně rámovat přírodní scenérie. Pokoje nemají více než 8 m2, ale jsou vybaveny postelí, pohovkou, sprchou a WC.

Další zrekonstruované budovy

Hotelový komplex zahrnuje kromě sedmi dřevěných kostek a dvou ptačích budek také další budovy. Ve stoleté zrekonstruované farmě je zázemí hotelu s kuchyní a jídelnou. Nachází se zde také opravený statek ze 70. let 19. století, kde se pořádají společenské akce. V horách majitelé také zrekonstruovali malou chatku, která dříve sloužila v letním období pastevcům a dnes se zde mohou ubytovat dva lidé. Areál zahrnuje také nově postavené lázně, odkud je možné skrz 15 metrů dlouhou prosklenou fasádu pozorovat tekoucí řeku.

Šikovné místní ručičky

Veškeré práce na hotelu od prvního setkání s úřady a architekty až po otevření trvaly 6 let. Majitel komplexu, který je místní rodák, vsadil na lokální řemeslníky a vyplatilo se mu to. Kromě náročné montáže oken, kterou musela provést cizí firma, veškeré práce zvládli místní truhláři a tesaři s pomocí sousedů.

Pokud vás zaujala nenápadně krásná architektura hotelu nebo místní scenérie, připravte si částku kolem 5 000 Kč za osobu za noc. V ceně dostanete opulentní snídani a pokud by vám během dne přeci jen vyhládlo, za necelé 2 000 Kč vám v hotelu naservírují tříchodovou večeři.

 

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
26.09.2018

Photocredit: Fredrik Linge

3

Hausbót: dřevostavba, na které si ujedete

Líbil by se Vám život na hausbótu? V tom případě se nechte inspirovat touto fotogalerií, kde najdete velmi povedené a zajímavé kousky.

Dům převzali „na dokončení“ a finišovali svépomocí

Montovaný bungalov byl postaven během pár podzimních dní ve variantě „na dokončení“. Co všechno majitele čekalo a jak si s tím poradili, se dozvíte v této redakční návštěvě.

Rožnov pod Radhoštěm dřevěné městečko (skanzen)

Navštivte skanzen Rožnov pod Radhoštěm a jeho Valašské muzeum v přírodě. Projděte si dřevěné městečko a krásné roubenky nejen v naší fotogalerii.

Video: Boeing 727 přetvořený v luxusní hotel

Něco pro milovníky letadel. Boeing 727 byl předělaný na hotel s dřevěným interiérem. Jaké asi je strávit noc v letadle uprostřed pralesa?

Experimentální útulna vyrostla na betonovém bunkru

Jaké využití mohou mít bunkry v českém pohraničí? Stojí na místech s rozhledem, tak proč z nich neudělat turistické útulny?

Světová architektura: Američtí studenti postavili mini domek srostlý s lesem

Studenti architektury na univerzitě v americké Nebrasce navrhli a postavili mini domek z prefabrikovaných CLT panelů. Tato stavba slouží jako výukový prostor a je umístěn uprostřed hlubokých oregonských lesů.

Zelená čínská zeď: Proč největší zalesňovací projekt v historii nefunguje?

V Číně je třeba zastavit rostoucí poušť. Proč zalesňovací pokusy čínských soudruhů selhávají?

Dokonalý mobilní domek k celoročnímu bydlení brázdí Francii

Jste milovníky mobilního bydlení? Potom si přečtěte náš článek o dokonalém mobilheimu, který poskytuje dostatek komfortu pro celoroční obývání.

Co Čech, to chalupář. Platí ještě toto tvrzení?

Češi jsou vášniví chataři a chalupáři. Kde se v nás láska k chalupaření bere a jsme v tom opravdu výjimeční? Jak jsou na tom ostatní národy?

Navštivte největší lázně s mořskou vodou a kruhovým bazénem na freediving

Dřevo má schopnost „polidštit“ i nehezký industriální areál. Při stavbě přístavních lázní se sázka na přírodní materiál dánskému architektovi vyplatila. Lidé to tu milují. Dřevěná vlna dynamicky proniká do prostoru a přibližuje návštěvníkům celé město.