Dřevěné zemětřesení: Co udělá šestipatrová dřevostavba při 7,5 stupních RŠ?
Na rok 1994 nevzpomínají obyvatelé Kalifornie zrovna hezky. V polovině června zasáhlo jižní oblast státu silné zemětřesení a způsobilo škody na stavbách za 40 miliard dolarů. Téměř polovinu ze všech poškozených staveb tvořily dřevostavby. V článku se dozvíte, jak dopadlo testování dřevostavby, kterou vědci vyvinuli tak, aby ustála i hrozivé kalifornské zemětřesení.
I když samotný otřes trval jen něco mezi 10-20 vteřinami, dosahoval extrémní ničivosti. Geofyzikové tehdy odhadli sílu otřesů na 6,7 stupňů Richterovy škály. Zemětřesení ze 14. června roku 1994 si vyžádalo sedmapadesát mrtvých a 8000 raněných.
Po tomto děsivém zážitku se už lidem do pořizování dřevostaveb moc nechtělo. Důvod? Téměř polovina nahlášených škod se totiž odehrála na nich. Důvěra v dřevostavby tak byla v celém regionu opravdu silně otřesena a stavební inženýři museli v následujících letech vynaložit nemalou energii na to, aby trend zdánlivé nespolehlivosti dřevostaveb zvrátili.
Mohlo by vás zajímat: Video: Dřevěná konstrukce jako ochrana před zemětřesením
Nestavíme pro Apokylapsu
Inženýrům se dost těžko vysvětlovalo, že doporučené stavební vyhlášky a prováděcí stavební opatření dost dobře nemohou reagovat na podobné extrémní události. „Byla to tragická a nečekaná událost,“ potvrdila později v tiskové zprávě Národní nadace pro výzkum (NSF). „Zemětřesení takového typu, náhlosti a síly se objevuje v horizontu 2500 let, a tak se s ním dost dobře nedá počítat.“
Se zemětřesením se počítat nedá
Americký stavební zákon prý dobře reaguje na to, aby se obytné domy vypořádaly s mrazem, suchem nebo deštěm, ale nikoliv s ničivou událostí podobně apokalyptického charakteru. Obhájci dřevostaveb, které jsou pro kalifornský region ideálním řešením, se proto v roce 2003 pustili do projektu zvýšení odolnosti dřevostaveb.
O tři léta později byl v rámci projektu NEESWood vyvinut takový způsob vedení dřevěné stavby, která by byla schopna bez většího poškození ustát otřesy o síle 7,5 Richterovy škály.
Bude Vás zajímat: Dřevěná konstrukce jako ochrana před zemětřesením
Přesvědčivý argument
„Podobný výzkum odolnosti se často provádí na cihlových nebo betonových stavbách, a dřevostavby dosud trochu neoprávněně stály stranou zájmu. Události z roku 1994 ukázaly, že jsme možná rizika podcenili, a je zapotřebí to napravit.“ Jak? Opravdu názornou ukázkou.
Šest pater na porážku
V zapůjčené hangáru laboratoří NSF (testování probíhalo v japonském Canoga Park, ve městě Miki) vyrostla šestipatrová obytná dřevostavba, která dispozičně odpovídala 23 bytovým jednotkám o celkové výměře 1400 metrů čtverečních. Ne, nehostila žádné obyvatele, ale byla od základů až po střechu nadupána citlivými senzory.Ty měly záhy dokázat, jak se bude objekt chovat, když bude vystaven různým úrovním otřesů.
Zahřívací kolo mělo podobu zemětřasné události, ke které může dojít v průměru jednou za 72 let, poté přišly extrémnější otřesy odpovídající frekvenci možného zemětřesení jednou za 475 let. A na závěr opravdu pořádné, které překonávaly událost z roku 1994.
Demolice se nekoná
Výsledek? Budova ustála „s drobnými kosmetickými dopady“ i otřesy při kterých se cihlové a betonové stavby obrací v prach. Klíčem k této extrémní odolnosti byl bezpočet drobných detailů, jak ostatně prokázaly záznamy ze senzorů.
V podstatě záleželo na každém hřebíku, systému vázání trámů a podpůrných jednotek konstrukce. Dřevo totiž díky nim dokázalo „rozvést“ kinetickou energii otřesů mezi patra a zbavit ji tak náporu ničivé síly. Odlišný strukturální tlak stavba vyrovnávala průběžně mezi jednotlivými etážemi.
Chytrá dřevostavba zemětřesení ustojí
Ano, chvěla se. Ale díky tomu se testovaná dřevostavba nelámala a nehroutila, jako pevné stavby z betonu. „Znovu se potvrdilo, že dřevo je ve své podstatě naprosto unikátním materiálem. Stačí jen pracovat s jistým důmyslem, optimalizovat stavební plán, a výsledkem je velmi levná a udržitelná stavba, která je odolná vůči zemětřesení,“ shrnují pozorování výzkumníci NSF.
Jistě, flexibilní beton, odpružení základů nebo speciální odolné kovové slitiny ve struktuře vícepatrových domů by zastaly tutéž práci, ale jsou poněkud nákladné. A v zemích, které jsou zemětřeseními nejvíce postižené, na ně peníze nemají. Dřevostavby proto opět vycházejí u tohoto srovnání jako vhodné řešení. Dobře sestavené dřevostavby dokáží ustát i ničivé zemětřesení.
P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Mgr. Radomír Dohnal
Vydáno dne:
01.04.2018
Photocredit: John van de Lindt
Video: Největší test výškové dřevostavby při zemětřesení!
Podívejte se na první výškovou dřevostavbu na světě, která byla testovaná při zemětřesení.
Video: Dřevěná konstrukce jako ochrana před zemětřesením
Stavte ze dřeva a přežijete zemětřesení! Pojďte se podívat, jak dřevěné konstrukce zachraňují životy.
Dřevo, vlhko a plísně. Jak se žilo v historických japonských domech?
Japonské domy bývaly plné plísní a aby se v nich dalo žít, zavedli Japonci několik netradičních pravidel. Máme pro vás pravdivou historii japonské architektury.
Kůrovec ničí české lesy. Ohrožuje i dřevěné stavby?
Kůrovec se zabydlel v českých lesích a zdá se, že je nehodlá opustit. Kdo je kůrovec a zda může napadnou i postavené dřevostavby se dozvíte v článku.
Zkamenělé dřevo – už na něj nemusíme čekat miliony let
Proces, který v přírodě trvá miliony let, se jim podařilo zkrátit do dvou týdnů. Výsledkem je skutečné zkamenělé dřevo, které se může stát dokonalým filtrem.
Stavařka z USA si nechala postavit dřevostavbu v Česku. Odhalila zásadní nedostatky
Paní Lída se po letech života v USA rozhodla usadit nedaleko Prahy na klidném venkově, kde si nechala postavit bungalov 4+kk na základě svého vlastního návrhu. Jaké vidí hlavní rozdíly mezi českými a americkými dřevostavbami?
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: