Video: Dřevěná konstrukce jako ochrana před zemětřesením
Andy Buchanan, univerzitní profesor z Nového Zélandu, se ve své studii věnuje použití dřevěných konstrukcí v oblastech sužovaných zemětřesením. Podívejte se, jak dřevěné konstrukce v kombinaci s ocelovými pruty zachraňují životy.
V letech 2010 a 2011 postihla novozélandské město Christchurch série zemětřesení, při kterých zahynulo 190 lidí, a i tahle událost přiměla místního univerzitního profesora Andyho Buchanana, aby se hlouběji věnoval problematice odolnosti staveb vůči zemětřesení. Do konstrukcí staveb začal používat duté dřevěné trámy, které jsou k sobě zevnitř ukotveny pomocí ocelových prutů, čímž se celá stavba stává odolnější vůči otřesům. Tímto způsobem bylo na Novém Zélandu postaveno již několik budov, z nichž se za nejpovedenější považuje komunitní centrum stojící právě v Christchurchi.
Zaujal vás článek? Podělte se o svůj názor v diskusi.
P.S. Plánujete stavbu rodinného domu? Navštivte náš Online kurz Stavíme dům, kde se v rámci 7 video lekcí dozvíte jak ušetřit a předejít zbytečnému stresu.
Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!
Autor:
Filip Dočkal
Vydáno dne:
25.12.2017
Mohlo by Vás zajímat:
- Dřevěné kanceláře v Sydney: Jak se staví vícepatrové dřevostavby?
- Video: Nejvyšší dřevěný mrakodrap na světě
- Video: Roste další dřevěný mrakodrap
- Dřevěné zemětřesení: Co udělá šestipatrová dřevostavba při 7,5 stupních RŠ?
- Kůrovec ničí české lesy. Ohrožuje i dřevěné stavby?
- Dřevěná chata do nepohody deštivého dne
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: