HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Video: Dřevěná konstrukce jako ochrana před zemětřesením

Andy Buchanan, univerzitní profesor z Nového Zélandu, se ve své studii věnuje použití dřevěných konstrukcí v oblastech sužovaných zemětřesením. Podívejte se, jak dřevěné konstrukce v kombinaci s ocelovými pruty zachraňují životy.


V letech 2010 a 2011 postihla novozélandské město Christchurch série zemětřesení, při kterých zahynulo 190 lidí, a i tahle událost přiměla místního univerzitního profesora Andyho Buchanana, aby se hlouběji věnoval problematice odolnosti staveb vůči zemětřesení. Do konstrukcí staveb začal používat duté dřevěné trámy, které jsou k sobě zevnitř ukotveny pomocí ocelových prutů, čímž se celá stavba stává odolnější vůči otřesům. Tímto způsobem bylo na Novém Zélandu postaveno již několik budov, z nichž se za nejpovedenější považuje komunitní centrum stojící právě v Christchurchi.

Zaujal vás článek? Podělte se o svůj názor v diskusi.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
25.12.2017

1

Dřevěné kanceláře v Sydney: Jak se staví vícepatrové dřevostavby?

Když architektovi při navrhování zahradního skleníku ujede ruka, může vzniknout i kancelářský komplex. Podívejte se.

Video: Nejvyšší dřevěný mrakodrap na světě

Podívejte se na dvouminutové video o aktuálně nejvyšší dřevěné stavbě světa. Nachází se v Kanadě, měří 53 metrů a její výstavba trvala pouhé 3 měsíce.

Video: Roste další dřevěný mrakodrap

Virtuální průlet budoucí víděňskou čtvrtí Seestadt Aspern, ve které se staví moderní centrum s význačnou dominantou – 84 metrovou stavbou ze dřeva Hoho Wien.

Dřevěné zemětřesení: Co udělá šestipatrová dřevostavba při 7,5 stupních RŠ?

Na rok 1994 nevzpomínají obyvatelé Kalifornie zrovna hezky. V polovině června zasáhlo jižní oblast státu silné zemětřesení a způsobilo škody na stavbách za 40 miliard dolarů. Téměř polovinu ze všech poškozených staveb tvořily dřevostavby. V článku se dozvíte, jak dopadlo testování dřevostavby, kterou vědci vyvinuli tak, aby ustála i hrozivé kalifornské zemětřesení.

Kůrovec ničí české lesy. Ohrožuje i dřevěné stavby?

Kůrovec se zabydlel v českých lesích a zdá se, že je nehodlá opustit. Kdo je kůrovec a zda může napadnou i postavené dřevostavby se dozvíte v článku.

Dřevěná chata do nepohody deštivého dne

Fantastická a nezvyklá – taková je dřevostavba stojící v jihoamerické chilské pustině. Tato sezónní chata je v mnohém inspirována evropskými lesními hájenkami. Nevěříte?