HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dřevěná šindelová krytina nebo obklad překvapí i v dnešní době

Počátky využívání šindele ve stavebnictví se datuje do hluboké minulosti. Šindelová krytina má své specifické rozměry a různé způsoby výroby i použití. Šindelový obklad nezůstává pozadu a je možné ho aplikovat také do interiéru. Více se dozvíte v dnešním článku.


Dřevěný šindel na střeše i fasádě
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Shutterstock

Vývoj šindelové krytiny

Dřevěný šindel je historicky jednou z nejstarších krytin střech a fasádních obkladů různých typů staveb. Jeho použití bylo běžné jak pro vesnické domy, tak pro honosné hrady a kostely. Výroba šindele je specifické řemeslo zakořeněné v hluboké minulosti, které se předává z generace na generaci. V průběhu 18. století bylo českými panovníky používání dřevěných konstrukcí omezováno. Na venkovské domy však toto omezení nebylo tak důsledně prosazováno jako u větších městských staveb. Postupem času se začaly zavádět nové materiály hlavně pro střešní krytinu, ale díky mistrům tesařům se dřevěný šindel v omezené míře používá dodnes.

Rozměry střešního šindele

Výroba dřevěného šindele probíhá ručním opracováním. Rozměry šindele jsou často individuální záležitostí s ohledem na konkrétní stavbu. Šířka šindele se pohybuje v rozmezí 515 cm. Tloušťku je nutné dodržet kolem dvou centimetrů. Délka šindele je pak velmi různorodá, nejčastěji od 40 do 90 cm.

Mohlo by vás zajímat: Šindelová krytina na střechu: Jak a podle čeho vybrat správný šindel

Řezivo pro výrobu šindelů

Na šindelovou krytinu se používá poměrně velké množství druhů dřevin. Z jehličnatých je možné použít dřevo smrku, který se těží v podhorských oblastech. Dalším druhem je modřín, který je díky své trvanlivosti odolný i ve venkovních podmínkách. Výborným materiálem je dřevo jedle, které se však díky malému zastoupení v našich lesích moc nepoužívá. Dřevo borovice těžené v našich podmínkách je již méně vhodné. Dobrou volbou pro šindele jsou také listnaté dřeviny. Dřevo dubu i akátu je pro výrobu úžasné. Dubové dřevo se však kvůli vysoké ceně používá jen ve výjimečných případech. Akátového dřeva na šindele je zase nedostatek. Použití těchto dřevin na šindele je však díky jejich vysoké životnosti více než vhodné.

Krytina ze štípaného šindele

Tento způsob výroby šindelové krytiny je náročný na přesnost provedení. Z většího dřevěného špalku tesař štípe jednotlivé šindele, u kterých je nutné dodržet stejnou tloušťku a rovnost v podélném směru. Takto opracovaný dřevěný prvek je dále nutné z jedné podélné strany zaříznout do tvaru špičky a na druhé straně do tvaru písmene „V“. Jednotlivé šindele tak do sebe při pokládce na střechu dokonale zapadnou. Při pokládce štípaného šindele vznikají mezi jednotlivými kusy mezery, které zajistí dobrou vzdušnost střechy (rychlejší vyschnutí dřeva po dešti).

Krytina z řezaného šindele

Výroba řezaného šindele je přesnější než u šindele štípaného a odlišuje se svojí tloušťkou. Zatímco štípaný šindel má v příčném směru tvar trojúhelníku, řezaný má stajenou tloušťku po celé délce. Z jednotlivých kusů dřeva musí být řezány šindele v radiálním směru. Tento směr je specifický tím, že když se podíváme na příčnou plochu šindele, vidíme letokruhy kolmé na pomyslnou osu vedenou od špičky ke drážce. Pokud bychom řezání provedli v jiném směru, může dojít k velkým tvarovým změnám a tím k porušení funkčnosti střešní krytiny. Při pokládce krytiny na střechu nevzniká téměř žádná mezera mezi vrstvami šindelů. Nevýhodou řezaného šindele je jeho drsný povrch a přerušení dřevních vláken při výrobě řezáním. Šindel je pak náchylnější na opotřebení vlivem venkovního počasí.

Šindelový obklad

Obklady je možné řešit i jinak než jen z klasických materiálů, a to například pomocí šindelů. Své uplatnění v dnešní době najde šindel u rekonstrukcí historických staveb nebo je k vidění v chatových oblastech. U starších objektů ho v hojné míře můžeme vidět na opláštění štítů a bočních stran vikýřů. V moderních novostavbách je také k vidění v interiérech. Na tento typ obkladů se používá cedrové dřevo. Dřevěný obklad v interiéru působí velmi efektně i efektivně na vnitřní klima stavby a je možné ho dokonale kombinovat s ostatním vybavením a nábytkem domácnosti. Na exteriérový obklad se používá nejčastěji smrkový a modřínový šindel. Při montáži obkladu je nutné dodržet zásadu, kdy jednotlivé šindele musí být přes sebe vzájemně překryty o 2030 mm, aby dešťová voda nezatékala za obklad. Prohlédněte si různá standardní i kreativní využití šindele na stavbách v naší fotogalerii

Údržba a životnost šindele

Šindele používané na střechu nebo obklad je nutné opatřit vhodnou impregnací. To platí zejména u smrkového šindele, který je bez ošetření nejvíce náchylný na působení venkovních vlivů počasí. Možností, jak zajistit delší životnost šindele, je použití kvalitního spojovacího materiálu. Používají se hřebíky, které musí být odolné proti korozi. Hřebíky jsou vyrobeny z různých materiálů a pro každou dřevinu se používá jiný. Životnost obkladu ze šindele je větší než u střešního šindele. U řezaného šindele se udává životnost v rozmezí 25 až 70 let. U štípaného šindele je o něco větší, a to v rozmezí 50 až 80 let.

Mohlo by vás zajímat: Jakou zvolit fasádu, aby nevyžadovala údržbu


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
19.04.2019

Photocredit: Shutterstock

2

Clingstone – dům, kde nikdo nebude otravovat

Pokud byste chtěli obejít tento dům dokola, museli byste použít loďku.

Dům ze dřeva, hlíny a slámy?

Takový dům není jen dávnou minulostí, ale jednou z možností i pro dnešní dobu

Jakou zvolit fasádu, aby nevyžadovala údržbu

Nechcete fasádu, která chce každých pár let přetřít nebo přebrousit?

Zastřešení terasy u domu: inspirace i praktické rady

Jaké si vybrat zastřešení vaší terasy? Pokud hledáte inspiraci a varianty, jste na správném místě.

Šindelová krytina na střechu: Jak a podle čeho vybrat správný šindel

Vybíráte šindelovou krytinu na střechu? Jaký je rozdíl mezi kanadským a asfaltovým šindelem a jaké jsou vlastnosti a ceny dalších šindelů se dozvíte zde.

10 nejpodivnějších využití dřeva ve stavbách

Poznejte deset nejpodivnějších aplikací dřeva ve stavbách, které vám vyrazí dech. Věděli jste, že ze dřeva mohou být mrakodrapy, elektrárny nebo třeba základy?

Jak se žije v tradičním malém domku nad pláží, kde migrují velryby?

Pozorovat z terasy migrující velryby nebo pasoucí se losy můžou obyvatelé malého tradičního domku, který stojí nad pláží nejvýchodnějšího kanadského ostrova.

Staré stodoly mají stále čím překvapit

Některé stodoly jsou stále používány ke svému původnímu účelu, v jiných byste zase klidně bydleli a z dalších vás možná zamrazí... Prohlédněte si staré stodoly zblízka.

Sedlová, pultová a valbová střecha: Typy a rozdělení střech u dřevostaveb

Tvarů střech je velké množsví a pojmů okolo konstrukce střechy ještě více. Znáte je? V následujícím článku uvádíme vše podstatné ke střešní terminologii.

Chatu z černých šindelů si postavili sami s pomocí dvou místních řemeslníků

Pokud rádi přiložíte ruku k dílu, nechte se inspirovat krásnou chatou v rumunských Karpatech, kterou si majitelé téměř celou postavili vlastníma rukama.