HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Chatu z černých šindelů si postavili sami s pomocí dvou místních řemeslníků

I když jsou už dávno pryč časy, kdy si rodina postavila vlastními silami celý dům, pořád se najdou nadšenci, kteří rádi přiloží ruce k dílu a i za cenu, že se stavba protáhne, si svoje vysněné bydlení postaví bez stavební firmy. Pokud také sníte o tom, že si postavíte něco víc než zahradní domek, můžete se inspirovat mladým rumunským párem, který uprostřed karpatské divočiny vybudoval krásnou chatku.


Malá chata byla postavena po vzoru rumunské lidové architektury
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Marc Thorpe (se souhlasem)

Milují život ve městě, ale o víkendech z něj utíkají do přírody

Adrian a Cristina, mladý, zatím bezdětný pár, který žije ve větším městě v bytě. Zatím netouží po vlastním domě, protože bydlení téměř v centru města jim vyhovuje. Během pracovního týdne rádi zajdou do kina či do restaurace, také do práce to mají kousek. Ale o víkendu už raději město opouštějí a rádi vyrazí do přírody. Dříve si vystačili s malými hotely a penziony, ale koronavirová epidemie je přesvědčila, že je dobré mít aspoň malou vlastní chatku, ve které budou moct trávit víkendy v přírodě.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Marc Thorpe (se souhlasem)

Pozemek bez elektřiny i vody

Jejich známá jim doporučila malý pozemek v Karpatech určený pro výstavbu rekreačního objektu. Jednalo se o malou mýtinu v lese, bez inženýrských sítí a infrastruktury, obklopenou vzrostlými stromy. To snížilo cenu na minimum a pozemek byl tak dostupný i pro mladý pár, který moc peněz neměl. To, že ušetřili na pozemku, jim dovolilo postavit si chatku větší a kvalitnější, než původně předpokládali. Pozemek ukrytý mezi stromy sice neměl ani přístupovou cestu, zato poskytoval dostatek soukromí a klidu, což bylo pro pár rozhodující.

Hotový projekt s připravenou konstrukcí

Aby ušetřili i na architektonickém návrhu, koupili si hotový projekt chatky, který byl už využitý na výstavbu chatek pro hosty jednoho hotelu. Základem stavby je železná konstrukce, kterou vyrobila na zakázku místní firma. Zbytek už se rozhodli majitelé udělat co nejvíce svépomocí. Interiér je celý obložený překližkou, exteriér naopak černými šindeli. Právě šindele představují návrat k tradiční rumunské architektuře, která často využívala šindelové dřevěné obložení pro střechu i fasádu. Ačkoliv šindele představovaly jak pracnou, tak poměrně finančně náročnou záležitost, mladý pár na nich trval. Pozval si na stavbu starého místního truhláře, který je naučil s šindeli pracovat a dohlížel na jejich práci. A ačkoliv pouze samotné obkládání chaty šindeli trvalo páru několik měsíců, vynaložené námahy nelitují. Přesvědčte se o tom v galerii.

Ekologické řešení vyhřívání

Chatka je svým nízkým horizontálním profilem zapuštěna do terénu. Nízký profil a tmavé tóny fasády nepřitahují pozornost a ve skutečnosti krásně mizí v divočině prostřednictvím hry stínů a světla na plochách střechy a stěn. Na chatu bylo použito pouze dřevo z místních zdrojů. Majitelé jsou zastánci trvalé udržitelnosti a života v souladu s přírodou. Celý design stavby se soustředí na minimalismus a ekologickou odpovědnost. I proto byla navržena tak, aby si vyráběla vlastní elektřinu pomocí solárních panelů. Solární jednotky jsou napájeny 1800W solárním generátorem a čtyřmi 100W a 12V mono solárními panely. Aby byla zachována integrita střešní linie, jsou panely umístěny na blízkém poli.

Tmavší klidný interiér nutí majitele trávit čas i venku

Interiér je velmi jednoduchý, celý obložený hotovou překližkou. Skládá se z obývacího pokoje, jídelny, kuchyně, koupelny a ložnice. Součástí chatky je i malá krytá terasa, která se dá využít k venkovnímu posezení i v deštivých dnech. Místnosti jsou úsporné, kromě předního okna, které je přes celou stěnu, jsou i okenní otvory poměrně malé a není jich moc. Pár to zdůvodnil nejen otázkou financí, ale také tím, že je klidný tmavší interiér nutí k relaxaci a odpočinku. A když ho mají dost, vyžene je ven, na slunce a světlo.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
26.11.2021

Photocredit: Marc Thorpe (se souhlasem)

3

Šindelová krytina na střechu: Jak a podle čeho vybrat správný šindel

Vybíráte šindelovou krytinu na střechu? Jaký je rozdíl mezi kanadským a asfaltovým šindelem a jaké jsou vlastnosti a ceny dalších šindelů se dozvíte zde.

Roubenka z Vultureni: jak ožívají staré dřevostavby v Rumunsku?

Rumunští architekti dokazují, že roubenky ještě nepatří do skanzenů. Může z nich být i velmi moderní a stylové bydlení. Podívejte se ve fotogalerii.

Dřevěnou chatu postavil na přání majitelů ručně místní řemeslník

Dřevěná chatička, kterou postavil ručně místní řemeslník, poskytuje dost prostoru celé rodině. A pro případné návštěvy je tu zařízená maringotka. Zveme vás na návštěvu.

Dřevěná šindelová krytina nebo obklad překvapí i v dnešní době

Zvažujete, jaký zvolit obklad nebo střešní krytinu pro svůj dům či chatu? Inspiraci i radu najdete v následujícím článku o dřevěném šindeli.

Dva domy, jedna rodina – netradiční černá dřevostavba ze Švýcarska

Atypická parcela dala vzniknout velmi netradičně sestavené dřevostavbě. Nad betonovým základem se ční tři patra prostorové mozaiky. Prohlédněte si ji v našem článku.

Elegantní rybářský domek vrací jeho majitele do dětství

Domek s výhledem na jezero slouží třem generacím jako útočiště ve volných dnech. A v budoucnu z něj bude bydlení na důchod.

Černý tiny house na kolečkách je obklopený australskou divočinou

Energeticky samostatný minidomek na kolečkách stojí uprostřed australské divočiny a je tím ideálním místem k dokonalému odpočinku. Prohlédněte si ho v naší bohaté fotogalerii.

Minichatku celou ze dřeva stavěl vlastníma rukama několik let

Mladý polský architekt chtěl vybudovat něco výjimečného, a tak se rozhodl postavit si malou útulnou chatku ze dřeva celou svépomocí. Inspirujte se jeho prací v dnešním článku.

Magickou chatku u jezera postavili z popadaných stromů svépomocí

Černou chatku jako z dětských pohádek postavili majitelé díky nápadu jejich dědečka z popadaných stromů v okolním lese.

Dřevostavbu v Rožmitále pod Třemšínem postavili Radovan s Anetou za covidu

Dřevostavba v Rožmitále pod Třemšínem byla postavena za dob lockdownů a vypadá přímo úžasně. Jaké jsou náklady na provoz domu a jaké nestandartní situace se musely řešit? To v rozhovoru prozradil sám majitel.