HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

50+ úžasných inspirací na dekorace z naplaveného dřeva + návod jak si vyrobit driftwood doma

Driftwood – v českém jazyce překládáme tento výraz jako dřevěné kousky a větve, které jsou unášeny řekou, leží na jezeře či plují v moři nebo oceánu, a pak jsou vyplaveny na břeh, kde je můžeme posbírat. Jejich existence je velmi důležitá z mnoha přírodních hledisek, ale ty nyní upozadíme. Pojďme se na driftwood podívat jako na dřevěný materiál, ze kterého mohou vznikat naším přičiněním krásná umělecká díla. A prozradíme vám i způsob, jak si případně driftwood vyrobit sami doma, pokud zrovna žádné přírodně naplavené dřevo po ruce nemáte.


driftwood naplavené dřevo dekorace
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Piqsels CC0

Jak se z obyčejné větve stane přirozenou cestou driftwood? Za všechno může voda, sůl a čas

U dřeva, které prošlo vodní a nejlépe i slanou lázní, se rozpouští pigmentace a dochází k jeho obrušování. Dřevo namočené ve vodě měkne a zaobluje se. Tím získává specifickou barvu, tvar a estetický vzhled. Driftwood může mít mnoho tvarů a velikostí. Přesvědčte se sami v naší galerii inspirativních nápadů.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Piqsels CC0, Gwin s Travel, Since 1979, Szabolcs Kakuk, Füzes Patrik

Jak si vyrobit driftwood doma?

Nemáte zrovna po ruce žádné naplavené dřevo, a přesto byste si chtěli vyrobit zajímavé přírodní dekorace? Máme pro vás jednoduchý postup, jak ze dřeva obyčejného vytvořit neobyčejné.

Pomůcky:

  • rukavice
  • bezpečnostní brýle
  • nádoba (velikostně podle větví/větviček)
  • hydrogenuhličitan sodný (změkčí a rozpustí barevné částice)
  • horká voda
  • něco k zatížení větví v nádobě (kameny)
  • drátěný kartáč
  • kladivo, brousek, případně bělidlo (není nutné)

Postup přeměny:

Oblékněte si ochranné pomůcky! Do připravené nádoby nalijte hydrogenuhličitan sodný a horkou vodu, ponořte do roztoku větve, které zatěžkejte např. kameny, aby ležely na dně nádoby. Nechte 12 hodin působit. Opět si oblékněte ochranné pomůcky a kartáčem větve opracujte, opláchněte větve ve vodě a na slunci sušte. Nakonec větve můžete zbrousit podle vaší představy, případně vyrovnat s pomocí kladiva a vybělit bělidlem.

Co můžeme tvořit z naplaveného dřeva?

Z naplaveného dřeva (drifwoodu) vypadají velmi pěkně sošky, 3D obrázky a nejrůznější obrazce. Za velmi originální můžeme považovat obaly na květináče a misky, které určitě najdou své místo jak v interiéru, tak v exteriéru. Častým sortimentem jsou okrasné věnce, které můžeme umístit na dveře, stěnu nebo jen tak pověsit do prostoru. Originální lustry a stínítka lamp z driftwoodu dominují ve vhodně zvolených interiérech. Nábytek z naplaveného dřeva také není výjimkou, můžeme se setkat s netradičními stoly, poličkami i křesílky. Inspiraci můžete načerpat v naší fotogalerii a vyzkoušejte si výrobu toho, co vás zaujme!

P.S. Hledáte inspiraci pro Vaše bydlení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
09.08.2022

Photocredit: Piqsels CC0

2

Originální nápady a DIY vychytávky na zahradu

Dejte šanci starým nepoužívaným věcem a vytvořte si hravě a svépomocí nové dekorace i užitečné věci na vaši zahradu. Přinášíme vám více než 40 skvělých nápadů.

50 levných DIY vychytávek do interiéru, které musíte zaručeně vyzkoušet

Chtěli byste mít originální domácnost, ale nechtějí se vám za ni platit vysoké částky? Představujeme vám 50 DIY vychytávek do bytu i na vaši zahradu.

DIY dřevěné dekorace na zahradu i do bytu – více jak 25 nápadů z větviček, klacíků a proutí

Patříte mezi ty, kteří milují přírodní dřevěné dekorace? Inspirujte se originálními nápady, jak využít větvičky, klacíky, proutí, naplavené dřevo nebo samorosty z lesa.

30+ inspirace pro levnou a stylovou předsíň pomocí DIY nábytku

Předsíň – prostor, díky kterému si vytváříme první dojem při vstupu do domu. Chtěli byste designové, moderní a levné vybavení v DIY provedení? Inspirujte se.