HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Energetický štítek obálky budovy (ESOB)

Energetický štítek obálky budovy je grafickým vyjádřením stavebně-energetických vlastností konstrukcí domu a umožňuje jednoduché srovnání budov z hlediska kvality konstrukce a nároků na energii potřebnou pro vytápění.

Energetický štítek obálky budovy zavedla technická norma 730540-2/2007 (Tepelná ochrana budov – Část 2: Požadavky), která tak zjednodušila hodnocení stavebně-energetických vlastností budovy.


Energetický štítek obálky budovy na dřevěném podkladu

Klasifikace je založena na výpočtu prostupu tepla obálkou budovy. Třída daného domu je určena na základě průměrných hodnot vypočteného součinitele prostupu tepla, požadovaného normového součinitele prostupu tepla a průměrné hodnoty součinitele prostupu tepla stavebního fondu.

Energetický štítek klasifikuje budovy do sedmi kategorií A – G od velmi úsporných (A) až po mimořádně nehospodárné (G). Za vyhovující jsou považovány budovy v kategoriích A – C. Klasifikační třída A odpovídá pasivním domům, třída B nízkoenergetickým domům. Třída C se podrobněji dělí na C1 (budova vyhovuje doporučené hodnotě součinitele prostupu tepla), a C2 (budova vyhovuje požadované úrovni součinitele prostupu tepla). Rozmezí tříd D a E odpovídá průměrnému stavu stavebního fondu ČR do roku 2006.

Současné předpisy povolují udělit stavební povolení pouze budovám, které jsou zařazeny v kategoriích A – C. Minimální požadavek třídy C musí splnit každá nově projektovaná nebo rekonstruovaná budova. Výjimkou mohou být například rekonstrukce památkově chráněných budov nebo rekonstruované objekty, u nichž se splnění tohoto požadavku prokáže jako technicky, ekonomicky a funkčně nevhodné s ohledem na životnost budovy, její účely apod.

Bude Vás zajímat: Solární ohřev vody: Vyplatí se?

Technická norma ani žádné další předpisy neupravují, kdo může energetický štítek obálky budovy vypracovat. Zhotovit jej tedy může kdokoli, kdo zvládne metodiku výpočtu. Proto bývá energetický štítek často využíván při definování požadavků investora vůči projektantovi v rámci zadání „Chceme ušetřit na vytápění.“

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
20.12.2011

6

Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB)

Průkaz energetické náročnosti prozradí, kolik primární energie spotřebujete

Problém: Štítek nebo Průkaz?

Který z nich vám řekne, kolik energie ve skutečnosti spotřebováváte?

Zkroťte náklady na vytápění dřív, než dům postavíte

Nová kalkulačka vám spočítá náklady na vytápění vašeho domu

Co má společného lednička, pneumatika a dům? - Energetický průkaz!

Povinný energetický průkaz nejen na novostavby. Jaká je vize do budoucna?

Nahlížení do katastru nemovitostí (KN) + NÁVOD

Líbí se vám pozemek a nevíte, jak ho najít v katastru nemovitostí? Podívejte se na užitečné návody, jak s katastrem nemovitostí pracovat.