HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Vyplatí se solární ohřev vody?

Někteří dodavatelé dřevostaveb nabízí solární ohřev vody již v základní výbavě domu, ale většinou si za něj musíte připlatit. V tomto článku si proto rozebereme faktory, které byste měli zohlednit, když budete nad pořízením solárního ohřevu vody uvažovat. Nejde jen to, kolik solární ohřev vody stojí a kolik vám ročně ušetří finančních prostředků, ale i to, co všechno s sebou přináší a na co je potřeba myslet.


Solární ohřev vody princip
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Flickr

Slunce je zdarma

Sluneční záření je zatím zdarma, a pokud na něj stát nevymyslí nějakou geniální kličku zdanění, tak doufejme, že dlouho zdarma zůstane. Tak proč jej nevyužít.

Princip solárního ohřevu vody

Solární ohřev vody funguje na velmi jednoduchém principu a jak to tak bývá, tak čím jednodušší, tím lepší. Základem je černá deska, na které je spirálovitě vedeno potrubí, které obsahuje kapalinu, která se o černou desku ohřívá (existují i varianty, kdy je samotné potrubí natřeno na černo a deska se nepoužívá). Kapalina cirkuluje v jednom okruhu a v jednom místě je tento ohřívaný okruh ochlazen o vodu, kterou tímto ohříváme. Jedná se prakticky o opačný princip chladiče v autě.

Na rozdíl od fotovoltaických panelů mají kolektory na solární ohřev vody podstatně vyšší účinnost, protože se nejedná o složitou přeměnu energie, ale o předávání tepla. Nejvyššího výkonu solárů dosáhnete, když je nainstalujete ve sklonu 45–50°. Na další rozdíly mezi fotovoltaikou a solárními kolektory se podívejte do naší galerie.

Fotogalerie:

i Foto: Flickr, Cachogaray (Wikipedia CC 4.0), BrokenSphere (Wikipedia CC 3.0), Darshangetsz (Wikipedia CC 4.0)

Cena za solární ohřev vody

Zde záleží především na velikosti systému, který budete instalovat. Systém se skládá ze solárních kolektorů, zásobníku ohřívané vody, čerpadla, expanzní nádoby, potrubí a příslušenství k jeho montáži. Cena celého systému se odvíjí především od velikosti plochy solárních kolektorů a s tím související velikosti zásobníku. Zde platí jednoduchá závislost: čím větší plocha solárního kolektoru, tím je třeba většího zásobníku, aby měl systém jako celek smysl.
Pro běžnou domácnost se čtyřmi lidmi se volí velikost kolektorů od 4–6 m² a velikost zásobníku 250–400 l. Zde je dobré přihlédnout ke zvykům rodiny, zda se její členové převážně sprchují, nebo jestli spíše ocení horkou koupel ve vaně. Podle velikosti systému lze celý set i s montáží a zabudováním do domu pořídit v rozmezí 90–150 tisíc. Aktuální ceny solárních panelů si můžete srovnat zde.

Na to je třeba při pořízení solárního systému myslet

Zásobník na vodu o objemu 400 l již není žádný drobeček a je potřeba na něj myslet již při projektování domu, aby jej bylo možné vůbec někam v domě umístit. Některé zásobníky je možné přímo dohřívat v období, kdy mají solární kolektory malý výkon. Zde je na zvážení, zda přes zimu, kdy má ohřev vody ze slunce velmi malý výkon, nepoužít klasický bojler s menším objemem, případně využít ohřevu vody přímo z kotle. Přece jen ohřívat 400 l bojler není úplně efektivní.

Návratnost investice do solárního ohřevu vody

Dejte si velký pozor na přehnaně optimistické prognózy některých prodejců solárových setů. Zejména u investic není dobré používat kupecké počty, které jsou na první pohled jednoduché, ale jsou velmi zavádějící. Pokud například zaplatíte za solární systém 100 tisíc a každý rok ušetříte 10 tisíc, pak by se na první pohled mohlo zdát, že návratnost investice bude 10 let, tak tomu ovšem není.

TIP: Podrobný návod, jak vypočítat návratnost investice jsme provedli v tomto článku: Kdy se elektrické přímotopy vyplatí - 2. díl Počítejte s námi

Velmi důležitým faktorem, který musíte vzít v úvahu je, zda budete systém financovat společně s domem hypotékou nebo z vlastních zdrojů. V případě, že pomocí hypotéky, nezapomeňte z ušetřených peněz díky slunci odečíst tu částku, kterou zaplatíte díky vyšší hypotéce na úrocích. Dalším aspektem může být i to, že v případě, že byste solární systém neměli, mohli byste mít např. o 2m² menší technickou místnost a tím i celý dům. O 2m² větší dům vás vyjde dráž cca o 50 tisíc.

Obecně lze aplikovat stejné pravidlo jako u topného systému: Čím více teplé vody ročně spotřebujete, tím bude doba návratnosti kratší.

Jak nejrychleji ohřát vodu v bazénu – srovnání: tepelné čerpadlo, elektrický a solární ohřev

Jak zjistíte, kolik ročně díky solárům ušetříte?

V průkazu energetické náročnosti budovy byste měli mít uvedený údaj o spotřebě energie na ohřev teplé vody. Pokud máte rádi horké koupele, tak si jej zvyšte alespoň o 25 %. Nyní vám vyjde údaj např. 12 GJ, ten vydělíte číslem 3,6 a získáte údaj v MWh = 3,3 MWh/rok, což je 3333 KWh/rok. Vzhledem k současné tendenci růstu cen elektrické energie lze počítat s rozpětím 8–18 Kč za 1 kWh elektrické energie. To vychází na 26 až 60 tisíc korun za rok. Solárním ohřevem ušetříte 40–60 % nákladů na ohřev vody v závislosti na lokalitě. Za rok tak tedy v tomto případě ušetříte přibližně 13 až 30 tisíc korun. V případě, že do ceny započítáte pořízení systému cca 120 tisíc + místo v domě cca 50 tisíc + případné úroky např. 50 tisíc, tak vás vyjde pořízení celkově na cca 230 tisíc Kč.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

Úřady nepovolily novomanželům zastavět víc než 10 m2. Poradili si s tím po svém

Pokud uvážíme cenu za 1 kWh za 10 Kč, tak nám pouhým vydělením pořizovacích nákladů možnou úsporou vyjde návratnost okolo 13 let. Přičemž nemůžete počítat s životností systému vyšší než 20 let. Na mysli je třeba mít i náročnost instalace takového systému, která je u již postavených domů trochu komplikovaná. Na střechu objektu k fototermickým panelům je nutné přivést z technické místnost vodovodní potrubí. Dále je potřeba počítat s velkým zatížením na střešní konstrukci, neboť solární systémy pro ohřev vody jsou značně těžké. Ve srovnání s fotovoltaickými panely, u kterých stačí pouze přivést k panelům kabel s možností napojení na zásobník vody o 120 litrech, je tato instalace mnohonásobně náročnější.

Co se týče ekologického přínosu, ten také není úplně jednoznačný, protože při počítání energetické bilance musíte započítat i energii vloženou do výroby, montáže, údržby a likvidace celého systému.

Rozhodně tedy nelze dobu návratnosti zobecňovat a je dobré znát všechny faktory, které do výpočtu vstupují. Poté si dejte vše na papír, sečtěte a uvidíte sami, zda se vám investice ve vašem případě vyplatí, nebo ne.

Pomohl vám tento příspěvek? Našli jste v něm, co jste hledali? Sdělte nám svůj názor, budeme za něj rádi.

Vydáno dne:
20.08.2022

Photocredit: Flickr

119

Vybíráme topný systém

Jaký zvolit topný systém? Při volbě topného systému musíte dbát na to spoustu kritérií a která to jsou se dozvíte zde... Číst více →Pasivní domy 4.díl - Technické vybavení v pasivním domě

Pasivní dům bez správného technického vybavení si lze jen těžko představit... Číst více →Šetříme, protože nám to řekli

Do úspor se investují nemalé částky. Máme jasno v tom, zda ve skutečnosti šetříme?.. Číst více →Kdy se elektrické přímotopy vyplatí - 1. díl

Jsou elektrické přímotopy právem strašákem pro jejich drahý provoz? To zda a kdy se vám přímotop vyplatí naleznete v tomto seriálu... Číst více →Kdy se elektrické přímotopy vyplatí - 2. díl Počítejte s námi

Konec tápání a debatování na téma, čím se vyplatí topit! Spočítejte si to.. Číst více →Tepelné čerpadlo do staršího domu i novostavby

Je tepelné čerpadlo v domě technický doping nebo dobrá investice?.. Číst více →Podlahové topení v dřevostavbě

Zvažujete podlahové topení do dřevostavby? Jaké jsou výhody a nevýhody a jak v dřevostavbě podlahové topení funguje se dozvíte v našem článku... Číst více →Elektřina nebo plyn: Kdo zaplatí víc? Počítejte s námi

Počítejte s námi: dva stejné rodinné domy. Kdo za energie zaplatí víc?.. Číst více →Pravda o jurtách: Jsou levnější než dům a vydrží navždy?

V článku se dozvíte pravdu o jurtách, jaké mají nevýhody, jak je lze řešit a kolik stojí?.. Číst více →Bojler: Podle čeho si jej vybrat a jak se o něj starat

Při výběru bojleru je ve hře nejenom správný typ a objem, ale i umístění a pravidelný servis. Rady k tomu, aby vám bojler sloužil co nejlépe, naleznete zde... Číst více →