HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Final Wooden House od Sou Fujimota - Co to je?

Sou Fujimoto je slavný Japonský architekt, který je držitelem mnoha ocenění v nejrůznějších architektonických soutěžích. Tento architekt, který má velmi vřelý vztah ke dřevu a dřevostavbám, se rozhodl vytvořit dům, který na první pohled vypadá jako krabice z dřevěných trámů. Proč je tento dům postavený čistě z trámů o průřezu 350 x 350 mm tak slavný?


final wooden house by Sou Fujimoto
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Archiv redakce

Sou Fujimoto si uvědomil, že dřevo díky jeho všestrannosti tvoří konstrukce nejen obvodové i vnitřní konstrukce, které jsou tvořené z trámů, sloupů, překladů atd. ale i interiér budovy (židle, stoly, lavice, postele, podlahy). Dřevo dokáže vytvořit prakticky celý dům.

Bude Vás zajímat: 10 neuvěřitelných japonských dřevostaveb

Proč by tedy nešlo vytvořit celý dům poskládáním dřevěných trámů stejného průřezu tak, aby vytvořili od obvodových stěn až po nábytek. I když to na první pohled nevypadá, tvoří Final Wooden House několik pater, která však nejsou striktně oddělená. Spíše než o patra jde o přenesení člověka do jiné perspektivy vnímání prostoru a vytvoření nového využití stejného prvku. To co bylo na jednom místě stolem, se může stát z jiné perspektivy na stejném místě Final Wooden House postelí nebo lavicí.

Čtěte dále: Stavět z bambusu? Proč ne

Tato stavba tedy boří zažitá pravidla využívání prostoru a definované stereotypy o tom, co je židle, stůl, stěna nebo postel. Navíc stavba maximálně podporuje kreativního smýšlení lidí, kteří ji navštíví.

Co si o Final Wooden House od Sou Fujimota myslíte vy? Líbí se vám?

Photocredit: Forgemind ArchiMedia

 

P.S. Řešíte stavbu, bydlení či vybavení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 21. – 23. ledna 2022. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Mgr. Jana Stará
redaktorka Dřevostavitele

Vydáno dne:
21.09.2015

3

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE