HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Final Wooden House od Sou Fujimota - Co to je?

Sou Fujimoto je slavný Japonský architekt, který je držitelem mnoha ocenění v nejrůznějších architektonických soutěžích. Tento architekt, který má velmi vřelý vztah ke dřevu a dřevostavbám, se rozhodl vytvořit dům, který na první pohled vypadá jako krabice z dřevěných trámů. Proč je tento dům postavený čistě z trámů o průřezu 350 x 350 mm tak slavný?


final wooden house by Sou Fujimoto
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Archiv redakce

Sou Fujimoto si uvědomil, že dřevo díky jeho všestrannosti tvoří konstrukce nejen obvodové i vnitřní konstrukce, které jsou tvořené z trámů, sloupů, překladů atd. ale i interiér budovy (židle, stoly, lavice, postele, podlahy). Dřevo dokáže vytvořit prakticky celý dům.

Bude Vás zajímat: 10 neuvěřitelných japonských dřevostaveb

Proč by tedy nešlo vytvořit celý dům poskládáním dřevěných trámů stejného průřezu tak, aby vytvořili od obvodových stěn až po nábytek. I když to na první pohled nevypadá, tvoří Final Wooden House několik pater, která však nejsou striktně oddělená. Spíše než o patra jde o přenesení člověka do jiné perspektivy vnímání prostoru a vytvoření nového využití stejného prvku. To co bylo na jednom místě stolem, se může stát z jiné perspektivy na stejném místě Final Wooden House postelí nebo lavicí.

Čtěte dále: Stavět z bambusu? Proč ne

Tato stavba tedy boří zažitá pravidla využívání prostoru a definované stereotypy o tom, co je židle, stůl, stěna nebo postel. Navíc stavba maximálně podporuje kreativního smýšlení lidí, kteří ji navštíví.

Co si o Final Wooden House od Sou Fujimota myslíte vy? Líbí se vám?

Photocredit: Forgemind ArchiMedia

 

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
21.09.2015

3

Metropol Parasol přinesl stín a novou architekturu

Lze skloubit slunečník s tržištěm a vykopávkami? Ve Španělsku ano!

Skeletové dřevostavby jsou rájem architektů

Čím jsou zajímavé, proč si jich architekti všimli teprve nedávno a jaké mají skeletové dřevostavby výhody a nevýhody?

Dřevostavba bez architekta = dům na půl plynu

Jiný úhel pohledu na dilema typový projekt vs. dřevostavba od architekta

10 neuvěřitelných japonských dřevostaveb

Navštivte s námi deset dech beroucích japonských dřevostaveb

5 důvodů, proč nestavíte s architektem

Zbavte se zbytečných obav. V článku poradíme, proč a jak na architekty

Pergola, kterou vám budou sousedi závidět

Tato promyšlená pergola bez problému pojme 15 lidí, kteří pod ní mohou společně vařit, jíst a schovat se před deštěm. Více naleznete v této fotogalerii.

Dřevostavba pro/na ptáky

Tuto zajímavou dřevostavbu nápadně připomínající ptáka naleznete v Německu na pobřeží Baltu kousek od města Heiliganfen. Více v této fotogalerii

Tradiční japonská architektura: Rezidence rodiny Sakano

Fotogalerie vás provede japonskou dřevostavbou s papírovými dveřmi a bonsají na zahradě.

Muzeum a výzkumné centrum Prostho

Tato unikátní dřevostavba je postavena v rastru 50 cm z trámků o průřezu 60 x 60 mm. Za architekturou této japonské dřevostavby stojí Kengo Kuma.

Dřevo, vlhko a plísně. Jak se žilo v historických japonských domech?

Japonské domy bývaly plné plísní a aby se v nich dalo žít, zavedli Japonci několik netradičních pravidel. Máme pro vás pravdivou historii japonské architektury.