HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dřevostavba bez architekta = dům na půl plynu

Zvažujete, zda jít variantou typového projektu dřevostavby nebo oslovit architekta? V první řadě si odpovězte na otázku, pro koho dům stavíte? Jestli je Vaše odpověď: „Přece pro sebe!“, tak si tento příspěvek rozhodně nenechte ujít.

Podíváme se na problém projektant vs. architekt z trochu jiného úhlu pohledu.


Dvě dřevostavby vedle sebe

Kdy má typový projekt smysl?

Řada investorů volí typový projekt především proto, že se to na první pohled zdá jako jednodušší cesta. Chtějí tak současně ušetřit náklady spojené s vypracováním architektonické studie. Typový projekt však má smysl pouze v okamžiku, kdy do něj investor vůbec nezasahuje, nebo upraví pouze malé detaily.

Zeptal jsem se kolegů, kteří se věnují především výstavbě typových projektů, kolik domů ročně postaví přesně podle původního projektu. Odpověď byla vždy stejná: Ani jeden. Klient si vždy upravuje typový projekt dřevostavby podle svého pohledu a na svoje potřeby.

Tip: Než začnete vybírat typový projekt, nejdříve si ujasněte, co od svého domu vlastně chcete.

Z dřevostavby, která měla do této chvíle koncepci a myšlenku začne nejrůznějšími úpravami vznikat paskvil, který tak nějak vyšel. Typový projekt dřevostavby v tuto chvíli ztratil veškeré výhody typového projektu jako optimální dispozice místností v závislosti na rozvodech a sítích, nemluvě o újmě estetické a funkční.

Z toho nám vyplývá jednoznačné rozuzlení: typový projekt a typová dřevostavba zkrátka nemají smysl.

Jaký je rozdíl mezi architektem a projektantem?

Nyní bych se s Vámi chtěl podělit o některé aspekty, o kterých se s ohledem na architektonické studie příliš nemluví. Začal bych jednoduchou otázkou: Jaký je rozdíl mezi architektem a projektantem? Nabízí se jednoduchá odpověď: Architekt si maluje a projektant rýsuje. Na této zdánlivě banální odpovědi najdeme jádro pudla.

Typový projekt většinou vytváří přímo projektant bez asistence architekta a podle zadání: dvoupodlažní dům, 5+1 o zastavěné ploše 80m² se sedlovou střechou. Architekti většinou pracují podle zadání: bydlení pro mladou rodinu, která má dvě děti 3 a 6 let, rodiče hodně sportují a potřebují hodně místa na veškeré vybavení. Rodina se nedívá na televizi a tak nepotřebuje v obýváku sedačku a proti ní televizi apod. Cítíte ten rozdíl?

Projektant tedy začne navrhovat dům tak, aby mu vyšly všechny komunikační koridory dle norem, aby odpovídala velikost jednotlivých místností, a občas se mu povede nějaká vychytávka kde ušetřit trochu místa na úložné prostory. Projektant od začátku procesu rýsuje, a protože ani nemá celé zadání, tak řeší hlavně normy a jak poskládat dům, aby se mu tam všechno vešlo. Jeho pohled se orientuje především na materiál, se kterým pracuje a na zadanou velikost domu.

Bude Vás zajímat: Cena dřevostavby a jak ji stanovit?

Kam se poděl člověk, pro kterého se dům navrhuje?

Člověk zkrátka v typovém projektu není, protože ho projektant nezná a nikdy jej neviděl. Dům je tedy bez života, je to vlastně hromada cihel nebo dřeva bez jakékoli emoční energie, jakási ubikace, ve které je teplo a neprší do ní. Do této ubikace potom přijde člověk, který sice chtěl něco trochu jiného, přece to tak bývá, že se člověk musí přizpůsobit

Toto je asi největší chyba a omyl. Člověk by se zásadně neměl přizpůsobovat věcem, ale obklopovat se prostředím, které jej bude v jeho směru života, myšlení a chápání světa podporovat, nikoli že se kvůli špatně naskládané hromadě materiálu bude muset změnit on.

Bude vás zajímat: Nevýhody dřevostaveb

V čem je tedy dům od architekta jiný?

Dům, který navrhne architekt, je živý, protože měl jasnou a živou předlohu: Vás. Z hromady trámů a izolace se stává dřevostavba, které jste vy s pomocí architekta vtiskli život a budete se tam cítit dobře. Jak je to možné? Když architekt „kreslí“, nezačíná tím, že předepsaná velikost pokoje je 12m². Představí si prostor, ve kterém si hrají dvě malé děti, které budou růst, a kterým musí vytvořit prostředí pro hru i studium. A protože viděl, jací to jsou čerti, musí tomu přizpůsobit materiály, které hůře zničí a které jsou bezpečné.


Je tedy lepší stavět neživé ubikace nebo dřevostavby, které žijí? Napište mi své názory do diskuse.


PS: Jen pro pořádek, nejsem architekt a ani nevlastním architektonickou kancelář :)

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
30.09.2013

Photocredit: Archiv redakce

19

Cena dřevostavby – online nástroj, který vám to spočítá

Spočítejte si, kolik bude stát vaše dřevostavba i s úroky a kdy

Americký sen o dřevostavbě

Honosné paláce z Beverly Hills 90210 jsou dřevostavby. Jak se v nich žije?

Dřevostavba svépomocí: Úskalí, o kterých možná nevíte

Napadla vás tato myšlenka? V tom případě si přečtěte tento článek.

Dřevostavbu levnou nebo dobrou?

Je možné mít dobrý a ještě k tomu levný dům? Hledáme odpověď.

Bydlet v malém domě, myslet ve velkém

Bydlení v malém domě může nabídnout podstatně více než málo místa.

Difúzně otevřená dřevostavba, marketingový tah nebo lepší dům?

Je difúzně otevřená skladba dřevostavby skutečně lepší než uzavřená?

10 neuvěřitelných japonských dřevostaveb

Navštivte s námi deset dech beroucích japonských dřevostaveb

5 důvodů, proč nestavíte s architektem

Zbavte se zbytečných obav. V článku poradíme, proč a jak na architekty

Zelená fasáda – módní výstřelek nebo rozumná volba?

Jak vybrat zelenou fasádu? A vyplatí se to vůbec? Odpověď najdete v článku

Final Wooden House od Sou Fujimota - Co to je?

Dřevostavba postavená z trámů o průřezu 350x350 mm, ke které vzhlíží i architekti