HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Skeletové dřevostavby jsou rájem architektů

Jak již název napovídá, jedná se o stavební systém, jehož hlavní nosnou konstrukci tvoří dřevěný skelet. Stavby těchto typů je možné efektivně kombinovat s ostatními stavebními systémy. Dřevo v kombinaci s jakýmkoliv dalším materiálem v rukou dobrého architekta znamená příslib jedinečných a zajímavých výsledků. Čím jsou skeletové dřevostavby zajímavé, proč si jich architekti všimli teprve nedávno a jaké výhody a nevýhody? Dozvíte se v článku.

Skeletová dřevostavba
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Grap

Připomínku počátků skeletonových staveb představují staré sakrální stavby kostelů a chrámů. Již tenkrát byli tesařští mistři velkými znalci mechanických vlastností dřeva. Dále se začala tato konstrukce uplatňovat při tvorbě hrázděných staveb. Mezi dřevěný skelet byly vkládány pálené cihly spojované maltovinou. Tento konstrukční systém dřevostaveb byl populární zejména v německy mluvících zemích.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Grap, Miha Bratina (se souhlasem), Emma Taylor, Radovan Smrž

V dnešní době jsme svědky velkých pokroků v oblasti skeletových dřevěných konstrukcí. Na trhu se objevily nové materiály, které umožňují vytvářet novodobé, značně rozměrné konstrukce. Jedná se zejména o vývoj lepených konstrukčních hranolů, jež umožňují v konstrukci delší rozpony, a tedy nabízí možnost velké volnosti pro řešení půdorysu. Další krok vpřed znamená rozvoj kovových spojovacích prostředků, které jsou schopny přenášet jednotlivé vzniklé síly dále po skeletu až do základů. Těchto výhodných vlastností lze výborně využít při tvorbě zajímavé architektury dřevostaveb.

Dřevěný skelet tedy slouží v konstrukci jako hlavní nosný systém. Rastrový rozměr je nejčastěji z důvodu navazujícího opláštění násobkem 625 mm, tedy 1250/1250, 2500/2500, 5000/5000, 7500/7500 atd. Skeletová konstrukce dřevostaveb se často nechává z vnitřní strany stavby pohledová a využívá se i dále v dispozici stavby. Velkoplošné materiály jako OSB desky nepůsobí u skeletých dřevostaveb staticky ve smyslu zavětrování stavby. Z vnější strany je zakryta obvodovým stavebním systémem, jenž chrání konstrukci vůči vnějším vlivům. Jedná se o velkoplošné materiály na bázi dřeva, cementu či sádry v kombinaci s izolačními materiály a povrchovou úpravou. U těchto typů staveb můžeme použít i velkých skleněných výplní, které působí velice elegantně a celou budovu architektonicky odlehčí a prosvětlí.

Bude Vás zajímat: Minerální vata je přítel dřevostaveb

Ztužení celé konstrukce zajišťují nejčastěji zavětrovací pásy, ocelové kříže, desky na bázi dřeva a dřevěné diagonály. Samotné vnitřní konstrukce, jako jsou schodiště nebo větrací šachty, spolupůsobí společně s obvodovými výztuhy. Dřevěné stropní nosníky představují součást skeletu. Stačí položit bednění a skladbu podlahy. Střešní konstrukce navazuje na dřevěný skelet a může mít tvar klasický sedlový či pultový.

Dřevěné skeletové stavby jsou využívány při výstavbě rodinných domů, hospodářských nebo administrativních budov. Vytváří velice příjemné, pohodlné a především vzdušné prostředí pro volný čas i práci.

Výhody skeletových konstrukcí

  • Možnost kombinace nejrůznějších stavebních materiálů
  • Zvětšený rastr nosných sloupků umožňuje velkou variabilitu dispozičního řešení
  • Konstrukční systém umožňuje zakomponování velkorozměrových skleněných ploch

Nevýhody skeletových konstrukcí

  • Náročnější statické výpočty
  • Nutná přítomnost těžké techniky
  • Vyšší pořizovací náklady

Bude Vás zajímat: Dřevostavby do 2 milionů

Myslíte si, že jsou skeletové dřevostavby doménou převážně moderního designu nebo je lze uplatnit kdekoli?

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
10.04.2012

Photocredit: Grap

11

Masivní dřevostavby ožívají

Masivní dřevěné stavby již nejsou pouze sruby a roubenky, ale

Olympijský ovál ve Vancouveru 1. díl – Koncepce a požadavky

Olympidáda je dávno za námi, ale dřevo-stavitelský klenot zůstal

Final Wooden House od Sou Fujimota - Co to je?

Dřevostavba postavená z trámů o průřezu 350x350 mm, ke které vzhlíží i architekti

Video: Stavba skeletové dřevostavby

Jak se staví skeletová dřevostavba? V Americe je to velmi běžný způsob stavby zvaný Timber Framing.

Metropol Parasol: Dominanta španělského města

Chystáte se navštívit Španělsko a jste milovníci dřevěných konstrukci? Pak rozhodně nevynechejte město Sevilla! Metropol Parasol je unikátní dřevěná konstrukce, která se stala kulturním a společenským centrem dění ve městě.

Video: The Balancing Barn odhaluje krásu anglického venkova

Něco pro milovníky originálního ubytování. Levitující stodola? V Anglii je možné všechno!

Monolitická vila oblečená do moderní černé barvy

Jednoduchá, elegantní, skromná a zároveň trochu arogantní. To je holandská Villa SG21. Prohlédněte si ji v galerii.

Co se stane, když stavbu řídí umělá inteligence, která se učí z cizích chyb?

Prohlédněte si program, který vám poradí, co se dá na vašem stavebním plánu zlepšit. Alice umí pohotově poradit, když věci nejdou podle plánu.

Kam sahají nejvyšší dřevostavby světa? Mají až desítky pater!

Přemýšlíte, jakých výšek mohou dosahovat budovy ze dřeva? Pojďte se podívat na přehled nejvyšších dřevostaveb světa.

Křehká krása dřevěné vatikánské kaple. Co by na to řekl Michelangelo?

Nenápadná kaple téměř splývá s okolní přírodou. Modernímu světu však přináší velkolepost Vatikánu. Podívejte se.