HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

„Požár v kuchyni mívá tragické následky, protože lidé často neví, co mají dělat,“ podotýká zkušený hasič

„Hoďte na něj deku, nebo ho zabiju.“ Tuto cimrmanovskou hlášku můžete vzít mnohem víc doslova, než byste možná čekali. Už vás někdy napadlo uhasit oheň dekou? Byla by vaše první reakce nalít na něj vodu nebo byste zkusili ještě jiné řešení, které by se vám zdálo účinné? Pokud se rozhodnete požár uhasit sami, ale zvolíte k tomu špatný způsob, může to mít nedozírné následky. Mnoho lidí však neví, co v případě požáru v domě dělat. Od hasiče jsme zjistili, jak správně postupovat.


Hasicí deka
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Ed Lynch-Bell (Flickr CC 2.0)

Umíte správně zareagovat?

Při zpozorování požáru v domě se snadno může stát, že zpanikaříte a šok vás ochromí natolik, že nebudete schopni reagovat. Právě zachování klidu a správný postup jsou však klíčové k tomu, abyste ze situace ve zdraví vyvázli a aby i škody na majetku byly minimální. Jednou z nejčastějších příčin požáru rodinného domu je jídlo zapomenuté na sporáku, a proto se dnes zaměříme právě na tento typ požáru, který lze poměrně snadno zlikvidovat, pokud ho zachytíte v zárodku.

Hlavně to nezhoršit

V první řadě je třeba zdůraznit, jak při požáru jídla na sporáku rozhodně nereagovat. Látky, které v hrnci hoří, jsou v drtivé většině případů různé oleje nebo tuky. Proto to nejhorší, co v takovém případě můžete udělat, je nalít do ohně vodu. Hořící hrnec se také nepokoušejte někam přenášet, například do dřezu. Hrozilo by, že na sebe olej vylijete.

Nechte oheň vyhladovět

Aby oheň hořel, potřebuje k tomu tři základní věci: teplo, palivo a kyslík. Ideálním řešením tedy je mu něco z toho sebrat. Zdroj tepla můžete zastavit vypnutím plotýnky nebo hořáku na sporáku, avšak ne vždy to je přes plameny možné a bezpečné. Nejjednodušší tedy v tomto případě je zamezit přístupu kyslíku do ohně. Docílíte toho zkrátka tak, že hrnec nebo pánev přikryjete něčím nehořlavým, například poklicí, nebo materiálem zpomalujícím hoření, typicky mokrou bavlněnou utěrkou. Je důležité překrýt veškeré plameny, aby se kyslík k ohni nikudy nedostal, a oheň se tak po čase udusil.

Existuje speciální pomůcka

Ačkoli se dá najít i improvizované řešení situace, v případě požáru je vždy lepší mít po ruce vhodnou hasební pomůcku. Pokud se bavíme o požáru oleje v hrnci nebo pánvi, nejlépe by vám mohla posloužit hasicí deka. Přestože povědomí o ní není v Česku příliš velké, nejde o žádnou novinku, vyrábí se už dlouhá léta. V dřívější době se však hasicí deky vyráběly z vláken azbestu, což bylo zdraví škodlivé. Dnes je seženete nejčastěji ze skelných vláken nebo z vlny.

Jak hasicí deku správně použít?

Použití hasicí deky je mnohem jednodušší než manipulace s hasicím přístrojem. I přesto je ale třeba dbát základních pokynů a přesného postupu, abyste požár uhasili a situaci spíše nezhoršili.

1. Pokud je to možné a bezpečné, vypněte nejprve přívod tepla (plotýnku nebo hořák).
2. Otočte dlouhou rukojeť nádoby tak, aby vám nezavazela v cestě a nehrozilo převrhnutí pánve.
3. Vyjměte hasicí deku z obalu uchopením za dva úchyty.
4. Držte ji v bezpečné vzdálenosti od těla (na délku paže), a to tak, že si horní okraj deky omotáte přes ruce s úchyty, abyste byli chráněni před plameny.
5. Pomalu se přibližte k plamenům a v klidu překryjte dekou celou hořící nádobu.
6. Odstupte stranou a nechte deku oheň uhasit.
7. Pokud je to bezpečné, můžete ještě posunout nádobu bokem z teplé plotýnky.
8. Opusťte místnost a zavolejte hasiče. Nezapomeňte za sebou zavřít dveře.

Na názornou ukázku použití hasicí deky se můžete podívat i na videu níže.

Pamatujte, že je důležité především zůstat v klidu a nepanikařit. Deku na oheň nemůžete házet z dálky, protože byste tak jen rozvířili plameny a oheň neuhasili. Je potřeba překrýt opravdu celý oheň a kolem nádoby deku dobře utěsnit, abyste zamezili přístupu kyslíku. Hasicí deka je jen na jedno použití, proto ji po uhašení požáru budete muset zlikvidovat a pořídit novou.

Jde snad o náhradu hasicího přístroje?

Hasicí deka v žádném případě nenahradí hasicí přístroje, které jsou mimochodem v rodinných domech schválených po 1. 7. 2008 povinné. Aktuální ceny hasicích přístrojů si můžete srovnat například zde. Jde pouze o doplňkovou bezpečnostní pomůcku, která je určená k hašení drobných požárů v jejich počáteční fázi. Oheň, který je rozšířený na větší ploše, než jsou rozměry hasicí deky, touto pomůckou zkrátka neuhasíte. Nejčastější využití v domácnostech proto nachází právě v kuchyni. Hasicí deku je však možné použít také na ochranu člověka, a to buď při jeho evakuaci z hořící budovy, když se v únikové cestě vyskytují plameny, nebo pro uhašení již hořícího oděvu.

V zahraničí naprosto běžná věc

V mnoha zemích je hasicí deka běžně používaná. Je důrazně doporučováno ji mít doma společně s hasicím přístrojem, a v některých případech (komerční a veřejné prostory) je dokonce vyžadovaná. Přesto jde o v Česku téměř neznámou pomůcku, o níž se skoro vůbec nezmiňují ani oficiální stránky Hasičského záchranného sboru České republiky. K sehnání nicméně je i na našem trhu a její cena se pohybuje v řádech nižších stovek korun (na aktuální cenové srovnání se můžete podívat zde). Její výhodou oproti hasicím přístrojům je především snadné použití, kompaktnost balení i to, že deka zanechá po uhašení požáru podstatně menší nepořádek. Jste však limitovaní právě velikostí požáru.

P.S. Hledáte inspiraci pro Vaše bydlení? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
12.09.2024

Photocredit: Ed Lynch-Bell (Flickr CC 2.0)

1

Protipožární dveře vám při požáru poskytnou desítky minut navíc
Kolik stojí a co s sebou přináší pořízení protipožárních dveří? Jak poznat stupeň odolnosti dveří a kam je vlastně nejlépe umístit?

V Česku zachvátí požár 3 komíny každý den. Lidé opakují stále stejnou chybu
V loňském roce bylo hlášeno přes 1340 případů požáru komínů. V 85 % případů tomu lze jednoduše předejít prevencí.

Požárů fotovoltaik je stále více. Ohrožených domácností jsou desítky tisíc
Počet požárů fotovoltaických elektráren zaznamenal tento rok rychlý nárůst. Důvodem jsou především neodborné instalace.

Požární specialista vysvětlil, jak mohou lidé snadno zastavit šíření požáru a snížit škody na domě
Když začne hořet dům, a protentokrát neuvažujme nad stavebním materiálem, spousta majitelů se snaží oheň uhasit. Tyto hrdinské činy jsou z pohledu požárních specialistů zbytečné.

KVÍZ: Čím uhasit hrnec na sporáku a čím počítač? Zjistěte, zda víte, co dělat v krizové situaci
Stačí jen chvilka nepozornosti a oheň je na střeše. A to doslova. Požár ale nemusí vždy končit tragicky. Pokud ho zachytíte v zárodku a použijete správnou pomůcku, můžete ho zlikvidovat dřív, než by hasiči vůbec stihli vyjet.