HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Požárů fotovoltaik je stále více. Ohrožených domácností jsou desítky tisíc

„Koupím fotovoltaiku ve slevě a namontuji si ji o víkendu.“ Co se někomu jeví jako skvělý nápad, jak ušetřit, může ve skutečnosti skončit katastrofou. Požárů fotovoltaických elektráren v poslední době nezadržitelně přibývá. Vypadá to, že jejich počet oproti loňsku stoupne na dvojnásobek.


Požárů fotovoltaických elektráren v poslední době přibývá
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: © Dřevostavitel.cz a Jakub F. (se souhlasem)

Popularita fotovoltaických elektráren v Čechách roste

Obliba fotovoltaických elektráren v České republice neustále roste. Pouze za rok 2022 u nás bylo zprovozněno 33 760 nových elektráren tohoto typu a již v první polovině letošního roku přibylo dalších 45 197. Nemůžeme se sice co do počtu srovnávat s Německem či Francií, na druhou stranu si v přepočtu fotovoltaik na obyvatele nestojíme vůbec špatně. Fotovoltaické elektrárny si získaly svou popularitu díky ekologickému způsobu výroby energie. V posledních letech se navíc začalo dbát také na jejich estetickou stránku, tudíž mohou jejich obdivovatelům přinést i architektonický zážitek.  

Na ceny fotovoltaických panelů se můžete podívat zde.

Obavy z požárů fotovoltaických elektráren se začínají naplňovat

S rostoucím počtem fotovoltaických elektráren však začaly růst také obavy z možných požárů. Ty se poslední dobou ukazují jako opodstatněné. Zatímco podle statistik Hasičského záchranného sboru České republiky došlo v letech 2011–2016 pouze k 62 požárům v souvislosti s fotovoltaickými elektrárnami, jen za rok 2022 jich bylo 29. Letošní rok bude podle všeho rekordní. Pouze od ledna do konce července je zaznamenáno již 45 požárů. Pokud se vám zdá toto číslo děsivé, můžete ho porovnat třeba s požáry komínů, kterých bylo v loňském roce registrováno přes 1340.

„Nebudu utrácet, fotovoltaiku si nainstaluji svépomocí“

Podle České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) může za tento skok rostoucí počet fotovoltaických elektráren, které vznikly bez odborných znalostí zhotovitele a zpracovatele dokumentace. Mnoho lidí nakoupí výrobky za nejnižší možnou cenu a poté provedou montáž fotovoltaiky svépomocí podle návodů na internetu. Nesprávný návrh, nevhodný materiál či neodborná instalace však významně zvyšují riziko požárů. Ty mohou vážně ohrožovat nejen majetek, ale také zdraví obyvatelů domu, ve kterém požár fotovoltaiky vznikne.

K požárům dochází především u malých fotovoltaických elektráren

U fotovoltaických elektráren se v podstatě jedná o soustavu komponentů, kterými protéká vygenerovaná elektrická energie. Jakékoliv zařízení, kterým protéká elektrický proud, je potenciálním zdrojem rizika požáru. U správně navržených, precizně instalovaných a udržovaných elektráren jsou rizika minimální. Nárůst požárů se týká především rodinných domů, kde jsou instalovaná zařízení často s výkonem pod 50 kW, a tak pro ně neplatí povinné povolovací řízení podle stavebního zákona. ČKAIT doporučuje všem zájemcům o fotovoltaiku, aby si od povolaných osob nechali zpracovat požárněbezpečností řešení.

Nejčastější příčiny požárů fotovoltaiky

Příčin požárů fotovoltaických elektráren je hned několik. Může dojít k již zmíněné chybě instalace či chybnému návrhu systému. Vada může být i v samotném výrobku nebo v jeho baterii. Častou příčinou je také zkrat v navazujících rozvodech a elektrických zařízeních nebo špatně udělaná či utažená kabeláž. Mezi nezanedbatelné aspekty patří dále například nevhodná skladba střešní krytiny, nevyhovující umístění technických zařízení a neřešené průchody elektroinstalace konstrukcí. Mimo to často majitelé fotovoltaických zařízení podceňují ochranu proti bleskům.

Časté chyby instalace fotovoltaiky, které se mohou tvrdě prodražit

Problémy s hašením požáru

Hašení požárů fotovoltaiky je složité. Vzhledem k tomu, že je zařízení napojeno na elektrický proud, nelze ho hasit klasickým způsobem. První věcí, kterou je třeba udělat, je odstavení hlavního jističe. V případě, že jde o fotovoltaiku s bateriemi, je třeba brát v potaz přítomnost kyseliny. Práci hasičům komplikuje i silné zakouření daného prostoru. Riziko u požáru fotovoltaiky spočívá také v tom, že si ho kvůli jeho umístění na střeše nemusíte nejdříve vůbec všimnout. Dále hrozí zřícení střechy při hašení. Na střechu je navíc často špatná přístupnost a hašení je umožněno pouze z výškové techniky, jelikož se žebříky nesmí dostat do kontaktu se střechou.

U fotovoltaiky si tedy dejte pozor především na:

  • podezřele levné materiály
  • neodbornou instalaci
  • nedůvěryhodné firmy
  • nevyhovující umístění technických zařízení
  • špatně udělanou kabeláž
  • absenci hromosvodu

 

P.S. Chystáte se na veletrh FOR ARCH ve dnech 19. – 23.9.2023 v Praze Letňanech? Máme pro vás zdarma volnou vstupenku ke stažení zde.

Vydáno dne:
05.09.2023

Photocredit: © Dřevostavitel.cz a Jakub F. (se souhlasem)

4

Fotovoltaika se nemusí vždy zrovna vyplatit

Vyplatí se investovat do fotovoltaiky? Podívejte se na návrhy různých systémů a kalkulace možných úspor... Číst více →Fotovoltaika nejsou soláry – chybná volba se vám může prodražit

Který systém je pro účely ohřevu teplé užitkové vody výhodnější? Srovnání systému včetně pořizovacích nákladů a životnosti... Číst více →Fotovoltaiku a baterie chce dnes každý, ale může se to vůbec vyplatit?

Odborníci porovnali dva fotovoltaické systémy včetně přínosů a investice. Jak moc se vyplatí dnes tolik žádaná fotovoltaika? .. Číst více →Tepelné čerpadlo a fotovoltaika – může se vůbec vyplatit?

Jak moc je výhodná investice do tepelného čerpadla s fotovoltaikou? A ve kterém případě se to nevyplatí? Srovnání návratnosti... Číst více →Nový systém pro výrobu elektřiny svépomocí je o 50 % výkonnější než fotovoltaika

Domácí větrná elektrárna je stejně efektivní zdroj energie jako fotovoltaika, a to s nižšími pořizovacími náklady. I její pořízení má však své mouchy... Číst více →Časté chyby instalace fotovoltaiky, které se mohou tvrdě prodražit

Základní chyby při instalaci fotovoltaiky mohou mít přímý vliv na její účinnost a návratnost. Na co si dát pozor a jak chybám předejít?.. Číst více →Fotovoltaika pro ohřev vody je levná. Jaká je, ale skutečná návratnost?

Za jak dlouho se skutečně vrátí investice do fotovoltaiky? U fotovoltaikcého systému pro ohřev vody jsme spočítali jeho skutečnou návratnost... Číst více →Která fotovoltaika je nejvýhodnější? Velké srovnání 3 základních typů

Velké srovná 3 typy fotovoltaických elektráren. Která fotovoltaiky je nejvýhodnější z pohledu ceny a která z pohledu využitelnosti?.. Číst více →K 2 tepelným čerpadlům si pořídili ještě fotovoltaiku. Prozradili, jak je to doopravdy se slibovanou úsporou

Pan Tomáš si na svůj 30 let starý dům pořídil 2 tepelná čerpadla a fotovoltaiku. V rozhovoru prozradil, kolik skutečně ušetří... Číst více →