HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

V Česku zachvátí požár 3 komíny každý den. Lidé opakují stále stejnou chybu

Jen v loňském roce bylo registrováno přes 1340 případů požáru komínů, které zapříčinily škody za bezmála 70 milionů korun. Nejčastější příčina požáru komínu (85 % všech případů) je především vinou nedostatečně vyčištěného komínového průduchu. Jelikož je v této topné sezóně vytápění dřevem v kurzu, vyplatí se o to více pravidelnou údržbu nepodceňovat. Správnými postupy lze riziko usazování sazí v komíně rapidně snížit již při topení v kamnech. Jak správně pečovat o komín a spalinové cesty kamen a jak je jednoduše čistit, se dozvíte v tomto článku.


85 % požárů komínů má na svědomí elementární chyba
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Shutterstock

Pravidelné revize se nevyplatí podceňovat. Komín můžete čistit i svépomocí  

Dehet v komíně vzniká v důsledku neúčinného spalování paliva. Příčinou může být například vysoká vlhkost dřeva nebo nízká účinnost krbových kamen. Častější chybou v tomto případě je právě špatná kvalita palivového dřeva, jehož vlhkost je vyšší než 20 %.

Dehtové částice v kouři vznikající neúčinným spalováním se následně usazují v průduchu komínu na jeho stěnách, kde dochází k jejich kumulaci. Pro spotřebiče do 50 kW, mezi které se řadí 99 % krbových kamen a krbových vložek na trhu, se doporučuje provádět čištění 2–3× za rok. Čistit komín lze i svépomocí pomocí kominické štětky ideálně před začátkem topné sezony a následně pak hned z jara. Rovněž je potřeba dbát na pravidelné revize od kominíků. Revize komínu provádí kominík a její platnost je 12 měsíců. Při revizi komínu je kontrolován stav komínové vložky a její opotřebení. V případě požáru komínu s propadlou revizí, můžete přijít o kompenzaci za vzniklou škodu.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Shutterstock , Petr N. (se souhlasem) , © Drevostavitel.cz, Schiedel

Preventivní čištění komínu při pravidelném topení. Bramborové slupky nejsou výmysl

Snížit riziko usazování dehtu v komínu už lze při samotném topení. Kvalitní dřeva jsou jistě dobrý základ, nicméně může se občas stát, že do kamen přihodíte i nějaký ten horší kousek. Pro pravidelné čištění lze využít chemické čističe spalinových cest nebo klidně 2 dny staré sušené slupky od brambor. Oba zmíněné „čističe“ fungují na stejném principu, kdy katalyticky působí na proces spalování a vytvářejí látky, které pokrývají nashromážděnou vrstvu sazí v komíně. Ta následně vysychá, křehne a následně padá na dno komínu, kde jej lze vybrat skrze vymetací dvířka. V jednoduchosti lze říci, že vlhké saze v komíně vyschnout a spadnou na jeho dno. V případě triku našich babiček se doporučuje použít slupky aspoň z 10 brambor, 2 dny je nechat vyschnout na vzduchu a následně je hodit do rozpálených krbovek aspoň jedenkrát za týden. U komerčních čističů se doporučuje postupovat dle informací uvedených v návodu.

Ceny aktuálních nejoblíbenějších modelů krbových kamen si můžete prohlédnout zde.

Palivové dřevo: Jaká je jeho výhřevnost a cena

Vyčistit krbové sklo od sazí lze bez námahy a drahé chemie

Zadehtované krbové sklo je bezpochyby noční můrou každého, kdo vlastní krbovou vložku nebo krbová kamna. Ne zrovna ojediněle se člověk setká s případy, že se kamna nebo vložka dokonce přestanou zcela používat právě z tohoto důvodu. Čištění přitom nemusí být vyslovenou katastrofou. Krom široké škály chemických prostředků, které lze zakoupit v každém hobby marketu nebo v obchodě s kamny, lze sklo až překvapivě jednoduše vyčistit pomocí novinové papíru, popelu a vody. Jak na to?

1. Suchý novinový papír

Zmuchlejte novinový papír do kuličky, otevřete dvířka krbu a krouživými pohyby přeleštěte sklo dvířek. Trik s novinovým papírem pro leštění oken a křišťálu je osvědčenou metodou a s krbovým sklem to funguje stejně. Hrubý dehet lehce opadá a vy můžete přejít do další fáze.

2. Mokrý novinový papír a popel

Po předčištěním krbového skla suchými novinami si vezměte další kus novinového papíru (nebo hadr), který opět zmuchláte a namočíte do vody. Mokrý kus novin (hadr) poté vyválejte lehce v jemném popílku z krbu a krouživými pohyby čistěte stejně jako v prvním případě. Částečky popelu v kombinaci s vodou dokáží velmi jednoduše očistit i to nejčernější sklo, a to bez jakéhokoliv saponátu.

3. Suchý novinový papír

V posledním kroku suchým novinovým papírem nebo opět hadrem doleštěte sklo do sucha. Tato metoda je mnohdy efektivnější, než čištění pomocí saponátu a dokáže s trochou trpělivosti odstranit i velmi zažraný dehet. Pokud nám nevěříte, podívejte se na celý postup s názorným příkladem v galerii.

Akumulační krbová kamna zvládnou vytopit celý dům už za pár korun

Ceny aktuálních nejoblíbenějších modelů krbových vložek si můžete prohlédnout zde.

Prevence je základ. Jak lze předcházet tvorbě sazí a dehtu v komínu a krbových kamnech?

Nejlepší způsob, jak předcházet zadehtování komínu a kamen a rovněž tak i snížení rizika požáru komínu je zcela a jednoznačně prevence. Zadali jsme proto kominíkům vytvořit seznam preventivních opatřeních, jak správně provozovat a čistit komín u kamen. Přehlednou tabulku, kterou se vyplatí vytisknout, naleznete zde.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
22.12.2022

Photocredit: Shutterstock

3

Hypokaustní systém – vrchol kamnářského umění

Hodí se do dřevostaveb a jak vlastně funguje? Dozvíte se i na co si dát pozor

Krbová kamna, jak vybrat ta správná

Na co si při výběru krbových kamen dát pozor a jak se nespálit

Venkovní nerezové dvouplášťové komíny: V čem je jejich kouzlo?

Doba, kdy se komíny zdily z cihel je definitivně pryč.

Krbová kamna litinová, nebo kachlová?

Jaké vlastnosti mají litinová a kachlová krbová kamna. Čtěte zde

Jak ušetřit prostor i čas? Komín s krbovými kamny v jednom

V článku si povíme, jak komín s krbem funguje a jak probíhá jeho montáž.

Dům postavený kolem komína. Jak v něm asi topí?

Jak může vypadat dům vystavěný podle pravidel lidové architektury, který má navíc komín přes celou střechu? Vypravte se s námi do Slovinska, kde jeden takový stojí.

Kachlová kamna zažila slávu, pád i vzkříšení. Dnes patří k nejoblíbenějším kamnům českých domácností

Prohlédněte si bohatou galerii kachlových kamen a přečtěte si o jejich historii. Věděli jste, že v době jejich vzniku byly známkou luxusu?

Akumulační krbová kamna zvládnou vytopit celý dům už za pár korun

Akumulační krbová kamna jsou levný a zdravý způsob vytápění všech domů. Proč jsou úsporné a na kolik vychází jejich provoz?

Chata s úžasnými závěsnými kamny – designová vychytávka, která vytopí celý dům

Co bylo inspirací při stavbě této horské chaty a jaké zajímavé prvky obsahuje? Čím jsou specifická závěsná kamna v interiéru a jaké mají parametry a výkon?

Královsky modrá kamna jsou dominantou roubenky u Dobrušky. Jiří si tím splnil sen

Pan Jiří si se svojí ženou splnili sen a postavili si krásnou roubenku v Královehradecké kraji. Podívejte se s námi dovnitř do jejich stavení.