HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Hnojivo na trávník: Jaké zvolit a kdy a jak hnojit?

Pokud závistivě pokukujete k sousedovi na jeho pěkně zelený travní koberec, je nejvyšší čas, abyste se i vy co nejdříve pustili do obnovy své zahrady. Pomůžeme vám vybrat vhodné hnojivo na trávník a vysvětlíme, jak, kdy a čím hnojit. Uvidíte, že se váš trávník brzy zazelená a příště bude zase závidět soused vám.


Hnojivo na trávník
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Hans

Váš trávník vypadá mnohem hůř, než ten u sousedů. Kde je jádro problému, proč se nedaří vytvořit pěkný zelený porost?

Obvykle tkví v nedostatečném hnojení. Podívejme se proto, čím a jak hnojit.

Co by mělo hnojivo obsahovat?

  • Dusík pro podporu růstu a regeneraci trávy
  • Draslík, který zvyšuje odolnost chorobám, ale také vůči suchu nebo zimnímu vymrzání
  • Fosfor jako motor růstu a to hlavně kořenového systému
  • Hořčík, který napomáhá fotosyntéze
  • Vápník pro vyzrávání na podzim a lepší odolnost vůči vymrzání
  • Síru do jarních hnojiv proti plísni sněžné

Přírodní hnojiva jsou nejprospěšnější

Kromě průmyslových kombinovaných hnojiv se nabízí i hnojení přírodními prostředky. Je možné použít například močovinu, ale je třeba u ní hlídat přesné dávkování, aby nedošlo ke spálení trávníku. Výborným hnojivem pro zelený trávník je kompost, ovšem ten je třeba nechat odležet a po vyklíčení chemicky odstranit semena plevele. Zájem v současnosti budí i ekologická hnojiva algináty, výtažky z mořských řas podporující růst kořenů a symbiózu trav a hub.

Kdy hnojit a čím?

První hnojení se doporučuje na jaře v dubnu, za ním by měla následovat aplikace hnojiva v červnu, potom v září a naposledy na konci října. První hnojení by mělo obsáhnout asi čtvrtinu celkové roční dávky, totéž množství v červnu, během září je třeba dodat asi 35 % celkového množství a nejméně na konci října.

Startovací hnojení na jaře na začátku nové sezóny by se mělo skládat z převážně dusíkatého hnojiva pro růst. Množství až 4-5 g na m2. Při jarním hnojení nezapomeňte ani na fosfor pro posílení kořenů, to hlavně u mladých trávníků. Většinou se na jaře dodává komplexnější hnojivo včetně hořčíku a draslíku.

Podzimní hnojení vyžaduje hodně draslíku, který zvýší odolnost trávy proti vymrzání.

Jak často hnojit?

Existují dva druhy hnojiva: krátkodobé a dlouhodobé. Krátkodobé se do trávníku rozpustí rychle. Použijte ho tam, kde chcete mít travní koberec v krátké době. V místech, kde máte čas hnojit pravidelně. Jestliže ale počítáte spíše s růstem trávníku do budoucna, vyberte si dlouhodobé hnojivo. V tomhle případě stačí travní koberec pohnojit maximálně čtyřikrát za sezonu, což vám uspoří čas i práci. Živiny se uvolňují postupně. U krátkodobého hnojiva vzniká riziko, když se vyplaví na jedno místo a zvýšená koncentrace může trávník spálit.

Tip pro vás: Na obalu hnojiva bývá uvedeno, jak dlouho se rozpouští. U dlouhodobých hnojiv to může být sedmdesát dní nebo i více, potom stačí trávník pohnojit maximálně třikrát za sezónu. Podstatná je i velikost granulí. Potřebujete totiž, aby hnojivo proniklo i do hustého travního koberce a přitom nedošlo ke spálení listů.

 

Jakým způsobem trávník pohnojit?

Vyhněte se hnojení v horkých dnech za plného slunečního žáru a po dešti, kdy je travní porost mokrý. Ideální je hnojit před zálivkou nebo před deštěm. Jak hnojení probíhá? Máte-li menší plochu trávníku, rozpusťte hnojivo ve vodě a zalévejte trávník roztokem. Na větší travní plochu si pořiďte rozmetadlo buď ruční, nebo motorové.

Ceny: Levné hnojivo se nemusí vyplatit

Zajímejte se o to, pro kolik m2 je hnojivo určeno  - bývá uvedeno například 20 kg pro 665 m2, a jak často se má použít (aktivně působí například 2 měsíce). Na tom závisí celkové náklady na hnojení. Na 100 m2 se pak mohou ceny pohybovat například v rozmezí 60-600 Kč. Levná hnojiva, která se musí aplikovat často, vyjdou ve skutečnosti mnohem dráž. 

Aktuální ceny:

Agro Floria Travin trávníkové hnojivo 20 kg

Agro Vitality Komplex 1 l

Agro KT Travin 8 kg

Jaké jsou vaše zkušenosti s hnojením trávníku? Podělte se o ně v diskusi.

P.S. Řešíte zahradu nebo vybavení kolem domu? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 21. – 23. ledna 2022. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Helena Stejskalová
Redaktorka Dřevostavitele

Vydáno dne:
18.05.2016

Photocredit: Hans

7

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE