HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Monstera adansonii – odborník radí, jak na pěstování originální pokojovky s opičí tváří

Ne nadarmo se říká, že monstery jsou královny pokojových rostlin. Ale jenom jedna z monster je natolik specifická, že jsi vysloužila přezdívku „opičí tvář“. Monstera adansonii, běžně přezdívaná jako „monstera monkey mask“ je nenáročná společnice, která opravdu dokáže oživit jakýkoliv interiér. Podívejme se, jak se o tuto pokojovou rostlinu starat, aby rostla do krásy.


Monstera adansonii a její přezdívka monkey mask
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Spurekar (Flickr CC 2.0)

Monstera, která si vysloužila přezdívku po švýcarském sýru i opicích  

Monstera adansonii bývá často přezdívaná jako „Swiss cheese“ (švýcarský sýr) nebo „monkey mask“. Ono není se čemu divit. Srdcovitý tvar listů s děrováním dává této rostlině nezaměnitelnou vizáž. Monstera monkey mask je jednou z nejoblíbenějších pokojových rostlin vůbec. Její původ je stejně jako u ostatních monster z tropických a subtropických pralesů z Jižní Ameriky, kde se nejčastěji vyskytuje v oblasti řek. Poměrně často se stává, že bývá pěstiteli zaměňována za vzácnou monsteru obliqua. Hlavním rozdílem těchto dvou druhů monster je četnost děrování listů. U monstery adansonii pokrývají díry zhruba 50 % plochy listu, kdežto v případě vzácnější monstery obligua dosahuje tato četnost až 90 %. I když dokáže tato monstera dorůst do délky až 2,5 metru, jedná se spíše o menší pokojovku, jejíž velikost lze redukovat zmlazováním. Podívejte se na více pěstitelských tipů a fotek monstery adansonii do naší fotogalerie.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Spurekar (Flickr CC 2.0), Christos Stalenis (Pexels), Ann Zzz (Pexels), Shell C

Monstera monkey mask – pěstování

Monstera adansonii není nijak náročná rostlina. Má ráda dostatek světla, ale lze ji umístit i do polotmavé místnosti. Jelikož se jedná o popínavou rostlinu, vyhovuje jí otevřený prostor. Stonky s listy můžete upevňovat třeba na zeď pomocí hřebíčků nebo je nechte volně viset třeba z police jako liánu. Pár tipů pro její pěstování:

Umístění a osvětlení Místnost by měla mít teplotu od 15–25 °C a měla by být dostatečně prosvětlená. Monstera mokey mask nemá ráda přímé sluneční světlo, při kterém hrozí spálení listů. Ideální místo je za oknem se závěsy nebo v místě u okna, kam nedopadá přímé slunce.

Zálivka – Půda v květináči monstery adansonii musí být vždy před zálivkou suchá aspoň do hloubky 3 cm. Zálivku provádíme pravidelně vždy 1× za týden, a to spíše menším množstvím vody. Rosení listů pomocí rozprašovače vody se rovněž doporučuje. Monstera monkey mask obecně lépe zvládá mírnější sucho než přelití.

Mohlo by vás zajímat: Monstera deliciosa – pokojová rostlina, která je v jedné věci jiná než ostatní

Hnojení – Adasonii hnojíme 1× za 3 týdny hnojivem pro zelené rostliny. Hnojení se doporučuje od jara do podzimu, kdy má rostlina vegetační období. Přes zimu můžete hnojení vynechat.

Zmlazování – Seřezávání stonků monstery provádíme pomocí nože, těsně u zeminy květináče. Zbavujeme se tak starých listů nebo listů, které následně chceme množit.

Přesazování – U mladých rostlin do 2 let doporučujeme dělat přesazení jednou za rok. Starší monstery adansonii poté stačí přesazovat co dva roky. Přesný postup, jak provést přesazení, včetně fotonávodu a manuálu na tvorbu substrátu, najdete v článku Pěstování monster: 7 základních pravidel + fotopostup přesazování.

Monstera adansonii – množení

Monstery množíme pomocí řízkování. Řízky, které získáme při zmlazování, lze nechat rozkořenit ve sklenici s vodou během dvou týdnů za předpokladu, že disponují vzdušným kořenem. Jak správně množit monsteru monkey mask naleznete včetně fotopostupu v článku Množení monster – jak správně postupovat + fotonávod.

Žloutnutí listů a další problémy

Pokud listy monstery monkey leaf začnou měnit barvu, je to signálem špatné péče. V našem souvisejícím článku naleznete souhrn nejčastějších problému monster včetně rad, jak postupovat: Monstera žloutnutí listů + 8 nejčastějších problémů.

P.S. Hledáte inspiraci pro Vaše bydlení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
09.08.2022

Photocredit: Spurekar (Flickr CC 2.0)

2

Okrasná zahrada: Jak ji založit a vybrat správné rostliny?

Poradíme, jak na okrasnou zahradu a její rostliny. Inspiraci najdete ve fotogalerii.

Hnojivo na trávník: Jaké zvolit a kdy a jak hnojit?

Pohnojte pravidelně svůj trávník! Poradíme vám, jaké hnojivo zvolit a kdy a jak hnojit.

Proč se tvoří řasa ve vašem jezírku? Může být jezírko úplně bez řas?

S řasou v jezírku se setkal každý z nás. Konečně se dozvíte, jak s ní bojovat. Podívejte se také do naší fotogalerie zahradních jezírek a načerpejte inspiraci pro vaše jezírko na zahradu.

Zahradní jezírko okrasné i na koupání – inspirace, jak ho založit svépomocí

Chcete vybudovat okrasné či koupací zahradní jezírko, které bude pýchou vaší zahrady? Kde začít? Potřebujete stavební povolení, nebo ne? Vše o stavbě zahradního jezírka, včetně bohaté inspirace, najdete v tomto článku.

Jarní dekorace na stůl, dveře i okna – více jak 50 nápadů a inspirací nejen na venkovní výzdobu

Jaro je v plném proudu a vy stále váháte nad volbou jarní dekorace? Inspirace, jak si vyrobit jarní dekoraci na stůl nebo na dveře, je tady!

Zelená fasáda jako dekorace – popínavé rostliny, vertikální zahrady a úžasné květinové domy

Vertikální zahrada je stále vyhledávanějším prvkem majitelů domů. Zelené fasády vypadají velice pěkně a plní mnoho užitečných funkcí. Posuďte sami.

Řasokoule – roztomilá dekorace nebo žijící organismus? Jak se starat o řasokouli, aby se jí dařilo

Netradiční dekorace, která zaujme na první pohled. Řeč je o řasokouli – kulaté rostlince, která žije ve vodě a moc toho k životu nepotřebuje.

Tchýnin jazyk: pokojová rostlina, která přežije cokoliv

Tchýnin jazyk se svými dlouhými a pevnými listy patří mezi nejodolnější pokojové rostliny. V čem je jiný než jiné pokojovky, jaké existují druhy a jak se o něj správně postarat?

Rýmovník – nejen proti rýmě a komárům. Na co všechno se dá použít?

Rýmovník je oblíbená pokojová rostlina, jejíž vytažky vás rychle zbaví rýmy. Jak připravit léčivý čaj a sirup z rýmovníku?

Zamiokulkas: nechte si poradit, jak jej správně pěstovat i množit

Zamiokulkas patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Jak jej správně pěstovat, množit a kam jej umístit, se dozvíte v našem článku.