HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Monstera – vše co potřebujete znát, přehledně od A do Z

Monstera patří k nejoblíbenějším pokojovým rostlinám. Její pěstování není náročné, ale každý druh vyžaduje specifickou péči. V tomto článku jsme pro vás zpracovali všechny dostupné informace o nejoblíbenějších druzích monster a jejich požadavcích na pěstování. Dozvíte se, jaké jsou nejvzácnější druhy monster a jak o monsteru správně pečovat. V galeriích jednotlivých článků naleznete správné postupy přesazování a množení, v neposlední řadě se dozvíte i informace, co dělat při žloutnutí listů či jiných problémech.


Monstera je jednou z nejoblíbenějších pokojových rostlin
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Kai Yan, Joseph Wong (Flickr CC 2.0)

Monstera deliciosa

Monstera deliciosa je jednou z nejoblíbenějších a nejběžnějších pokojových rostlin vůbec. Dorůstá až do výšky 2,5 metru a je dominantou každého interiéru. Jak o monsteru deliciosa pečovat a na co si dát pozor? Čtěte zde: Monstera deliciosa – pokojová rostlina, která je v jedné věci jiná než ostatní.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Kai Yan, Joseph Wong (Flickr CC 2.0), Huy Phan (Pexels), Anna Nekrashevich (Pexels), Yusuf Evli (Unsplash)

Monstera adansonii – monstera monkey

Charakteristické vykrojené listy monstery adasonii jí vysloužily nejednu přezdívku. Pokud hledáte rostlinu, kterou oživíte váš interiér, určitě jste na správné adrese: Monstera adansonii – odborník radí, jak na pěstování originální pokojovky s opičí tváří.

Monstera minima

Monstera minima je známá také jako monstera mini a není tak úplně monsterou v pravém slova smyslu. O jakou pokojovou rostlinu se jedná a proč ji mnozí pěstitelé řadí mezi monstery? Odpovědi najdete v tomto článku: Monstera minima: nádherná liána, která ale není monsterou – vychytávky k pěstování.

Monstera deliciosa albo variegata – panašovaná monstera

Ne nadarmo se jí říká nejdražší pokojová rostlina. Monstera albo je svým zbarvením skvostem mezi pokojovkami. Kolik stojí a jakou péči vyžaduje tato kráska? To si přečtěte v článku: Nejdražší rostlina světa – monstera variegata. Jak ji správně pěstovat?

Pěstování monster – fotonávod na přesazení

I přes určitá specifika jednotlivých druhů existuje 6 obecný pravidel pro pěstování monster. Jaká to jsou? Jak správně připravit substrát a přesadit monsteru najdete ve fotogalerii v článku: Pěstování monster: 7 základních pravidel + fotopostup přesazování.

Množení monster – fotonávod, jak na to

Množení monster není žádná věda, ale pokud zvolíte špatný výhonek, rostlinka vám nezakoření. Jak správně postupovat od výběru vzdušného kořenu až po zasazení? Čtete více zde: Množení monster: jak správně postupovat + fotonávod.

Nahlédněte i do naší fotogalerie, kde se dozvíte více informací a můžete si prohlédnout všechny druhy monster.

Žloutnutí listů a 9 nejčastějších problémů pěstitelů

Změna barvy listu monstery je vždy varovným signálem. Co je příčinou žloutnutí listu monstery a jak tomu předejít? V této galerii nejčastějších problému jednoduše zjistíte, co se vaší rostlině děje, a poradíme vám, jak monsteru zachránit: Monstera žloutnutí listů + 8 nejčastějších problémů.

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
15.08.2022

Photocredit: Kai Yan, Joseph Wong (Flickr CC 2.0)

0

Okrasná zahrada: Jak ji založit a vybrat správné rostliny?

Poradíme, jak na okrasnou zahradu a její rostliny. Inspiraci najdete ve fotogalerii.

Hnojivo na trávník: Jaké zvolit a kdy a jak hnojit?

Pohnojte pravidelně svůj trávník! Poradíme vám, jaké hnojivo zvolit a kdy a jak hnojit.

5 trendy pokojovek, které nesmí chybět v moderním interiéru

Máte stále pocit, že vašemu interiéru něco chybí? Zkuste do něj dostat více zelených rostlin! Poradíme vám, které jsou teď nejpopulárnější.

Zahradní jezírko okrasné i na koupání – inspirace, jak ho založit svépomocí

Chcete vybudovat okrasné či koupací zahradní jezírko, které bude pýchou vaší zahrady? Kde začít? Potřebujete stavební povolení, nebo ne? Vše o stavbě zahradního jezírka, včetně bohaté inspirace, najdete v tomto článku.

Jarní dekorace na stůl, dveře i okna – více jak 50 nápadů a inspirací nejen na venkovní výzdobu

Jaro je v plném proudu a vy stále váháte nad volbou jarní dekorace? Inspirace, jak si vyrobit jarní dekoraci na stůl nebo na dveře, je tady!

Řasokoule – roztomilá dekorace nebo žijící organismus? Jak se starat o řasokouli, aby se jí dařilo

Netradiční dekorace, která zaujme na první pohled. Řeč je o řasokouli – kulaté rostlince, která žije ve vodě a moc toho k životu nepotřebuje.

Tchýnin jazyk: pokojová rostlina, která přežije cokoliv

Tchýnin jazyk se svými dlouhými a pevnými listy patří mezi nejodolnější pokojové rostliny. V čem je jiný než jiné pokojovky, jaké existují druhy a jak se o něj správně postarat?

Pravda o aloe vera – opravdu má gel z listů omlazující účinky?

Jak pěstovat aloe vera u sebe doma a na co si dát pozor? Tipy, co všechno lze z aloe vera vyrobit, jak ji množit a k čemu ji použít.