HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Co Čech, to chalupář. Platí ještě toto tvrzení?

Chaty a chalupy patří k Čechům stejně neodmyslitelně jako třeba pivo. V pátek balíme kufry a prcháme z měst do přírody. Celý víkend zahradničíme, sečeme trávu, zvelebujeme svoji chatičku a užíváme klidu venkova. Říká se, že Češi jsou národ chatařů a chalupářů. Jsme ale opravdu v tomhle výjimeční? Jak jsou na tom ostatní národy? A kde se v nás tato láska k chataření vlastně bere?


Typická česká chalupa
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Shutterstock

Druzí na světě v počtu chat a chalup

Podle statistik jsou Češi 2. největší chalupáři a chataři na světě. Vlastníme totiž skoro nejvíce chat a chalup na hlavu (cca 15 % českých domácností vlastní nějaký rekreační objekt) a porážejí nás už jenom Švédové, kteří jediní jich mají ještě víc (asi 20 %). Podívejte se v galerii na typické české i zahraniční chalupy.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Shutterstock, Sheryl Lebman, Sa Qa, CoSchi❤

Kromě ČR se velký počet objektů pro rekreační či „druhé“ bydlení nachází třeba i ve Francii, v Polsku nebo ve Španělsku. Nejvíce rekreačních chat na obyvatele ovšem vykazují severské země, již zmíněné Švédsko, dále i Finsko a Norsko. V roce 2015 bylo v ČR 287 000 chat a chalup, dohromady je však v Česku kolem 430 000 rekreačních objektů (včetně domků v zahradních koloniích). Podle odborníků je tak zhruba každý 5. český dům určen k rekreaci. Také skoro 40 % obyvatel České republiky tráví nejraději dovolenou na chalupě a nemá potřebu vyrážet někam do zahraničí.

Kdy to začalo a proč?

Přestože největší boom zažilo chataření v 60. a 70. letech, jeho počátky se datují už do prvorepublikového období. Tehdy naši lásku k srubům a chatkám ovlivnila vlna trampingu. Po válce si lidé začali kupovat levné opuštěné domy v pohraničí a dělat si z nich víkendová obydlí. Postupně začaly vznikat celé chatové osady blíž městům. Lidé nemohli jezdit do zahraničí a tak svůj volný čas trávili na chalupě. Začali budovat okrasné i užitkové zahrady a chalupy se pomalu stávaly jejich druhým domovem. Po roce 1989 mnoho odborníků prorokovalo konec éry chataření. Lidé sice začali více cestovat a méně zahradničit, ale většina na chatu nezanevřela nebo se k nim postupně zase vracela. Od roku 2000 počet chalup a chat v naší republice zase roste. Vlastní je i mladé rodiny, které sem už nechodí zahradničit, ale užívat si volno v přírodě, chodit na výlety a odpočívat. Starší generace zase pomalu připravují svoje chatičky na trvalé bydlení. Spousta starších párů plánuje po odchodu do důchodu opustit město a trvale žít na chatě či chalupě.

Mohlo by vás zajímat: Poptávka po chatách a chalupách v Česku strmě stoupla. Stejně jako ceny

Je rozdíl mezi chatou a chalupou?

Ano, rozdíl je v původu nemovitosti. Zatímco chaty byly postaveny přímo za účelem rekreace, chalupy vznikly buď jako objekty k trvalému obývání, které později přestaly být trvale obývány a začaly sloužit k rekreaci, nebo za výrobním účelem, např. jako mlýny nebo hamry, které si majitelé po tom, co ztratily svoji výrobní funkci, upravili k občasnému bydlení.

Kde je nejvíce chat?

Statistiky říkají, že si Češi kupují svoje víkendová obydlí v dojezdové vzdálenosti. 42 % jich je dokonce do 20 km od stálého obydlí, u 36 % chat a chalup je to do 50 km. Pouhých 10 % chalupářů a chatařů dojíždí více jak 100 km. Asi tedy nikoho nepřekvapí, že nejvíce chat a chalup nalezneme ve středních Čechách, především v okolí řeky Sázavy, kam vyrážejí na víkendy Pražané. Druhým oblíbeným místem zase především Pražanů jsou blízké Krkonoše. Na třetím místě jsou Krušné hory následovány malebnými jižními Čechami a původně vylidněnými pohraničními oblastmi Německa a Rakouska.

Jak jsou na tom ve světě?

Většina národů buď vůbec nechataří, nebo dává přednost jiným formám chataření než Češi. I Švédové, kteří jediní vlastní více chatek než my, nejsou chataři v českém slova smyslu. Rozhodně si vedle chatek nezakládají zahrady a také se nevěnují kutilství. Tráví čas spíše procházkami po okolní přírodě, rybařením a saunováním. Také české houbaření je pro ně v podstatě cizí. Stejně tak nepřišli na chuť kutilství, zahradničení a houbaření ani obyvatelé ostatních evropských států. V mnoha státech dávají obyvatelé přednost nájmu letních nemovitostí na víkend či dovolenou a svoje vlastní nemovitosti si nekupují.

Zdroj informací: Katedra sociální geografie PřF UK, ČSÚ, ČZÚK, katastr nemovitostí, turistika.cz, Jan Kubeš: Chatové oblasti České republiky – Geographical Journal

Zajímá vás, jak vypadají chaty a chalupy i v ostatních částech světa? Podívejte se do naší fotogalerie chat a chalup z celého světa.

P.S. Hledáte inspiraci pro Vaše bydlení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
10.10.2018

Photocredit: Shutterstock

5

Chaty Shelter na ostrově Manshausen

Tyto chaty si nechal postavit norský polárník Børge Ousland na vlastním ostrově Manshausen. Tyto chaty visuté z části do moře mají sloužit jako ubytování pro rybáře, kteří křižují pobřeží v blízkosti Lofot na kajacích.

Hnojivo na trávník: Jaké zvolit a kdy a jak hnojit?

Pohnojte pravidelně svůj trávník! Poradíme vám, jaké hnojivo zvolit a kdy a jak hnojit.

Pravda o jurtách: Jsou levnější než dům a vydrží navždy?

V článku se dozvíte pravdu o jurtách, jaké mají nevýhody, jak je lze řešit a kolik stojí?

Dřevěné chaty a chalupy postavené na krásných místech

Dřevěné chaty a chalupy na krásných místech jsou ideálním místem pro váš odpočinek v přírodě bez ruchu velkoměsta. Nechte se inspirovat touto fotogalerií.

Nádrž na dešťovou vodu: Kolik vám ušetří a jak ji vybrat?

Nádrž na dešťovou vodu výrazně sníží spotřebu pitné vody z kohoutku. Nádrže na dešťovou se vyrábí pro podzemní i nadzemní využítí. Jak určit její typ a objem?

Kořenová čistička odpadních vod: Jak funguje a jaká je cena?

Kořenová čistička odpadních vod představuje ekologickou variantu řešení odpadů v domácnosti. Jaké má kořenová čistička výhody, nevýhody a jaká je cena?

Horská chata, jejíž vnitřek vám vyrazí dech

Horská chata, která už zvenku vypadá trochu jako pohádková chaloupka zasazená mezi hory. Ale až teprve vnitřek vám opravdu vyrazí dech.

Hotel Juvet: Moderní dřevostavby zavrtané do strmé skály si místní postavili vlastními silami

Nevšední krajinný hotel Juvet se skládá z malých dřevostaveb chytře začleněných do svažitého terénu. Místní řemeslníci navíc vše postavili sami.

Chata, kterou si majitelé postavili sami ze dřeva z vlastních lesů

Norský pár si splnil svůj životní sen – postavil si skromnou chatu vlastníma rukama a pouze ze dřeva z vlastního lesa.

Domek, který v teplých dnech zdvojnásobí svou obytnou plochu

Menší domek vložený do většího. I tak se dá vyřešit požadavek na maximální otevřenost domu a zároveň dostatek soukromí. Jak to v reálu vypadá?