HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Jídelní židle: Žhavé tipy a trendy

Sebelépe uvařené a naservírované jídlo ztratí na přitažlivosti, pokud se u něho budete hrbit a kroutit. Třeba proto, že je jídelní židle nepohodlná. Proto dobré restaurace dbají na komfortní jídelní stoly a židle. Proč byste si podobný luxus nemohli dopřát i doma? Inspirovat se můžete v naší fotogalerii a v článku se dozvíte potřebné informace.


Jídelní židle
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: DarthZuzanka

Stůl a židle. To je základní vybavení každé domácnosti. Jídelny se v průběhu let proměňují. Zdobné prvky střídá minimalistický styl. Výrazné barvy nahrazují decentní dekory. A zase naopak. Dnes můžete vybírat z celé řady stylů a materiálů jídelní židle – ať už dáte přednost dřevu, hliníku, polstrování nebo plastu, vždy můžete sedět stylově. Jedno by jídelní židle ale mělo spojovat – měli by být funkční, praktické a pohodlné.

5 nejdůležitějších kritérií jídelní židle:

  1. Ergonomický tvar, který zajistí zdravé sezení.
  2. Vhodné rozměry, které zaručí pohodlí.
  3. Odolný materiál, který vydrží roky.
  4. Snadná údržba, kterou oceníte při úklidu.
  5. Design a barva, která koresponduje s vybavením interiéru.

Materiál jídelní židle

Je to právě materiál jídelní židle, který udává styl a rozhoduje o údržbě. Ta je u jídelních židlí klíčová. I když si v jídelním koutě dáváte sebevětší pozor, drobným nehodám v podobě rozlité kávy nebo polévky se neubráníte. V takové chvíli oceníte židli z plastu, kterou jednoduše otřete. Samozřejmě, ne každému plast vyhovuje. Tradiční jsou dřevěné lakované židle, které se rovněž snadno udržují. Pokud židle vybavíte látkovými polštářky pro pohodlnější sezení, mějte v zásobě alespoň dva druhy, abyste je mohli rychle vyměnit. Poslední dobou jsou oblíbené jídelní židle s polstrováním, které vypadají luxusně a nabízejí komfortní sezení. O čalouněný potah je ale třeba se starat. Zejména pokud je bílý, nevyhnete se pravidelnému a někdy i náročnějšímu čištění. Snadnější je údržba židlí s koženým polstrováním, ale ty zase bývají o něco dražší. Dalším jasný trendem jsou židle barové.

Čtěte dále: Barové židle do kuchyně: Fotogalerie a tipy pro výběr

Design jídelní židle

Už sám materiál do jisté míry určuje design jídelních židle. Do moderních interiérů, které ladíte do svěžích barev, se nebojte zvolit barevné plastové židle, které působí trochu futuristickým dojmem. Rustikální interiéry samozřejmě požadují klasické dřevěné židle. Moderní a luxusní dojem vzbuzují chromové židle, které můžete kombinovat třeba se skleněným stolem. Židle s opěrkami na ruce působí v kuchyni slavnostnějším dojmem a jsou praktické pro starší osoby, protože usnadňují vstávání.

Bude Vás zajímat: Moderní i rustikální kuchyně: Fotogalerie plná inspirace

Ergonomie a rozměry jídelní židle

Přiznejme si to, na jídelní židli trávíme čas i jindy než jen u jídla. Když přijde návštěva na kávu, možná je posadíme právě ke stolu. Někdy si z jídelního stolu uděláme zase provizorní pracovnu. Proto je důležité, aby nám ergonomie a rozměry jídelní židle opravdu vyhovovali.

Pokud kupujeme stůl a židle zvlášť, měli bychom myslet na to, aby prostor mezi sedákem židle a deskou stolu byl alespoň 30 cm. Doporučená vzdálenost mezi sedákem a zemí je alespoň 46 cm a šířka sedáku by měla být asi 40 na 40 cm. Pokud máte obdélníkový stůl, nezapomeňte na to, že pro pohodlné stolování by měl být prostor kolem židle alespoň 1,2 m2.

Sledujte také kvalitu provedení židle. Hrana sedací plochy by neměla být příliš měkká, ani příliš tvrdá. Platí, že pokud je tvrdý sedák dobře tvarovaný, poskytuje kolikrát větší pohodlí než špatně tvarovaný měkký sedák. Židle by současně měla mít dobře formované opěradlo, které poskytne pohodlnou oporu našim zádům.

Trendy v jídelních židlích

Dnes si z jídelních židlí vybere opravdu každý. Vedle tradičních a desítkami let prověřených tvarů i materiálů se objevují nové designové kousky, ať už z plastu nebo chromu. Nejčastěji se dnes vyrábí židle z měkkého dřeva, jako je borovice nebo smrk. Doplňují je židle z překližky, kovu nebo plastu. Stále oblíbenější jsou i kombinace materiálů. Zajímavou alternativou jsou neupravené přírodní židle z masivu, které si lze doma nalakovat, navoskovat nebo namořit.

Máte tip na zajímavé jídelní židle? Podělte se o něj s dalšími čtenáři v diskusi.Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Jana Poncarová
Redaktorka Dřevostavitele

Vydáno dne:
14.03.2015

Photocredit: DarthZuzanka

3

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE