HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Kam nejlépe umístit skleník, jaké základy zvolit a potřebujeme na stavbu povolení?

Skleník je v našich podnebných podmínkách skvělý pomocník každého zahrádkáře. Víte ale, kam jej umístit, aby sloužil co nejlépe? A jak je to s jeho stavbou a povolením? Přečtěte si pár tipů a prohlédněte si bohatou fotogalerii, kde najdete spoustu inspirace na umístění i podobu vašeho skleníku.


Zahradní polykarbonátový skleník
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Nippelsn (Pixabay)

Kam zahradní skleník umístit?

Skleník potřebuje světlo. Hodně světla. Vybírejte proto takové místo, kde je co nejméně stínu, a to v průběhu celého roku. Nejde ani tak o letní měsíce, to je světla obecně hodně a slunce hřeje nejvíc. Pokud ale chcete, aby vám skleník sloužil i na jaře a na podzim, je dostatek slunečního světla zásadní. Důležité je také to, aby skleník nestál na příliš větrném místě nebo v průvanu. Vítr skleník zbytečně ochlazuje. Pokud se tomu nejde vyhnout, postavte jej alespoň tak, aby proudu větru byla vystavená nejkratší stěna skleníku. Prohlédněte si nejrůznější zahradní dřevěné i polykarbonátové skleníky v naší galerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Nippelsn (Pixabay), artyangel (Pixabay), hsvall (Pixabay)

Jakou roli hraje velikost a tvar skleníku?

Co se týče velikosti skleníku, samozřejmě platí, že čím větší, tím lepší. Nebojte se, že byste místo ve skleníku nevyužili. Záleží ale, kolik prostoru na něj máte. Jako minimální rozměr základny skleníku berte 2 × 2,5 m, oblíbený je i skleník 2 × 3 m a 3 × 6 m. Zamyslete se i nad výškou. Pokud budete chtít využít police, ujistěte se, že se vám do skleníku vejdou. Tvar skleníku je nejlepší volit klasický, tedy s obdélníkovým půdorysem, svislými stěnami a sedlovou střechou. Tento tvar nabízí nejlepší využití prostoru včetně zmíněných nástěnných polic. Pokud však potřebujete využít co nejlépe dopadající sluneční světlo, zvolte skleník se šikmými bočními stěnami, které propouštějí více světla než stěny svislé.

Jaké základy pod skleník a jak je to se stavebním povolením?

Aby skleník vydržel pokud možno na celý život, je potřeba jej pořádně ukotvit k zemi. Ideální jsou klasické betonové základy. Pozor však, pokud na pozemku betonujete, na platné zákony a vyhlášky. Nejlepší je zjistit si jejich aktuální znění na příslušném úřadě. Obecně platí jako u každé jiné stavby, že by měl být dodržen odstup alespoň 2 metry od sousedního pozemku. Na skleník menší než 40 m2 nepotřebujete stavební povolení.

Polykarbonátový skleník vs. skleněný – který je lepší?

Skleník dávno nemusí být jen ze skla. Sklo sice nejlépe propouští světlo a tím i teplo, je ale náchylnější na poškození. Oproti tomu polykarbonát má skvělé izolační vlastnosti, takže zase lépe udrží teplo uvnitř skleníku. A když nepodceníte výběr a koupíte kvalitní materiál, protože i mezi polykarbonáty jsou rozdíly, vydrží vám skleník opravdu dlouho. Načerpejte inspiraci v naší galerii.

Mohlo by vás zajímat: Skleníky: Polykarbonátový skleník – cena a vlastnosti


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
28.03.2022

Photocredit: Nippelsn (Pixabay)

2

Stavba pergoly: Návod jak na povolení a stavbu

Je potřeba stavební povolení? Jaké zásady u stavby pergoly dodržovat

Polykarbonát: využití, návod i ceny

Informace, návod na montáž polykarbonátových desek i odpověď na otázku: Kolik stojí polykarbonát?

Kompost: Jak jej založit a jak správně kompostovat?

Kompost na zahradu patří. Vytvořte si snadno zeminu plnou živin. Jak kompost založit a jak správně kompostovat?

Skleníky: Polykarbonátový skleník – cena a vlastnosti

Skleníky z polykarbonátu jsou stále oblíbenější. Jaké existují konstrukce pro polykarbonátové skleníky a jaká je jejich cena, se dozvíte zde.

Zimní zahrada: Jak ji postavit a zařídit?

Stýská se vám po letní pohodě na zahradě? Zimní zahrada vám ji vynahradí! Podívejte se, jak zimní zahradu postavit a vybavit.

Čím letos okořenit zahradu? Vsaďte na kino nebo bludiště!

Každá zahrada potřebuje čas od času vylepšit. Pokud chcete strávit léto na zahradě a vykouzlit z ní místo, odkud se vám nebude na podzim chtít odejít, přečtěte si naše tipy, jak na to.

Svépomocí vyrobila pro maminku vyvýšený záhon. Podle jejího návodu to zvládnete taky

Vyrobte si vyvýšený záhon na vaši zahradu. Podrobný návod a seznam nezbytného materiálu najdete v našem článku.

Vertikální záhon svépomocí: zahrádka, kterou můžete mít i na balkoně

I na balkoně si můžete vypěstovat zeleninu pro vlastní spotřebu. Poslouží vám k tomu vertikální záhon, který si snadno vyrobíte sami.