„Málem jsem přišel o úrodu,“ říká Jaroslav. Pomohla mu vychytávka, která vyrovnává klima ve skleníku
Jaroslav je typický český zahrádkář – pečlivý, zapálený a ochotný udělat pro svá rajčata, okurky a papriky první poslední. Na jeho úrodě šla tato péče velmi dobře vidět a všichni mu jeho domácí zeleninu chválili. Problém nastal, když Jaroslav změnil práci a nově začal dělat dlouhé směny, které se navíc každý týden střídaly. S jeho skleníkem a celou úrodou to začalo vypadat bledě.

Tohle je čára přes rozpočet
Poté, co Jaroslav změnil práci, se často stávalo, že nebyl doma v pravý čas, aby mohl otevřít okno ve svém skleníku a pustit do něj vzduch, nebo naopak okno v pravý čas zavřít, když se blížily bouřky nebo se ochladilo. Na stavu rostlin se tato změna brzy neblaze podepsala. Listy vadly, plody byly menší a některé z nich dokonce popraskaly v důsledku náhlých změn teploty. Ve dnech, kdy panovaly extrémní teploty, se skleník přehříval a došlo tak k úhynu některých sazenic. Na skleníky a jejich aktuální ceny se můžete podívat například tady.
Kdybyste byla tak hodná…
Jaroslav byl proto odkázán na pomoc druhých. „Nejčastěji to odnesla sousedka, která chodila ke mně na zahradu a okno ve skleníku otvírala a zavírala podle aktuální potřeby.“ Jaroslavovi bylo nepříjemné sousedku obtěžovat, na druhou stranu však nechtěl, aby mu odešla veškerá úroda. Byl zvyklý na čerstvou domácí zeleninu, a navíc už u skleníku nechal spoustu času. Problém se opakoval už druhou sezónu. Když byl Jaroslav v práci, musel spoléhat na to, že se někdo uvolí k rychlému zásahu. Měl pocit, že sousedce už začíná lézt na nervy a její pohár trpělivosti pomalu, ale jistě přetéká. „I když se snažila být nápomocná, bylo poznat, že ji to omezuje, obzvlášť když měla své vlastní víkendové plány.“
Nějak to přece jít musí
Jaroslav si říkal, že v dnešní době přece musí existovat řešení, které by fungovala jak bez jeho přítomnosti, tak bez pomoci druhých. Většina z nich však spoléhala na elektřinu a Jaroslav nechtěl tahat kabely a řešit napájení. Po nějaké době strávené hledáním narazil na systém, který ho zaujal. Jednalo se o automatický otvírač skleníkových oken – zařízení, které funguje na čistě fyzikálním principu. To by mohlo být ono.
Je to chytrá věcička
Automatický otvírač skleníkových oken je opatřen pístem a pákou, které fungují na principu tepelné roztažnosti. Uvnitř je látka reagující na změny teploty, nejčastěji se jedná o vosk. Jakmile se teplota ve skleníku zvýší, daná látka se zahřeje a roztáhne se, tedy zvětší svůj objem. Díky tomuto zvětšenému objemu vytvoří tlak na píst, jenž se vysune a otevře tak okno. Stupně, při kterých se se začne okno otevírat, jde zpravidla nastavit. Jakmile začne teplota klesat, látka uvnitř začne opět chladnout a smrští se. Píst se díky tomu zatáhne zpět a okno se následně samo zavře. Okno se tedy zavírá a otevírá samo podle aktuální potřeby a především teploty, není zde potřeba ani elektřiny ani baterií. Na aktuální ceny automatických otvíračů se můžete podívat zde.
To by šlo
Po instalaci automatického otvírače skleníkových oken má Jaroslav klid. A jeho sousedka taky. Několik prvních dní Jaroslav systému tak úplně nedůvěřoval, jakmile však viděl, že funguje bez problémů, všude si zařízení pochvaloval a všem ho doporučoval. „Dokáže odhadnout správnou dobu na zavření a otevření okna ještě lépe než já sám. Rostliny tak mají stále ideální klima pro růst,“ hodnotí spokojený Jaroslav, který už se nemusí bát dlouhé směny nebo mít strach kdekoliv se zdržet.
P.S. Řešíte zahradu nebo vybavení kolem domu? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 23. – 25. května 2025. Vstupenku lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován) . Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Ing. Lenka Palová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
21.05.2025
Photocredit: Canva CC a Marie Z. (Se souhlasem)
Zdroj: Zkušenosti čtenáře Dřevostavitele

Skleníky: Polykarbonátový skleník – cena a vlastnosti
Skleníky z polykarbonátu jsou stále oblíbenější. Jaké existují konstrukce pro polykarbonátové skleníky a jaká je jejich cena, se dozvíte zde.

Dřevěný mezigenerační dům zdálky vyzařuje klid a pohodu
Když je majitelem domu zahradní architekt, není divu, že jeho dům trochu připomíná skleník a příroda je všude, kam se podíváte.

Kam nejlépe umístit skleník, jaké základy zvolit a potřebujeme na stavbu povolení?
Prohlédněte si galerii plnou inspirace na zahradní skleníky a přečtěte si, jak docílit toho, aby váš skleník co nejlépe plnil svoji funkci.

Skleník svépomocí – Milan vyrobil bytelný skleník za 42 tisíc a ukázal postup
Chtěli byste si na zahradě velký, pěkný, bezpečný a bytelný skleník z dřevěnou konstrukcí? Pan Milan vám poradí, jak na to.

První zeleninu můžete zasít už v únoru. Co do pařeniště patří a co ne?
Skvělá alternativa ke skleníku je tzv. pařeniště. Jak jej založit? Co a kdy do pařeniště sázet? To vše se dozvíte v našem článku.

Kvalitní skleník pořídíte už za 5000 Kč – aktuální přehled cen pro březen 2024
Na českém trhu je nepřeberné množství skleníků a vy si pokládáte otázku: Který je ten nejlepší? Odpověď není snadná, ale věříme, že si ji v dnešním článku najdete.

Lidé ve velkém přechází na hybridní skleníky. Mají výrazně lepší vlastnosti než sklo nebo polykarbonát
Při stavbě nebo rekonstrukci skleníku máme obecně na výběr dva nejčastěji používané materiály, ze kterých může být skleník vyhotoven.

NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: