HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Čím letos okořenit zahradu? Vsaďte na kino nebo bludiště!

Koukáte se z obývacího pokoje už roky do stejné zahrady a rádi byste svůj výhled trochu vylepšili? Nebo byste své zahradě chtěli dát nový kabát, ale nechce se vám investovat do kompletní přestavby? Potom právě pro vás přinášíme žhavé tipy, jak bez velkých nákladů vyšperkovat svou zahradu. Inspirujte se a vytvořte si doma oázu, ze které nebudete na podzim chtít odejít.


Okořenění zahrady
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Bernard Gagnon

Zahrada je celoživotním snem mnoha lidí. Někteří si jej vyplní brzy a už od mládí vegetují v letním období venku, jiným se poštěstí až později, ale o to pečlivěji svůj sad budují a užívají si jej. Ať už patříte do kterékoliv skupiny, vždycky je ten správný čas svou zahradu trochu vylepšit. Protože jak je známo, práce na zahradě a kolem domu nekončí nikdy, ani když je hotovo.

Venkovní kino

Máte rádi filmy a chtěli byste si dopřát neobyčejný zážitek? Inspirujte se na příští návštěvě letního kina a vytvořte si ho u sebe na zahradě. Není to nic složitého. Stačí dostatečně velké plátno k promítání a příjemné posezení. Promítací plátno lze při troše šikovnosti vykouzlit z bílého prostěradla pečlivě napnutého mezi stromy, sloupky nebo kolíky. Ideální je u filmu lenošit na rozložené dece se spoustou polštářů nebo si opatřit příjemné lehátko. Fantazii se ale meze nekladou, proto se klidně můžete ukrýt ve stanu nebo naložit do bazénu. Nezapomeňte na chutné občerstvení a tento nevšední letní zážitek si budete pamatovat roky.

Bylinková spirála

Někdo jich má zahradě už pár, pro další mohou být zajímavou novinkou. Řeč je o bylinných spirálách. Pěstování léčivých a kuchyňských bylin je zálibou pro mnohé z nás. Čerstvá máta se hodí do sklenice mojita, z bazalky připravíte chutný salát caprese a levandulí můžete odhánět moly. Bylinky jsou díky svému rozmanitému využití v domácnosti oblíbenou součástí nejedné zahrady. Zajímavým a relativně inovativním způsobem, jak je pěstovat, jsou bylinné spirály. Jejich výhodou je, že na malé ploše vypěstujete velké množství bylin. Při správné orientaci pomůžete rostlinám vstřebávat tolik slunečního záření, kolik právě potřebují. A kromě toho můžete na stavbu spirály spotřebovat přebytečný materiál. Pěkně na zahradě působí cihlové spirály, stavby z kamení nebo svahových tvarovek.

Úkryt v zeleni

Schovávali jste se jako děti rádi? Přáli jste si mít na zahradě stan nebo místečko jen a jen pro vás, kam dospělí nemůžou? Vžijte se znova do svých dětských her a vytvořte si na zahradě neobyčejný úkryt. Nejjednodušší formou rostlinného stanu je týpí. Pro jeho výrobu je potřeba umístit na zahradu základní konstrukci a kolem ní vysázet popínavé rostliny, které se po konstrukci budou pnout a vytvoří tak neprůhledný plášť. Třešničkou na dortu je, že si můžete vybrat rovnou jedlé popínavky. Nic vám pak nebude bránit v tom, abyste strávili léto pod „stanem“. Svačinu budete totiž mít po ruce.

Květinová řeka

Chtěli byste na zahradě řeku, ale všudypřítomná sucha vám to nedovolují? Nevěšte hlavu. Můžete si na dvorku vytvořit alespoň květinovou řeku. Variant je hned několik a šikovný zahradní architekt vám navrhne ideální řešení přímo pro vaši zahradu. Velké zahrady, kde je dostatek prostoru, je možné osázet barevnými rostlinami s akcentem na jednu barvu a vytvořit tak dojem rozkvetlé řeky, která se táhne skrz pozemek. Další variantou je vytvoření tzv. suché řeky, tedy koryta z kamení osázeného vhodnými rostlinami. Suchá řeka je ideálním řešením pro přirozené odvodnění míst zahrady, kde se jinak hromadí dešťová voda.

Bludiště

Máte velký pozemek a nevíte, co s ním? Nechce se vám věnovat všechen volný čas práci na zahradě a její údržbě? Zkuste si už během zimní sezóny vytvořit plánek na osázení části zahrady a vypěstovat si bludiště. Důmyslně navržený zelený labyrint potěší nejen děti, ale i dospělé. K lemování bludiště můžete použít jednoleté i trvalé rostliny, ideální však jsou keře vhodné pro živé ploty. Ty rostou obvykle poměrně rychle, nejsou náročné na údržbu a je snadné je tvarovat.

Soběstačnost

Stále častěji se nejen ve stavebnictví skloňují termíny jako soběstačnost budov a trvalá udržitelnost. Novostavby se dnes již nezřídka navrhují s vlastními zdroji energií či vody. Pokud jste fanoušky soběstačnosti, není vám lhostejná planeta nebo jen chcete ušetřit za stále zdražující zdroje, je pro vás tato cesta ideální. Hospodaření s vodou na zahradě je samostatnou kapitolou. Na zavlažování okrasných i užitkových zahrad padají ročně neuvěřitelné objemy pitné vody. I proto vznikají různé programy na podporu využívání dešťové a šedé vody. Na zahradě můžete jímat dešťovou vodu, nechat ji vsakovat na svém pozemku, používat ji pro zalévání, plnění bazénu nebo filtrovat a dále využívat. Soběstačnosti lze dosáhnout nejen rozumným hospodařením s vodou, ale někdy také vlastním pěstováním. Některé rostliny sice nejsou příliš výnosné a vyžadují velkou péči a investici, existují však druhy, o které není nutné se příliš starat, mnoho do nich investovat, a přesto se odvděčí bohatou úrodou. Takovou sázkou na jistotu je třeba pěstování dýní nebo cuket.

Zastínění

Postavili jste dům na zcela nové parcele bez jediného stromu? Nejste rozhodně sami! Drtivá většina novostaveb stojí na pozemku zplanýrovaném těžkou technikou bez jediného stromu či keře. Příjemný trávník je prvním krokem k tvorbě zahrady. Nic však nenahradí vzrostlé stromy a jejich stín. Obzvlášť to platí v letních měsících, kdy na zahradách bez stromů chybí příjemné místo pro posezení v chládku i přirozená ochrana přes vyprahnutím půdy. Pomocí mohou být rychle rostoucí dřeviny, které během pár let dorostou do užitečné výšky a vytvoří na zahradě stín. Dalším řešením může být umělé stínění pomocí slunečníků, pergol, markýz, altánů či variabilních plachet.

Způsobů, jak z obyčejné zahrady udělat neobyčejnou je mnoho. Klíčový je nápad. Nebojte se proto koukat se po okolí, inspirovat se v cizích zahradách a hledat řešení ideální pro váš dvorek. Hlavní je vytvořit místo, kde bude s chutí trávit čas celá rodina a každý si najde své zákoutí, kde mu bude dobře.

P.S. Řešíte zahradu nebo vybavení kolem domu? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
15.05.2018

Photocredit: Bernard Gagnon

7

Paravany do bytu i do zahrady jsou v módě. Jak je vybrat?

Paravany se znovu vrací do interiérů bytů a objevují se i na zahradách. Slouží jako dekorace i funkční bytový doplněk. Jak paravan vybrat? Poradíme vám.

5 tipů, jak si založit bylinkovou zahrádku

Založte si bylinkovou zahrádku, ve které vám poroste koření do kuchyně i léčivé bylinky. Bylinkový záhon je téměř bezúdržbový. Ukážeme vám, jak na to.

Založení zeleninové zahrady: Návod krok za krokem

Toužíte po vlastní zelenině? Vypěstujte si ji! Ukážeme vám, jak snadno založit zeleninovou zahradu. Tady je návod krok za krokem.

Je bezpečné jíst výpěstky z městských zahrad? Odpovědi možná nepotěší

Životní prostředí ve městech patří mezi silně znečištěné. Je důvod se obávat jíst ovoce a zeleninu, které si tu vypěstujeme?

Vytvořte si romantickou zahradu z růží – 6 kroků k úspěchu

Chtěli byste mít zahradu plnou romantických růží a nevíte, jak na to? V našem článku naleznete 6 rad, které vám zajistí rozkvetlé růže po celý rok.

Betonové ploty nemusíte nikdy stříhat ani natírat

Betonové ploty nepotřebují zastřihnout ani natřít, dlouho vydrží a vypadají i po letech náramně! Jak je získat a jaké se nabízí?

Jak vybrat ideální slunečník pro vaši zahradu či terasu?

Vybíráte slunečník na zahradu a nevíte, který je pro vás ten nejvhodnější? Nezoufejte, v našem článku vám poradíme, jak vybrat ten ideální pro vás.

Co je permakulturní zahrada a pro koho se hodí?

Permakulturní zahrada není o estetice, ale o výnosnosti, souznění s přírodou a šetření času. Byla by vhodná právě pro vás?

Zahradní jezírko okrasné i na koupání – inspirace, jak ho založit svépomocí

Chcete vybudovat okrasné či koupací zahradní jezírko, které bude pýchou vaší zahrady? Kde začít? Potřebujete stavební povolení, nebo ne? Vše o stavbě zahradního jezírka, včetně bohaté inspirace, najdete v tomto článku.

Originální nápady a DIY vychytávky na zahradu

Dejte šanci starým nepoužívaným věcem a vytvořte si hravě a svépomocí nové dekorace i užitečné věci na vaši zahradu. Přinášíme vám více než 40 skvělých nápadů.