HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Moderní dřevěná jeskyně odhaluje historii národa. Sestavili ji ze 40 000 dílků

Strhující jeskyně vyrobená ze dřeva vznikla ve fantazii člověka, ale nemohla by být zrealizována bez pokročilé technologie. Nepravidelné a organické tvary výklenků a dutin sahají místy až do výšky 5 metrů. Podívejte se na 40 000 precizně do sebe zapadajících dílků, ze kterých je poskládaná.


Muzeum Katar
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Se souhlasem Tom Ferguson Photography

Zadání se zdálo zprvu snadné

Národní katarské muzeum, které vypráví historii emirátu v Perském zálivu, patří už dlouho k novodobým architektonickým klenotům země. A exponáty zde představené veřejnosti nabývají nedozírné ceny. Něco tomu ale chybělo.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Se souhlasem Tom Ferguson Photography, Tom Ferguson Photography, Oscar Rialubin

Ke katarskému muzeu bylo zapotřebí vymyslet i originální obchod se suvenýry, který by mimořádností svého zpracování nevybočoval z celkové kompozice. Může se to zdát jako maličkost, ale sami jistě víte, jak se hluboký dojem z návštěvy mimořádné galerie může snadno rozmělnit, když skončí u plastového pultíku obchodu s pohlednicemi. Tady to tak rozhodně být nemělo a podoba obchodu se suvenýry navázaná na muzeum měla v návštěvnících stále uchovávat vjem z mimořádného místa. Jenže jak to udělat?

Národ, který vznikal v jeskyních

Katarskému emirátu sice nechybí peníze, ale dobře si rozmýšlí, do čeho je investovat. I proto se na výsledek soutěže různých návrhů čekalo léta. Pod vítězným návrhem je podepsán japonský architekt Koichi Takada, mistr proslavený mimo jiné tradičně-netradičními asijskými dřevostavbami. Proč právě on? Jeho návrh totiž dokonale odrážel „počátek“ katarské historie, tedy dobu, kdy se emirát rodil z kmenů nomádů-obchodníků, přežívajících v nehostinné poušti v jeskyních.

Dóm plný fantazie a vůně dřeva

Jak ale chcete u masivní a moderní stavby Národního muzea katarské historie vytvořit dojem nomády osídlené jeskyně? Chtělo to nápad, a těmi Takada nešetří. Inspiroval se u Jeskyně Světla (Dahl Al Misfir), podzemním chrámu a jednom z nejsvatějších míst regionu. Při návrhu vycházel z podobných rysů: přesahů vzdouvajících se nepravidelných stropů, prostupu světla z výšky, křivkách a oblých tvarech stěn dómu.

Líbila se mu hra světel a stínu, která mění v průběhu dne a noci výzor jeskyně. A tento efekt pak zachytil i v projektu obchodu se suvenýry v podobě organických tvarů stěn. Jako tvůrčí materiál si nevybral kámen, ale dřevo. Protože správně vysoustružené dřevo může nabývat velmi plastické podoby. A nemusel čekat tisíciletí, než nabude správných proporcí. Díky zapracování dřeva se tak celý úchvatný projekt napoprvé vznikal mezi frézami CNC obráběcích strojů.

Puzzle se 40 000 dílky

Jedna opracovaná lišta dynamický skalní útvar nedělá, takže jich pochopitelně muselo být víc. Kolik? Přes 40 000. S tím, že na sebe musely s geometrickou přesností navazovat, byť každá byla originál. Proto architekt spolupracoval s neméně slavnými mistry umělecké práce se dřevem z Itálie. Výsledku hodně napomohl i počítačový program, který architektonický plán s pomocí 3D modelování rozložil do jednotlivých dílů, a ty pak přepsal do podoby zadání parametrů pro řezací stroje.

Jednotlivé části skládačky pak byly ručně sestaveny a slepeny do kompletní podoby v hangárech v Dauhá a nakonec zamířily na místo své instalace. Byl to náročný proces, do krajnosti, protože dřevo bylo zapotřebí vypracovat do naprosto přesných tvarů. „Bylo v tom něco až spirituálního,“ prozrazuje architekt. „Protože žádný z těch dílků samostatně nemá smysl. Teprve, až se spojí dohromady, je to jako když rozkvete pouštní růže.“

Síla lidské představivosti a umu

Výsledek je naprosto strhující. Nepravidelné a geometricky neuchopitelné tvary výklenků a dutiny, sahající místy až do výšky 5 metrů nad hlavy návštěvníků vykreslují abstraktní podobu jeskyně vyrobené ze dřeva. Stropními okny přichází dovnitř světlo, které se odráží od křivek a zákrutů a vytváří intimní polostín i prozářená místa tam, kde jsou prezentovány jednotlivé výrobky.

Stavební dílo samo je úchvatné v tom, že vzniklo ve fantazii člověka, ale nemohlo by být realizováno bez pokročilé technologie. A i ta sama by nepostačovala, kdyby tu nebyly šikovné lidské ruce, které jednotlivé dílky poskládaly k sobě. To vše dohromady také zrcadlí kus katarské národní historie.

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
02.04.2021

Photocredit: Se souhlasem Tom Ferguson Photography

0

Ateliéry muzea Nordiska Akvarellmuseet

Nerušeně tvořit mohou umělci na švédském ostrově. Podívejte se do fotogalerie, jak vypadají ateliéry tamějšího muzea akvarelů.

Muzeum borovic: Z nudné expozice udělali místo, které vás nadchne

Muzeum borovicové pryskyřice. Zní to jako nuda? V čínské v Pine Park Village postavili muzeum, které vás nudit nebude.

Sršní hnízdo nebo vzdušný vír? Úchvatné schodiště v Izraeli jako čtyřpatrová dřevěná socha

Čtyři patra, čtrnáct metrů výšky, tisíc metrů čtverečních dřevem pokryté plochy. Tak vypadá unikátní schodiště z Izraele.

Muzeum ze dřeva inspirováno japonskou hrou

Žádné hřebíky nebo sváry. Jednotlivé dřevěné dílky musely být do stabilní konstrukce pečlivě vloženy na správná místa. Stejně jako v tradiční japonské hře, která učí pečlivosti.

Organický dům: Budeme jednou bydlet pod zemí?

Mít dům a kolem zahradu? A což takhle bydlet pod zemí, aby zahradou byla celá vaše parcela? Projekt Organický dům od mexického architekta boří konvence.

V naprosto unikátní dřevěné jeskyni se můžete ubytovat v řeckých horách

Jeskyně v lidech vždy probouzely pocity útočiště, což se podařilo přenést i do unikátního projektu dřevěné jeskyně. Nahlédněte s námi dovnitř.